ЖДАНКІН Василь Олександрович

ЖДАНКІН Василь Олександрович (23.05.1958, станиця Гурмай Краснодарського краю, РФ) — український бард, кобзар, бандурист. «Гран-прі» (1989) Фестивалю «Червона Рута» у м. Чернівцях. Лауреат фестивалю «Оберіг» (1990, м. Луцьк).

Василь Жданкін – безперечне Явище в українській пісні. Ще з часів першого «Оберегу» та «Червоної рути», де він став володарем Гран-прі, запам’яталася його кремезна босонога постать та густий і проникливий голос. Його бандура будила в нас щось сокровенне, глибинне, справдешнє. Тоді його називали голосом української землі. Він був поза часом і простором, як ті колядки, що прийшли до нас із глибини віків як «Зелена Євангелія» Богдана-Ігоря Антонича, яку він вперше доніс до широкого слухача, як Шевченкова «Чорна рілля», що корінням вросла в наші душі.

© Наталка Позняк-Хоменко

Народився 23 травня 1958 у станиці Гурмай Краснодарського краю (нині РФ). Коли виповнилося два роки, батьки переїхали до Кременця. Відтоді це місто вважає рідним. Сім’я проживала в селі Білокриниця (нині Кременецького району Тернопільської області). Закінчив середню школу в місті Кривий Ріг (1975).

Співав у Волинському народному хорі, Почаївській лаврі, Тернопільській обласній філармонії. Навчався в Український сільськогосподарській академії (Київ), Львівській консерваторії, закінчив диригентський факультет Рівненського інститут культури (1987), де створив квартет «Птах». Працював у Рівненській обласній філармонії, 1988—1990 — в театрі-студії «Не журись!» (м. Львів).

У вересні 1989 року Василь Жданкін потрапив на фестиваль «Червона рута». Зовсім несподівано для себе самого Василь отримав Гран-прі фестивалю, виконуючи авторську пісню. «Хоча найвищу номінацію я отримав не зовсім за цей жанр, — поділився Жданкін із нашим кореспондентом. — Там, у Чернівцях, я вперше заспівав Гімн України — не стільки з кон’юнктурних міркувань, скільки хотілося «насолити» тодішній владі.

Після отриманої найвищої нагороди на престижному конкурсі Василь Жданкін був одним із найзатребуваніших виконавців в Україні. Його запрошували виступати у збірних концертах та відкривати найрізноманітніші урочисті заходи.

Від 1990 — концертує як кобзар. Співає баритоном.  У репертуарі пісні на вірші українського лемківського поета Богдана-Ігора Антонича. У репертуарі твори: «Чорна рілля ізорана», «Послання Божої Матері», «Гей, літа орел, літа сизий», «Гей, там на горі січ іде», цикл колядок на слова Богдана-Ігоря Антонича та ін.

Знявся у кінострічках «І снігом стелиться життя» та «Українці, ми врятовані».  Але поява на так званій «великій сцені» тривала недовго:

«Зараз вийти на велику сцену — це або кинути виклик суспільству, або, за великим рахунком, продати душу. Я не зобов’язаний перевтілюватися на сцені, а повинен говорити від свого імені. На «великій сцені» таким бути неможливо. Посудіть самі: є чимало обдарованих співаків, які знають, чого хочуть, але їх на великій сцені немає. Тоді, після отримання Гран-прі, я був під впливом ейфорії і думав, що та свобода, яку отримав, — назавжди. Як виявилося, це не так.

«У 1991 році я виступав на Всесвітньому конгресі української інтелігенції. Тоді, після моєї промови, людина, яка готувала концерт, сказала мені, що з цієї миті мене на сцені не буде. Просто від мене чекали патріотичних гасел, а я сказав, що «…намагання підмінити загальнолюдські християнські цінності національними закінчаться нічим». Тоді мені відверто сказали, що українська сцена для мене закрита».

Гастролював у Аргентині, Канаді, США, РФ та ін. — усього більш як у 20 країнах. Автор низки музичних творів на власні та вірші українських поетів. Серед опублікованих творів — «Билина про Кременець» (1992).

Нині працює і мешкає у м. Кременці Тернопільської області, співає у церковному хорі Почаївської лаври. Одружений.

Джерела:

Василь Жданкін: «Мені відверто сказали, що українська сцена для мене закрита» [Текст] : [інтерв’ю з В. Жданкіним] // 20 хвилин. — 2003. — 27 лют. — Електронна версія публікації: https://goo.gl/DIs2qA  (20.03.2017).

Ліщук, С. Василь Жданкін навчив колядувати якутів [Текст] / С. Ліщук // Місто. — 2012. — 12 верес. — С. 25 : фот. — (Цікаві знайомства).

Чернихівський, Г. Жданкін Василь Олександрович [Текст] / Г. Чернихівський // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 570–571.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1124 публікацій.

Залишити відповідь