РОМАН ШУХЕВИЧ («ТАРАС ЧУПРИНКА»): знецінення борця-мученика за волю України

14.08.2019 | Автор: | Категорія: Історія регіону
Василь Штокало, Тернопіль
Знаменна подія цьогоріч виражає святкування незалежності України. Так, 21–25 серпня 1943 року в селі Бишки (Козівський район Тернопільська область) відбувся III Надзвичайний Великий Збір Організації Українських Націоналістів, ОУН. Знаково – напередодні у Верховній Раді України за внесенням народного депутата України Шухевича Юрія-Богдана зареєстровано (№ 8618) проект постанови «Про відзначення у 2018 році 75-ої річниці перенесення у село Бишки Козівського району Тернопільської області центру українського національно-визвольного руху».

Бишки – столиця Воюючої України приймала учасників Наддніпрянщини, Буковини, Закарпаття, Волині та Галичини. Заграви ІІ Світової війни в німецько-радянськоросійському зіткненні соборували (об’єднали) українців: учорашніх політичних в’язнів ІІ Речпосполитої Польської, військовополонених прогітлерівської Угорщини, комсомольських активістів Радянського союзу. Заявлялося, що українці виборюють волю від тоталітарних нацизму і комунізму.

– III Надзвичайний Великий Збір ОУН бере в основу… живу історичну правду про незнищимість нації – найвищої органічної людської збірноти. Тому й в основу політичного ладу в світі бере національний принцип. (…) Система вільних народів і самостійних держав – це одинока і найкраща розв’язка питання порядку в світі. (…) Із постанов III НВЗ ОУН.

На кількаденних нарадах обговорювалися життєво значущі для народу питання (програмові постанови): землі як власності народу; власності на промисловість велику (національно-державна) та дрібну (кооперативно-громадська); справедливості оплати праці; свободи профспілок; рівності жінки з чоловіком; обов’язкового середнього навчання, піднесення освіти та культури широких народних мас шляхом збільшення мережі шкіл, видавництв, бібліотек, музеїв, кіно, театрів; розвитку молодого покоління як морального, розумового, фізичного; пошани до праці інтеліґенції; широкого запровадження охорони народного здоров’я; особливої державної опіки над дітьми й молоддю; свободи друку, слова, думки, переконань, віри, світогляду; рівності всіх громадян України; вільної української по формі й по змісту культури, героїчної духовності та високої моралі, громадської солідарності, дружби, дисципліни тощо.

Дослідниця українського націоналізму Галина Дичковська вважає, що в 1991 році можна було брати готову програму ІІІ збору ОУН і застосовувати її в тогочасних умовах, адже вона розрахована на пострадянську дійсність із еволюційним переходом від радянського тоталітаризму до національного солідаризму та розвитку суб’єктної вільної особи. Зокрема, на порядку денному стояло, що робити з колгоспами? Прийнято було рішення: на вибір людей, і, якщо люди хочуть приватні наділи, – дати, а хто хоче залишатися в колгоспах, зберегти з перетворенням у кооперативну власність. Рівність приватного, кооперативного та державного капіталу. Стратеґічні, життєзабезпечуючі та військові виробництва залишити в державній власності (залізниця, електрика).

Збір уніс зміни до керівництва ОУН. На уникнення авторитаризму, замість 1-осібного провідника, ухвалено 3-осібність (бюро проводу). У прямому та переносному значеннях прийшов – Роман Шухевич. Зокрема, Бюро Проводу ОУН (Б) обрано в складі Голови Романа Шухевича (під псевдом «Тур») і побратимів Ростислава Волошина («Павленко»), Дмитра Маївського («Тарас»). Затверджено Головного Командира УПА, Романа Шухевича (під знаковим псевдом «Тарас Чупринка» (на пам’ять про визначних борців Тараса Шевченка та Грицька Чупринки) у військовому ступені генерал-хорунжого.

