ВИШНІВЕЦЬКИЙ ПАЛАЦ

29.10.2018 | Автор: | Категорія: Пам’ятки | Пам’ятні місця

 

Тернопільська область, Збаразький район, смт Вишнівець, вул. Замкова, 5
Тел. (03550) 3-12-34. Час роботи: з 8-00 до 17-00
Переглянути на карті →

Вишнівецький палац — архітектурна пам’ятка 18 століття загальнодер­жавного значення у смт Вишнівець Збаразького району Тернопільської області. Колишня резиденція останніх представника князівського роду Вишневецьких — Михайла-Сервація, а після його смерті 1744 — князів Мнішеків.

Розташований на місці оборонного замку 1395, який перебудував і укріпив 1640 Ярема Вишневецький. Після руйнувань замку 2-ї пол. 17 ст. фортифікаційні елементи відновлено 1705. 1730-ті М.-С. Вишневецький збудував за проектом архітектора Я. Бланже палац, який у кін. 18 ст. реконструйовано. Паралельно до головної забудови закладено парк (див. Вишнівецький парк).

В архітектурі Вишнівецького палацу поєднані риси пізнього бароко й класицизму. Після перебудови просторий палац набрав обрисів класичного стилю; його видовжений у плані двох’ярусний корпус із флан­гами, вищими на один ярус бічними еркерами становив симетричну П-подібну композицію. Центральна частина фасаду з парадним входом оздоблена риза­літом, увінчаним трикутним щитом з пишним ліплен­ням. На задньому фасаді поміж ризалітами розміщувались аркові галереї. Брами до резиденції величні, виконані з наслідуванням античних тріумфальних брам.

Внутрішня структура палацу була симетричною, дзеркальною, з вестибюлем зі сходами і салоном. Ряд залів у партері, поєднаних широкими арковими переходами, становили дзеркальну галерею з численними предметами мистецтва, що була однією з найвеличніших у приватних резиденціях Речі Посполитої 18 ст.

Оноре де Бальзак, який відвідав Вишнівець 1848, назвав палац і парк «малим Версалем». Саме у цьому палаці французький письменник познайомився із майбутньою дружиною — Евелиною Ганською.

1852 року брати Мнішеки — Юрій і Андрій — розділили володіння і виїхали до Франції. Відтоді починаються сумнозвісні аукціони, коли з усієї Європи на Кременеччину приїжджали антиквари. Так були розпорошені колекції Вишневецьких…

На початку XX століття реставровував палац знаменитий київський архітектор Владислав Городецький. На жаль, споруда серйозно постраждала під час Першої світової війни.

А вже після ще згубніших руйнацій, завданих палацу під час Другої світової війни, його знову відбудовували вже за радянської влади в 50-х роках XX століття, однак первісний вигляд, зокрема його внутрішнє убранство, не відновлено.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1902 публікацій.

Коментарі (2)

  1. […] (1612 – 1651). Саме завдяки йому тут постали оборонні мури фамільної резиденції та дерев’яний храм для простого люду. Храм за його […]

  2. […] Приватна колекція в двадцять одну тисячу фоліантів і зараз вражає уяву. Що вже говорити про сподівання освічених сучасників Короля Філіпа Мнішека (початок ХІХ століття) хоча б оком зазирнути в бібліотеку Вишневецького палацу. […]

Залишити відповідь