Урмань. Церква Св.апостолів Петра і Павла

 В Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки, Церкви | Монастирі | Некрополі | Культові споруди
Урмань. Церква Св. апостолів Петра і Павла
Україна. Тернопільська область. Бережанський район. с. Урмань
Переглянути на карті →

Перша писемна згадка про село датується 1385 р. У селі є цікавий дерев’яний храм Св. апостолів Петра і Павла, побудований 1688 р. Пам’ятка архітектури (ох. № 1882).

Будівля дерев’яна, тризрубна. Складається з квадратної в плані нави, прямокутних бабинця і апсиди, орієнтованих довгою стороною впоперек подовжньої осі нави.

Нава вища й більша за рівновеликі бічні об’єми, перекрита зімкнутим зрубовим склепінням на невисокому світловому восьмерику, увінчаному заломним ліхтариком з вітражними вікнами. Бабинець і апсида перекриті рубаними склепіннями.

Дерев’яний храм не місцевий – у 1777 р. розібрану будівлю купили в одному з сіл, яке сьогодні розташоване на території Івано-Франківської обл., перевезли дерево до Урмані і зібрали на схилі над селом.

Церква в кінці XIX століття, зазнала незначної перебудову. З північної сторони до аспиди прибудували додаткове приміщення. Лише в кінці 1980-х рр. селяни взялися продовжувати будувати новий храм, який закінчили в 1992 р.

Після його посвяти греко-католицькою громадою, стара церква, яку в радянський час записали до пам’яток архітектури національного значення, стала людям не потрібна. Біля церкви є дерев’яна дзвіниця, а на північ простягається цвинтар.

Урмань — село Бережанського району Тернопільської області. Розташоване на річці Золота Липа, на півночі району. Центр сільради, якій підпорядковано села Краснопуща та Пліхів. До Урмані приєднано хутір Волиця. Поблизу села виявлено археологічні пам’ятки давньоруської культури.
Перша писемна згадка — 1385 року. Діяли «Просвіта», «Січ», «Луг», «Союз українок» та інші товариства, кооператива.

Пам’ятки:

  • Дерев’яна церква Петра і Павла,
  • скульптура Матері Божої з ангелами, біля церкви,
  • каплиця з «фігурою» Божої Матері (2007),
  • пам’ятний хрест на честь скасування панщини у 1848 році,
  • насипано символічну могилу Борцям за волю України,
  • пам’ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1967).

Працюють ЗОШ 1-2 ступенів, клуб, бібліотека, дільнична лікарня, відділення зв’язку, торговельний заклад.

Народилися громадський діяч В. Гнатишин, художник А. Наконечний, народна майстриня-вишивальниця Є. Наконечна, український релігійний діяч, письменник Бичинський Зіновій.

Перебували письменник, публіцист, етнограф Осип Маковей, громадсько-політичний діяч Тимотей Старух.

Джерела: 

Урмань. Петропавловская церковь, 1688 г. [Текст]  // Памятники архитектуры и градостроительства Украинской ССР. Киев, 1986. С. 45: фот.

Мельничук, Б. Урмань [Текст] /Б. Мельничук, Д. Наконечний, М. Федечко //  Тернопільщина: історія міст і сіл : в 3 т. Т. 1. Тернопіль, 2014. С. 444-446: фот.

 

http://neo7777vitaha.livejournal.com/61165.html

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.