Українське національно-демократичне об’єднання (УНДО) на Тернопільщині

19.06.2018 | Автор: | Категорія: Історія регіону, Політичні партії
УКРАЇНСЬКЕ НАЦІОНАЛЬНО-ДЕМОКРАТИЧНЕ ОБ’ЄДНАННЯ (УНДО) НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ
– найбільша політична партія міжвоєнного періоду, яка діяла в Західній Україні, у т.ч. в нашому краї.

Заснована 11 липня 1925 в м. Львів у результаті об’єднання Української народно-трудової партії та Української партії національної роботи.

Програма партії – створення самостійної, соборної Української держави мирним шляхом; протидія легалізації чужого панування і боротьба за дотримання Польщею міжнародних зобов’язань.

За статутом УНДО – всеукраїнська партія всіх станів і класів. Структура: Центральний комітет, повітові комітети, міські організації у містах та мужі довір’я –  у селах.

Від Тернопільщини до Центрального комітету були обрані: С. Баран, І. Брикович – від м. Тернопіль, Б. Козубський – від м. Кременець, Г. Скасків – від м. Підгайці.

Повітовий комітет УНДО: голова – І. Брикович, заступник голови – Й. Гринькевич, скарбник – М. Никифорук, члени – С. Баран, В. Болюх, С. Вонс, О. Грицай, П. Зварич, М. Маліцький, Ю. Середюк.

1-а політична акція УНДО на Тернопільщині – вічева кампанія проти колонізації та осадництва 11-18 жовтня 1925 року. У 1928 обрані до сейму і сенату В. Бараник, А. Горбачевський, М. Кузьмин – сенаторами, С. Баран, І. Заваликут, Л. Куницький, А. Кунько, Я. Олесницький, О. Яворський – послами. У вересні 1939 р. партія припинила своє існування.

Джерело

Потіха, О. Українське національно-демократичне об’єднання (УНДО) на Тернопільщині [Текст] / О. Потіха, А. Сеник // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль, 2008. – С. 491.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2711 публікацій.

Залишити відповідь