Збаразький район

07.02.2017 | Автор: | Категорія: Карта Тернопільської області

 Карта Тернопільської області: Збаразький район

Україна Тернопільська область. Код КОАТУУ: 6122400000.
Утворений: 4 грудня 1939. Площа: 863 км²
Тел. код: +380-3550. Поштові індекси: 47300—47387
Населення — 58.6 тис. осіб. Районний центр: м. Збараж.
Міській, селищній та 36 сільським радам підпорядковано 73 населені пункти.
Розміщений у центральній частині області.

Збаразька РДА: 47302, м.Збараж, майдан І.Франка, 1
телефон/факс (03550) 2-20-32, 2-12-78
e-mail: zba_rda@zba.tr.ukrtel.net, zba_rgov@zba.tr.ukrtel.net
сайт: http://www.zbarazh-rda.gov.ua

Географічні дані

Район знаходиться в північній частині Тернопільської області. Він межує з такими районами: на півночі та на північному заході з Кременецьким, на заході із Зборівським, на південному заході та півдні з Тернопільським, на південному сході із Підволочиським, на сході із Лановецьким і на північному сході з Шумським районом. Лежить на Подільській височині, на південь – смуга Товтр (вис. до 432 м).

Переважають хвилясті балкові місцевості. Корисні копалини: вапняки, глини, крейда, кварцеві піски, торф, буре вугілля, є джерела сульфатних, гідрокарбонатних та хлоридних мінеральних вод.
Збаразький район розміщений у межах західноукраїнської лісостепової фізико- географічної провінції. Завдяки мікрокліматичним умовам температура в районі дещо нижча, ніж в інших місцях області: пересічна температура січня – 6,7°С, липня +17,8°С. Збаражчина входить у вологу, помірно теплу агрокліматичну зону.

Ріки району належать до басейну Дністра (Гнізна) та Дніпра (Горинь). Створено 23 ставки (загальна площа 292 га). У ґрунтовому покриві переважають опідзолені чорноземи і темно-сірі опідзолені (35% площі) та ясно-сірі лісові (10%) ґрунти; є лучні, лучно-болотні ґрунти.

Площа лісів і лісових насаджень – 7,0 тис. га. Переважає дуб, граб, ясен, трапляється бук; з хвойних – сосна, ялина, модрина; росте також береза, осика, тополя, липа. На території Збаразького району – Вишнівецький парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва (державного значення), 4 заказники та 11 пам’яток природи (всі – місцевого значення).

Промисловість

У районі працюють 10 промислових підприємств, розвинуті харчова та переробна галузі промисловості. Нараховується 28 селянських (фермерських) господарств, які спеціалізуються на вирощуванні зернових (пшениця, кукурудза, ячмінь, гречка), технічних та овочевих культур, а також картоплі. Площа сільськогосподарських угідь – 1342 га, у тому числі орної землі – 1328 га.
Залізнична станція – Збараж. Автомобільних шляхів понад 400 км.

Населення обслуговує майже 200 лікарів усіх спеціальностей, понад 500 осіб середнього медичного персоналу. У районі нараховується 360 лікарняних ліжок.

Об’єкти туризму – комплекс споруд монастиря бернардинців (1627), замок (1626-1631) у Збаражі, палац (1720) у Вишнівці, історико-краєзнавчий музей. Позитивним фактором для міста Збаража є створення в 1994 році Державного історико-архітектурного заповідника.

На даний час через місто Збараж пролягає туристичний маршрут «Золоте кільце» на ВишнівецьКременецьПочаїв. Відвідувачі старовинного Збаража можуть ознайомитись зі славними історичними пам’ятками старовини. Зокрема, вражає Замковий палац, Спасо-Преображенська церква, церква Воскресіння Господнього, Успенська церква.

Збараж – місто-заповідник. За постановою Ради Міністрів УРСР (1976 рік) Збараж віднесено до 39 міст України, що зберегли найбільше пам’яток і містозабудування.

Відомі сьогодні раніше замовчувані прізвища багатьох знаменитих діячів науки і культури: фізика О. Смакули, винахідника В. Джуса, хіміка-аналітика І. Горбачевського, композитора М. Січинського, єпископів М. Будки й І. Прашка, письменників Б. Харчука та І. Гнатюка, поетеси О. Лятуринської, вченого В.Жили, одного з провідників УПА Д. Клячківського (Клима Савури) – командира «УПА – Північ», який героїчно загинув у 1945 р. на Волині.

Культура

У районі – 58 загальноосвітніх шкіл, 21 дошкільний заклад освіти. До послуг населення 61 клубна установа та 62 бібліотеки. У районі нараховується 20 народних і один зразковий аматорський колективи, серед них народна аматорська хорова капела «Гомін» районного будинку культури, народний аматорський театр «Байда».

