ВЕРДУМ, Ульріх фон

12.01.2018 | Автор: | Категорія: Історія регіону
ВЕРДУМ (Werdum) Ульріх фон та його мемуари В. (01.01.1632– 20.03.1681) – німецький мандрівник, дипломат.

Навчався у Франекерському (Голландія) та Гейдельберзькому (Німеччина) університетах. Як співробітник агента французького уряду абата Пом’є 1670 – 1672 подорожував по Західній Україні і Поділлі. Залишив про це докладний опис у щоденнику.

У липні 1671 року по дорозі до Я. Собеського, який воював проти турків, проїжджав через Зборів, Микулинці, Копичинці, с. Збриж (нині Борщівського району), містечко Скала (нині смт Скала-Подільська).

У листопаді 1671 – січня 1672 побував у містечку Вишнівець (нині смт Збаразького району), Клебанівка (нині Підволочиського району), Збаражі, Тернополі, с. Купчинці (нині Козівського району), Козові, Підгайцях, Бережанах.

Німецькою мовою мемуари Вердума опублікував Й. Бернуллі 1786 – 1788, а польською цю працю видав К. Ліске 1876. Вердум наводить описи багатьох міст і сіл України, подає цікаві дані про історію та географію Холмщини, Галичини і Поділля, про дипломатію Яна III Собеського, його відносини з гетьманом П.Дорошенком і татарами в ході осінньої кампанії 1671.

Про безправне життя селян на Україні Вердум писав: «Польський шляхтич при кожному занятті має шаблю. Селяни є невільниками шляхти, яка безкарно вбиває свого селянина; польські пани зі своїми селянами поводяться гірше, ніж з невільниками чи псами… Вони на Україні дозволяли собі гнобити козаків до такої міри, що ті щоденно знущалися над простолюдом, а навіть вішали і вбивали; козаки зі своїм генералом Б. Хмельницьким на чолі врешті збунтувалися…» (1648).

«Щоденник» польською переклав і видав у Львові К. Ліске 1876; українською — І. І. Сварник (ж. «Жовтень», 1983, №9, 10). Вердум подав опис багатьох міст і сіл, навів короткі відомості про побут, релігію, звичаї та обряди, житло, одяг українців; підкреслював справедливий характер визвольної війни укр. народу під проводом Б. Хмельницького.

Склав також діарій (щоденник), в якому відображено воєнні дії восени 1671 р. між польською і армією і військами гетьмана Петра Дорошенка та його союзників кримських татар (опублікований львів’янином К. Ліске 1877 р.). На Зборівщині У. Вердум перебував улітку 1671 року, прийшов сюди із Золочева. Ось що він пише про свої враження:

«…Дня 25 липня через дивовижно чорні і масні, й брудні ґрунти добралися до села Плугова… Місцева церква, вкрита соломою, стоїть біля схилу гори; потім до Зборова 2 милі. Колись воно було велике гарне місто, оточене з півночі земляним валом, а з півдня — озером. Коли мешканці під час облоги козаків і татар вважали, що збоку озера їм не загрожує жодна небезпека, то татари на конях і перепливли озеро, напали на місто і вибили чи забрали (в неволю) всіх, кого знайшли. Так що з 10 тисяч мешканців тепер тут залишився якийсь десяток. …Потім такими ж буйними, але не обробленими полями, залишаючи на | виду по ліву руку місто Тернопіль і Озерну, — до Козлова півтори милі…».

У «Щоденнику» автор описує Золочів, Львів, Глиняни, Білий Камінь, Копичинці, Скалу, Збараж, Тернопіль, Купчинці, І Бучач, Язлівець, Бережани, Борщів та ін.

Підкреслював справедливий характер національної революції 1648–1676 під проводом Б. Хмельницького, відзначав, що «польські пани з селянами поводяться гірше, ніж з рабами або собаками».  «Щоденник» Вердума – цінне історичне джерело про Україну ІІ половини 18 ст., в тому числі про тодішню Тернопільщину.

Джерела

Кулинич, І. М. ВЕРДУМ УЛЬРІХ ФОН [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – К.: В-во “Наукова думка”, 2003. – 688 с.: іл. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Verdum_U (останній перегляд: 11.12.2017).

Медведик, П. ВЕРДУМ Ульріх фон [Текст] / П. Медведик // Медведик, П. Моє рідне Опілля. — Тернопіль. — 2003. — С. 246—247.

Медведик, П. ВЕРДУМ, Ульріх фон [Текст] / П. Медведик // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 247.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1834 публікацій.

Залишити відповідь