Бучацький замок

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Бучацький замок — одна із шести відомих в Галичині фортець XIV століття. Розташований у місті Бучач, Тернопільської області поблизу вулиці Замкової на помітному підвищенні.

Пам’ятка архітектури загальнодержавного значеня.Охоронний номер: 651. На сьогодні у поганому стані, потребує капітального ремонту.

Будова замку

Споруджений замок як фортеця магнатів Бучацьких. У плані твердиня утворює викривлений овал з трьома вежами – північною, південію-східною і західною, яка не збереглася.

На сьогодні з часів 14-15 ст. в замку залишилися знайдені в розкопках готичні фрагменти архітектури, можливо, церковної. Решта збережених стін і башт датують ХVІ ст. Стіни (до 3,5 м. товщиною) мають 3 яруси обходів з бійницями для вогнепальної зброї. Найміцніша півкругла стіна з двома вежами по боках виходить в бік міста, на вулицю Замкову. Найстаріша, північна частина фортеці, що лежить на трикутному мисі над Стрипою, зведена з червоного та світлого пісковику з вапном. Дослідники вважають, що ця стіна збереглася ще з останньої чверті ХІV ст., на що вказують товсті і колись досить високі оборонні мури.

На території фортеці також був палац в стилі Ренесансу, можливо, збудований на місці більш давньої житлової споруди, залишки стін якої з‘єднані з збереженими двома ярусами східної вежі замку. До палацу вела в‘їздна брама на першому поверсі та підйомний міст, перекинутий через рів. Палац прикрашали галереї з аркадами. Посеред двору був фонтан.

Історія

Перша згадка про замок у Бучачі — 1379 рік, коли Бучач належав князям Бучацьким. Проте відомо, що цей форпост було побудовано на місці зруйнованого замку більш ранішого періоду.

На початку замок стає родинним гніздом Потоцьких. Тоді Бучач був одним із найважливіших замків у Галичині. В середині XVI століття Стефан Потоцький із дружиною Марією Могилянкою укріпили замок: було розширено його південну частину, зведено дві великі напівкруглі бастеї зі сходу та заходу. Мури цієї частини укріплень були 4 м. завтовшки. На мурах замку з внутрішнього боку збереглись кам‘яні опори, які колись використовували для дерев‘яних машин для стрільби. Бійниці було пристосовано для ведення перехрестного обстрілу, на верхніх ярусах споруджено дерев‘яні бойові галереї. Легенди свідчать про численні підземні ходи того часу, що вели від замку. В 17 ст. замок пережив багато штурмів козаків, татар та турків, захищаючи місцевих жителів. У 1672 Бучач взяли в облогу татари та турки під проводом Магомета IV. А так як власника міста в той час не було поблизу, обороною замку керувала його дружина — Тереза Потоцька. Дізнавшись, що твердинею управляє жінка, татари, за легендою, зняли облогу.

Замок багато разів руйнувався, але завжди потім відбудовувався. Особливо часто проходив процес руйнації та відбудови в 16 ст.

1676 р. фортецю зруйнували турки, але Ян Потоцький швидко відбудував замок, про що свідчить опис 1684 р.

Писемні джерела середини 18 ст. згадують укріплення в Бучачі як вже покинуті та занедбані. Фортеця в Бучачі за Австро-Угорщини занепала. В ХІХ ст. розібрано оборонні мури, а каміння продали як будівельний матеріал.

 

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt