ЮРЧАК Василь Михайлович

22.08.2019 | Автор: | Категорія: Діячі театру й кіно

ЮРЧАК Василь Михайлович (26.08.1876, с. Скала-Подільська, нині Борщівський район – 28.09.1914, м. Теребовля) — український актор. Чолові Ганни Юрчакової.

Народився Василь Юрчак 26 серпня 1876 року у с. Скала-Подільська на Борщівщині, в сім’ї дрібного ремісника. Закінчив місцеву народну школу. Перепробував багато занять, із яких на все життя полюбились гра на скрипці, спів та вирощування квітів.

Перша вистава, побачена в дитинстві, залишила великий слід у його серці. Мрія про чарівний світ сцени відтоді не покидала юнака. І 19 вересня 1896 року він вступає до театру товариства «Руська бесіда». Василь Юрчак спочатку виступав у масових сценах, хорах, грав невеликі ролі. Вже в епізодах молодий актор привернув до себе увагу, створивши декілька оригінальних образів.

Першими ролями Юрчака були гуцул Степан у «Верховині» Коженьовського, бездомний парубок з добрим серцем Микола у «Наталці Полтавці», ґазда Сухий у «Скапаному світі» Оркана. Василь Михайлович не шукав і не вимагав матеріалу, і у великих, і в малих епізодичних ролях створював прекрасні, цільні образи.

У театральні сезони 1900-1905 років на Юрчака впало велике навантаження провідних ролей у виставах, його полюбив глядач. У репертуарі молодого актора було багато різноманітних ролей.

Вершиною творчості Василя Михайловича був образ селянина, скривдженого долею, Миколи Задорожного у виставі «Украдене щастя» Івана Франка. Нікому з виконавців цієї ролі до 1939 року, навіть здібним акторам, не вдавалося так близько підійти до авторського розуміння образу Задорожного.

Юрчак, за спогадами сучасників, грав Задорожного живим, наче привезеним селянином з батьківщини, без особливого гриму, у бойківській одежі.

Василь Юрчак створив і цілу галерею комедійних образів: Боруля і слуга Омелько у «Мартині Борулі», Прокіп Сірко в «За двома зайцями», у п’єсах Гордіна «Міралє Ефрос» і в «Сатані». Юрчак сяяв у ролях сільських і міщанських типів, незрівняно відтворював комічні єврейські типи.

Про роль слуги Осипа «Ревізорі» Гоголя газета «Буковина» писала: «Незрівнянним слугою був Юрчак. Про цього артиста можна без перебільшення сказати, що він навіть не силкується грати. Його голос, його рухи мали в собі щось такого природного, такого само собою зрозумілого, що не можна було намилуватися ним…».

Юрчак мав не тільки талант перевтілення в сценічні образи, але й великий дар імітувати гру своїх колеґ. Відомі майстри сцени Амвросій Бучма, Мар`ян Крушельницький, Євген Коханенко з гордістю називали Юрчака «своїм учителем».

Надгробок могили Василя Юрчака на Теребовлянському міському цвинтарі. Фото: Тарас Іванків

Лесь Курбас на лекціях розповідав студентам, як Юрчак різьбив вміло свої типи, приходив на репетиції з готовою, відшліфованою роллю. Відомий поет та історик театру Степан Чернецький, який деякий час співпрацював з Василем Юрчаком, як його режисер, залишив нам такі слова:

«Один з великих, може найбільших артистів, які будь-коли ходили по українській сцені в Галичині. Хто з нас не знав Юрчака? Кому з нас не стоїть перед очима та мила постать: появиться на сцені й засміється – сміється весь театр, а заридає – відгомоном її плачу тремтять і сцена і люди».

Юрчак був серйозний, глибокий народний драматичний талант. В його голові було так багато драматичного виразу й сили, що саме тут вдирався він на вершини творчості у всій його силі та глибині.

Значущою сторінкою у творчій біографії Василя Михайловича була його співпраця на галицькій сцені з Марією Заньковецькою і режисером Миколою Садовським. Василь Юрчак прославився найкраще у ролях світової класики, у так званій новій європейській психологічній драмі – у виставах п’єс І. Франка, І. Карпенка-Карого, Г. Ібсена, К. Гуцкова, Я. Гордіна. Л. Толстого, А. Чехова.

За 19 років сценічної праці Василь Юрчак зіграв понад 85 ролей, які золотими літерами записані в історії українського театру. З початком першої світової війни, театр розпався.

У 1913 році Василь Юрчак захворів на туберкульоз і приїхав у Теребовлю до родичів дружини, де і помер 28 вересня 1914 року. Похований на Теребовлянському кладовищі 28 вересня 1914 року.

Могила Василя Юрчака на Теребовлянському міському цвинтарі. Фото: Тарас Іванків

Ім’ям Василя Юрчака названо вулицю у Теребовлі й Тернополі.

Джерело:

ЮРЧАК Василь Михайлович [Текст] // Театральна Тернопільщина : бібліогр. покажч. / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. держ. обл. універс. наук. б-ка, Терноп. обл. драм. театр ім. Т. Г. Шевченка ; уклад. : П. К. Медведик, В. Я. Миськів, Н. К. Іванко ; авт. вступ. ст. П. К. Медведик ; ред. Г. С. Моліцька, С. В. Ткачов ; консультанти В. І. Вітенко, М. Я. Форгель. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2001. — С. 64—66. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/theatreterrn.pdf, вільний. — Дата ост. пер.: 01.10.2019.

ЮРЧАК Василь Михайлович [Електронний ресурс] / підгот. Ю. Дуньчак// Facebook. Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – (Славетні постаті Тернопільщини). – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 31.05.2019. – Дата перегляду: 30.07. 2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2888 публікацій.

Залишити відповідь