Саме Романові Шухевичу судилося вивести український народ у ході війни в суб’єкт міжнародних відносин, вирішити набагато складніші умови зіткнення аніж були в керівників опору: Франції генерала Шарля де Голя та Сербії генерала Йосифа Брос Тіто. Однак…

У 27-річній Державі доводиться виправдовувати Воюючу Україну з полеглим Романом Шухевичем

 Причинна (докази на зміну посттоталітарного уявлення)

  1. Суспільство засудило Сталіна, взагальному СРСР. Однак, їхніх солдатів не засуджено…
  2. Ющенко створив нагоду – прощення… За християнською моралею любові. Відкинуто… Зворотно, Об’єднання інтеліґентів за соціалізм, Антифашистський комітет намагалися Романові Шухевичу саме в 100-річчя народження протиставити радянського генерала Ніколая Фйодоровіча Ватутіна.
  3. Боротьба за волю завершилася 24 серпня 1991 року. Послідовно прийшло очищення, що відкинуло комуністично-радянське правління незалежної України (уособлене президентами Леонідом Кравчуком – Леонідом Кучмою). Однак, суспільний розвиток повернув до виток… Помаранчева Революція. Після (або новітнє) комуністично-радянське правлінням звело нанівець нагальну потребу часу (уособлене президентом Віктором Януковичем). Об’єктивно знову скалася можливість покращити становище… Революція Гідності! Зненацька виразився прихований зовнішній чинник.

Роман Шухевич походить із неполонізованого роду українців.

Народився Роман Шухевич 30 червня 1907 року у місті Львові. (До сьогодні зустрічаються різні бачення часу приходу на світ Головного Командира УПА). Письмові згадки про Шухевичів сягають ХVII–ХVIII сторіч, яким належить важливе значення в національно-культурному й політичному житті українців ХІХ–ХХ сторіч.

Роман Шухевич отримав добру освіту

1917–1925 роки. Роман навчається у твердині українського шкільництва, Українській Академічній Гімназії в Львові, філії по вул. Пекарській. 14 вересня 1926 року Романа Шухевича зараховано в знану Львівську політехніку, відділення дорожно-мостове, яку 1931 року закінчив із відзнакою, отримавши диплом інженера. У 1928–1929 роках студент Роман Шухевич призвався до військової служби у збройних силах ІІ Речпосполитої Польської. 1930 року Роман Шухевич взяв шлюб із Наталкою Березовською, донькою пароха УГКЦ села Оглядове.

Роман Шухевич ґартований змагун, пластун

У гімназійному віці Роман Шухевич уже симпатизує Українській Військовій Організації та згодом (середина 20-х років ХХ сторіччя) складає присягу УВО. 1929 року – бере дієву участь у перетворенні УВО в Організацію Українських Націоналістів і 1933 року на бойового референта призначається Провідником Краєвої Екзекутиви ОУН Західноукраїнських Земель Степаном Бандерою.

Роман Шухевич у чині Карпатської України.

Восени 1938 року в Львові збирає грошову підтримку уряду Карпатської України, спрямовує діячів ОУН для розбудови установ, зміцнення збройних сил – Карпатської Січі й сам перебирається до столиці – Хуста. 15 березня 1939 року при двобої з угорцями за українську землю Роману Шухевичу поталанило вижити, хоча загинули його найближчі побратими Михайло Колодзінський, Зенон Коссак. (Україна на порозі 80-річчя Карпатської України).

Роман Шухевич у чужому однострої

З падінням Польщі, 1 вересня 1939 року переїздить до Кракова, де в лютому 1940 року підтримав Провідника Степана Бандеру на відхід ОУН від німецької орієнтації полковника Андрія Мельника. Провідник Степан Бандера виробив інших підхід спілкування з німцями, по засадах Провідника Євгена Коновальця (боротьба за Українську Самостійну Соборну Державу – власними силами), який доручено втілити Романові Шухевичу. Це створення 10 червня 1940 року леґіону (205 шуцманшафт батальйон) при керівництві Романа Шухевича озброєнням як піхотний підрозділ; німецьке позначення куренів «Нахтіґаль», «Ролянд», українське — «Дружини Українських Націоналістів», ДУН. Поза розголошенням ОУН–Б залишила, що за її наказом у відповідну годину український бранець повинен зняти чужинецький однострій і повернути зброю проти загарбника, перейшовши до захисту Батьківщини. Однак. Надалі скривається, що цей однострій нацистам (фашистам) пошив Сталін потугою цілого СРСР.