Великі селища

На обох берегах тихоплинної річки Гнізна, притоки Серету, на мальовничій Подільській височині розкинулось старовинне місто Збараж. У народі ходять легенди, ніби тут збиралися хоробрі дружини для захисту рідного краю, відтак це місце стало називатися Збаражем (Збиражем).

Першу писемну згадку про нього зустрічаємо у Галицько-Волинському літописі під 1211 роком. Основними заняттями населення на той час були ремесло і торгівля. Як і інші міста Поділля, Збараж зазнав численних нападів татар і турків. Стіни замку – свідки знаменитої битви козаків під проводом Б.Хмельницького (1649 р.), у якій загинув оспіваний у піснях полковник Морозенко.

Усе козацьке військо оплакувало смерть хороброго козака. Переказ оповідає, що у чистому полі біля села Кретівці козаки шапками висипали Морозенкові високу могилу. Про нього складено чимало пісень. Під Збаражем був тяжко поранений славний Іван Богун.

Польсько-шляхетське військо врятував від розгрому Зборівський мир. Богдан Хмельницький зняв облогу фортеці. У 1651 році, йдучи на Берестечко, козацькі війська оволоділи цим замком.
У 1665 році біля села Доброводи під Збаражем відбулася кровопролитна битва з татарами, де вони були розгромлені вщент. Великого розорення від татаро-турецької навали Збараж зазнав у 1675 році. Було зруйновано замок. Під час Північної війни зі шведами у фортеці побував український гетьман Іван Мазепа.

У 90-х роках ХІХ ст. у Збаражі та багатьох селах повіту на зібраннях виступав Іван Франко. На збаразькому матеріалі написано Каменярем декілька творів, з них «Свинська конституція» обійшла майже весь світ.

Сьогодні Збараж – один зі значних промислових центрів області, розташований на північний схід від Тернополя на автошляху Тернопіль-Кременець і залізниці Тернопіль – Ланівці. Найбільшими підприємствами цього міста є цукровий завод, заводи «Квантор» і «Метеор», продтоварів, пивзавод та хлібозавод.

У Збаражі працює три загальноосвітні школи, школа-інтернат, музична і спортивна школи, професійно-технічне училище, районний будинок культури, декілька клубів, кінотеатр, краєзнавчий музей.

Архітектурні пам’ятки – замок і Успенська церква (XVIII cт.), встановлено пам’ятники Б.Хмельницькому, І.Франку, А. Міцкевичу.

Вишнівець – частинка історії кількох народів. Про заселення цієї території з давніх часів свідчать виявлені поблизу села Бутин рештки поселення черняхівської і трипільської культури. Але перша писемна згадка про Вишнівець зустрічається в історичних джерелах з 1395 року.

Вишнівець розміщений на р. Горинь (притоці Прип’яті, басейну Дніпра), за 16 км від залізничної станції Карначівка. Статус селища міського типу отримав у 1960 році.

Поверхня погорбована, розчленована яругами та балками. Береги р. Горині круті. Площа зелених насаджень – 68,1 га. Вишнівецький парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва державного значення.

Об’єктами туризму у Вишнівці є замково-палацовий комплекс, який був родовим гніздом і славою могутнього роду князів Вишневецьких з 1494 року. Тут народився Дмитро-Байда Вишневецький, легендарний засновник козацької дружини на Малій Хортиці (1550 р.), що стала першим прототипом Запорізької Січі на Дніпровських порогах.

У 1640 році Ярема Вишневецький розпочав будівництво великого замку, модернізував замкові укріплення і збудував оборонний монастир кармелітів, який входив у єдину оборонну систему Вишнівця.

У 1846 році Вишнівець відвідав Т. Шевченко, коли за завданням археологічної комісії їздив на Волинь та Поділля змальовувати історичні та археологічні пам’ятки. У вересні 1848 року в замку над Горинню побував відомий французький письменник Оноре де Бальзак, який зупинявся в князів Вишневецьких. Саме третій опублікований лист письменника до своєї коханої був написаний у Вишнівці.

На даний час до складу ансамблю належать: найстаріша споруда, Вознесенська церква 1530 року, залишки валів та бастіонів, брами XVIII ст. парк XVIII-ХІХ століття, а також монастир кармелітів.

 


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2963 публікацій.

Коментарі (6)

  1. […] Карта Тернопільської області: Збаразький район […]

  2. […] Карта Тернопільської області: Збаразький район » Те… до Карта Тернопільської області: Бучацький район […]

  3. […] Карта Тернопільської області: Зборівський район » Тернопільщина до Карта Тернопільської області: Збаразький район […]

  4. […] Карта Тернопільської області: Збаразький район » Те… 07.02.2017 о 16:30 […]

  5. […] Збаразький район » Тернопільщина 13.02.2017 о 14:21 […]

Залишити відповідь