Військовий меморіал чеських вояків | Калинівка

 В ДОВІДКОВІ РЕСУРСИ, Історія регіону, Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди
Військовий меморіал чеських вояків в с. Калинівка

Автор: Dezidor – Сфотографовано власноруч, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1143066

У 1914 році в м. Києві була сформована дружина з числа чеських і словацьких емігрантів, яка й стала основою для створення військової частини, що воювала на боці царських військ проти Австро-Угорщини.

Наприкінці червня 1917 року чехословацька бригада, у складі російського Південно-Західного фронту під командуванням генерала Брусилова, зайняла позицію в районі м. Зборів. Штаб бригади був розташований в с. Красна. Бої під Калинівкою стали бойовим хрещенням чеських і словацьких вояків.

Ці воїни під час битви взяли в полон біля 4000 воїнів австро-угорської армії – більше, ніж їх було самих. Вони наступали по трьох лініях і прорвали оборону австро-угорської армії з трьох напрямків, зайшли в глибину лінії ворога на 6,5 км. Всі, хто тут загинули, поховані у братській могилі в селі Калинівка.

Зборівська битва, 1917 

У районі с. Калинівка загинуло 190 чехословацьких воїнів, прізвища яких здебільшого невідомі. Невдовзі на місці бою було споруджено братське поховання, висипане з землі та обкладене дерев’яними балками.

У Зборівській битві брали участь 2 майбутні президенти Чехословаччини — Клемент Готвальд на боці Австро-Угорщини і Людвік Свобода на боці Російської імперії.

Для Чехії 2 липня стало днем народження чеської армії. Втрати російської армії склали 184 вбитих і смертельно поранених, близько 700 поранених і 11 зниклих без вісті. Після Зборівської битви Тимчасовий уряд зняв всі обмеження на формування чехословацьких частин на території Російської імперії.

У 1927 році біля с. Калинівка насипали могилу та встановили кам’яний пам’ятник із написом: «Тут, на старій слов’янській землі під Зборовом, сплять сини Чехо-Словаччини, що полягли за волю, мир, за краще майбутнє всіх слов’янських народів. 2. VII. 1917. Вічна їм слава» (1927).

У 1997  — у Калинівці перебували представники Чехії — президент В. Ґавел, начальник генерального штабу І. Неквасила, аташе посольства Словаччини в Україні Я. Габовчик.

2004 — заступник міноборони Чеської Республіки Я. Прішбілова, посол Чеської Республіки в Україні К. Штіндл, ген. консул Чеської Республіки у Львові М. Яндера та ін.

До сторіччя бою за кошти Чеської Республіки відбулася комплексна реконструкція пам’ятника полеглим чехам та словакам у Зборівській битві. На 17 кам’яних дошках викарбувано імена 238 загиблих воїнів.

Реконструкцією меморіалу займалося Міністерство оборони Чеської Республіки разом з товариством Чехословацьких легіонерів та об’єднанням волинських чехів. фото прес-служби ТОДА «Тут воювала самостійна Чехословацька бригада, яка складалася з 3500 воїнів.

Про битву під Калинівкою видано книгу чеських авторів М. Рудольфа «Зборів» (1922) та Ю. Хлодецького «Поле слави чехословацької зброї» (1924).

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.