18 червня 1941 року Дружини Українських Націоналістів переведені у місто Ряшів (українські корінні землі), а з 22 червня, «соловейки» просуваються з передовими німецькими дивізіями і… 30 червня 1941 року, відразу після залишення Львова радянською владою, «Нахтіґаль» і «Ролянд» вступили у місто. За наказом Романа Шухевича обставлено ключові споруди княжого Лева та вузол зв’язку. У день, маючи підтримку бойового підрозділу, українські націоналісти ОУН (Б) за особливих старань Ярослава Старуха, в скликаних народних Зборах, проголосили устами Ярослава Стецька – Акт відновлення державности України й через радіотрансляційну мережу («Висильна імени Євгена Коновальця») інформація пішла по континенту. У той час Роман Шухевич переживав родинне горе. Після більшовицького відступу й відчинення в’язниць було опізнано мертвого брата Юрка, замученого енкаведистами.

За обставин відновлення Української держави, нацисти показали справжні наміри щодо України. Увесь новостворений український уряд й Провідника Степана Бандеру затримано та відправлено до концтабору (секретного бараку) Заксенгаузен поблизу міста Берліна. На українських теренах запроваджувався терор, визиск українського населення. Довідавшись про нацистські переслідування українців і глум над Україною, леґіон з Романом Шухевичем на постої під містом Винницею, протестує і відмовляється від подальшої служби у німецькій армії. Репресії. З Чернігівщини, на Київ, далі в Львів – доправлено недавніх ДУНівців. 8 січня 1943 року Роман Шухевич із двірця (львівський залізничний вокзал) непомітно зник – повертається до українського підпілля.

Роман Шухевич – керівник Воюючої України (ОУН–УПА–УГВР)

У відрахованому 7-річчі, присвятився українській збройній борні. Продовж 1943–1944 років залучає в сотні – курені УПА вихідців із середньоазійських народностей, Близького Сходу, навіть західноєвропейських націй, яких затримували, полонили, знищували нацисти. Факт відомий, що в УПА перебували іудеї (попри ворожу радянську пропаґанду), зокрема лікарями тощо.

Роман Шухевич стоїть у витоках Української Головної Визвольної Ради, УГВР – підпільному урядові Воюючої України при Президентові Кирилові Осьмаку (діяч Центральної Ради), серпень 1944 року, село Сприня Самбірського району Львівської області. Замкнуто коло боротьби, що означив Провідник Євген Коновалець, а саме: УВО–ОУН–УПА–УГВР.

У 1944 році, в Центральній Європі одного загарбника замінив інший. Україна унаочнює (показує) іншим поневоленим народам чин боротьби проти тоталітарного СРСР із кривавим тираном Іосіфом Сталіним. Факт – безпрецедентний у світовій історіі! У європейців, що скинули нацистське панування, окупація закінчується зі завершенням II Cвітової війни.

Роман Шухевич геній самостійницького руху

Роман Шухевич операється виключно на власний народ. Подиву гідний змаг продовжився в 1945–1950 роках, попри страхітливі репресії, депортації, тортури, виселення, масові знищення, смертні вироки.

За Романом Шухевичем безнастанно полює НКВС–МДБ, у багатьох випадках безуспішно. Однак, за підступного використання відомостей західних союзників Воюючої України від початку «Холодної війни» (представленої у вільному світі Провідником Степаном Бандерою), власне англійців через радянського аґента Кіма Філбі вдалося вийти на слід Романа Шухевича. 5 березня 1950 року в будинку по середині села Білогорща (тоді Городоцький район) поруч із ділянкою «Левандівка» міста Львова загинув Роман Шухевич.

Роман Шухевич – загибель і вигадки ворога

Викриття очільника Воюючої України відбулося, начебто, підступно обробивши Дарію Гусяк (зв’язкова «Нуся»). Виявляється… Спецпідрозділи СРСР зуміли завербувати шефа англійської протирадянської розвідки Кім Фільбі. У квітні 1955 року, в Австралії до союзників перейшов емдебіст Владімір Пєтров і гучно заявив, що в англійській розвідці є люди Кремля. Негайно, два найближчі помічники Кім Фільбі – Барґес і Меклін скрилися до Москви. Згодом, сам Кім Фільбі у книзі «Моя таємна війна» ствердить, що був на службі [червоних] довгі роки і йому вдалося домовитися з американською розвідкою про узгіднене скидання представників оунівського підпілля в Україну. У підсумку англійські джерела змушені будуть визнати, що Кім Фільбі відправив у руки [червоних] понад 60 зв’язкових українського підпілля. У Лондоні, а не з-поміж українців потрібно шукати винуватців загибелі Головного Командира УПА. Кремль старанно затерав сліди виявлення та загибелі Романа Шухевича. Комуністично-кадебістська пропаґанда намагалася закріпити думку, що українці самі себе звоювали.

