Міське і сільське населення Тернопільської області

 В Населення | Трудові ресурси

Населення області проживає в різних за величиною і функціями населених пунктах. На території Тернопільщини нараховується 1055 поселень (на 1.01.2006 р.). Переважна більшість із них — села (96,6%), а міста і селища міського типу становлять 3,4% від усіх населених пунктів.

Більшість населення Тернопільської області проживає в селах (57,3%). Кількість сільського населення та його частка постійно знижуються. Це пов’язано із природним скороченням населення в селах і збільшенням відпливу сільської молоді за межі області. Зменшення сільського населення спостерігається в усіх адміністративних районах, а найбільше – у Бережанському, Гусятинському, Козівському, Зборівському, Підволочиському.

Сільське населення розміщене на території області нерівномірно. Його середня щільність — 46,0 осіб/км2. Найвища щільність — у центральних і південних районах, а найнижча — у північних. Сільські населені пункти відрізняються за величиною (людністю), функціями, зовнішнім виглядом. Середня людність сіл в області у 2006 р. становила 620 осіб. Більшість сільського населення (83,3%) проживає в середніх (500-1000 жителів) і великих (понад 1000 жителів) селах. Вони переважають у центральній і південній частинах області. А в західній і північній частинах значну частку серед сіл становлять малі (менше ніж 500 жителів).

Найменші з них (менше ніж 100 жителів) називають хуторами. Для них характерна дуже висока частка людей старшого віку, від’ємний природний приріст, низький рівень розвитку соціальної сфери. В окремих із них немає навіть найнеобхідніших соціальних закладів — магазину, фельдшерсько-акушерського пункту. У 70-80 роки ці села відносили до категорії «неперспективних», і тому вони дуже занепали.

В області постійно зростає чисельність міського населення. Його частка становить 42,2% від усього населення області (в 1959 — 16,5%). Але за цим показником Тернопільщина посідає передостаннє місце серед областей України.

В області — 35 міських поселень. Серед них 18 міст і 17 селищ міського типу. Міста Тернопільської області, крім обласного центру, належать до категорії малих міст. Тільки 2 з них — Кременець і Чортків — мають понад 20 тисяч жителів. А в таких містах, як Зборів, Монастириська, Копичинці, Підгайці, Скалат, Хоростків, проживає менше ніж 10 тис. осіб. У більшості міських поселень кількість жителів зменшується. Зменшилися в останні роки і темпи приросту м. Тернополя. Якщо упродовж 1959-1989 pp. чисельність населення міста збільшилася майже в 4 рази, то вже упродовж 1998-2000 pp. вона зменшилася майже на 5,8 тис. осіб. Це пояснюється тим, що тривалий час (1950-1990 pp.) у місто були спрямовані на роботу і навчання потоки молоді з сільської місцевості та малих міст. А тепер притік молодих людей незначний, звідси формуються найбільші потоки мігрантів за межі області. У м. Тернополі проживає 46 % міського населення області.

Міські поселення області виконують різноманітні функції: промислові, транспортні, організаційно-господарські, адміністративні, культурно-освітні тощо.

Recent Posts

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt