ВІЛЬГУШИНСЬКИЙ Роман Казимирович

ВІЛЬГУШИНСЬКИЙ Роман Казимирович (30.04.1963, с. Язлівець Бучацького району Тернопільської області) — скульптор, доцент кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання. Член НСХУ (1994). Лауреат обласної мистецької премії ім. М. Бойчука (2004). Народний художник України (2020). Адреси профілю: ORCID: https://orcid.org/0000-0003-2200-7492.

Народився 30 квітня 1963 року в с. Язлівець, нині Бучацького району. Любов до живопису й скульптури виявилася в Р. Вільгушинського ще в дитинстві. У 1984—1989 роках він навчався у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва (нині національна академія мистецтв). Викладачі з фаху — Д. Крвавич та І. Франк.

Творчий шлях розпочав у 1989 році в м. Тернополі. Працює в галузі монументальної та станкової скульптури, живопису. Захоплюється сакральним мистецтвом. У творчому доробку скульптора кілька десятків монументальних робіт, які є окрасою каплиць та церков у різних областях України.

Він відновив колону Пресвятої Богородиці та скульптуру Яна Непомука в м. Бучачі, реконструював знищені скульптури роботи І.-Г. Пінзеля на Бучацькій ратуші. Роботи Р. Вільгушинського прикрашають міста й села Тернопілля.

Він автор:

 • погруддя Т. Шевченка (1991, с. Богданівка Підволочиського району),
 • пам’ятників Т. Бордуляку (1992, с. Великий Ходачків Козівського району),
 • С. Бандері (1999, м. Теребовля),

  пам’ятник С. Крушельницькій в Тернополі (скульптор – Р. Вільгушинський). джерело: http://heroes.profi-forex.org

 • монумента Ісусові Христу (2003, м. Бучач).
 • пам’ятників Йосифові Сліпому, С. Бандері, С. Крушельницькій (усі — м. Тернопіль),
 • пам’ятника, присвячений 2000-літтю Різдва Христового (м. Бучач),
 • фігури Ангела-хоронителя (смт Підволочиськ),
 • погруддя О. Барвінського (м. Чортків).

Р. Вільгушинський учасник виставок, що проходили у Львові, Києві, Тернополі. У 2010 році він представив свої роботи на виставці «Барви Сходу» в Італії (містечко Будріо). У 2004 році скульптор став лауреатом обласної мистецької премії ім. М. Бойчука, у 2006 році — Міжнародної виставки «Львівський осінній салон «Високий замок».

Пам’ятник Кардиналу Й. Сліпому в Тернополі (2004, карбована мідь, граніт). джерело: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=34549

У 2007 році роботи Р. Вільгушинського експонувалися у виставковій залі Українського дому (м. Київ).  Твори зберігаються в приватних колекціях в Україні, Польщі, Італії.

Серед крайніх робіт:

 • пам’ятна дошка з барельєфом Назарію Войтовичу (Штучний камінь, 2015);
 • пам’ятник Т. Шевченку в м. Бучач Тернопільської обл. (Граніт, 2015);
 • пам’ятна дошка з барельєфом композитора Михайла Вербицького (Граніт, штучний камінь, 2016);
 • пам’ятник Карлу Емілю Францозу в м. Чортків Тернопільської обл. (Бронза, камінь пісковик, 2017);
 • пам’ятний знак Княгині Ользі в м. Тетіїв Київської обл. (Штучний камінь, 2017);
 • скульптурна композиція «Захисник краю» в м. Збараж Тернопільської обл. (Камінь вапняк, 2018).

Серед найбільш відомих –

 • пам’ятник патріарху Йосифу Сліпому – пам’ятник кардиналові Римо-католицької церкви, митрополитові Галицькому та архієпископу Львівському, предстоятелеві Української греко-католицької церкви Йосифу в місті Тернополі;
 • пам’ятник Героям Небесної сотні у Тернополі (Бронза, граніт, мідь, 2016);
 • скульптурна композиція для Українського Єрусалиму «Ангел», Маріїнський духовний центр, с. Зарваниця Тернопільської обл. (Камінь вапняк, 2017).

Як педагог навчає студентів рисунку, скульптури та пластичної анатомії, пластики малих форм. Активно долучився до відкриття та реалізації нової освітньої програми «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація».

Джерела:

Вільгушинський Роман Казимирович  [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 336—339 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.05.2019).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 3091 публікацій.

Залишити відповідь