Обставини

Тепер нарешті видається можливим побачити правду. Зокрема, 2 березня 1950 року в Львові, на вулиці затримана Дарія Гусяк, в якої відібрано зброю й отруту. Негайно зв’язкову Шухевича доставлено для здійснення оперативної розробки. Вона вперто відмовлялася давати свідчення. Катування, побиття на її очах матері не призвели до повідомлення місця знаходження Шухевича. Слідуюча частина оперативної розробки. Дарію Гусяк переведено в «лікарняну камеру», де нарешті 3 березня, отримано – начебто – бажане. Білогорща…

Насправді ворог тримав усіх під своїм баченням. Заздалегідь, ще 25 січня 1950 року в селі Дегова Рогатинського району на Прикапратті, проборстві (житлі) отця Лопатинського – зв’язковій хаті Романа Шухевича – затримана мати Дарії Гусяк. Начебто – за добу – розроблена операція та визначено час – 5 березня, прилетіли зверхники (з Москви генерал-лейтенант МДБ Павел Судоплатов, Києва генерал-майор внутрішніх військ МДБ Українського округу Фадаєв), стягнуто – напередодні насильних радянських виборів – оперативні резерви: 62 Стрілецьку дивізію, 88 Частину ВВ МДБ, резерви штабу Українського прикордонного округу та управління міліції міста Львова. Неможливо!

Дійсність у довго замовчуваних обставинах. 2 березня, після відповідної зустрічі Дарія Гусяк («Нуся») мала побачитися з Галиною Дидик («Молочарка»). Зустріч не відбулася. За якісь години, Провідник відправив у терен охоронця «Зенка» (Михайло Заяць)… Чому при падінні зв’язкової «Нусі», на 5 березня залишився ночувати в Білогорщі Головний Командир УПА? Даного так і не розкрила виживша Галина Дидик, давши ворогові підставу спотворювати історію та звалювати загибель на невинну Дарію Гусяк.

Убитий чи ранений? За «оприлюдненнями» КДБ УРСР–СРСР, начебто, сержант П-к (Мухітдінов) поклав трупом Романа Шухевича. У дійсності… За процедурою возили багатьох впізнати мертвого Романа Шухевича і також затриманого сина… Якраз його свідчення уможливили відтворення події. Зокрема, слідчий Гузєєв привів Юрка в гараж Львівського обласного управління МДБ і показав… «Батько лежав на соломі у вишитій сорочці, на правому боці обличчя було видно сліди кулі, а під грудьми було три рани, на голові поруч із кульовим отвором обпалене волосся. Значить застрелився, подумав – я».

Роман Шухевич – захоронення

Поширено та не підтверджено, що голова відділена від тіла й відправлена в Москву, МДБ СРСР; прах (без голови) вивезений за межі Західної України, спалений та розсіяний у місцевості неподалік села Гуків на Кам’янець-Подільщині.

«Хай живе Тарас Чупринка генерал УПА!»

Воююча Україна швидко дізналася, що генерал-хорунжий «Тарас Чупринка» поліг. Виявив те згаданий «Зенко» (Михайло Заяць). Зокрема, Роман Бурбела згадував (2000 рік), що вони отримали завдання поширити листівку «Хай живе Тарас Чупринка генерал УПА!» Розклеяно в Берлині (Хмільове), рідному селі «Зайця». За рік у вільному світі, Підпільна Пошта України видала марку на вшанування загибелі генерал-хорунжого «Тараса Чупринки». Стяг боротьби перебрав Степан Бандера, роблячись єдиним Провідником і, поглинувши розкол (руїну) Ребета–Лебедя.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2708 публікацій.

Залишити відповідь