ТИТЛА Володимир Петрович

ТИТЛА Білл, ТИТЛА Володимир Петрович (англ. Vladimir Peter Tytla) (25.10.1904, Нью-Йорк, США — 30.12.1968, США) — американський аніматор українського походження. Працював над такими відомими повнометражними анімаційними фільмами Волта Діснея, як «Білосніжка та сім гномів», «Піноккіо», «Фантазія» та «Дамбо».

Володимир Титла народився 25 жовтня 1904 року в родині українських емігрантів. Батьки Петро та Марія Титли емігрували з містечка Підгайці, нині Тернопільської області.

Ще малим змальовував комікси. Під час хвороби, що прикувала хлопчину до ліжка на весь рік, малювання заповнило весь час. У 9 років на Манхеттені вперше побачив анімаційний фільм Уінзора Маккея – «Герті Динозавр», що змінило все його життя.

Провчившись рік у вищій школі, Володимир перейшов у нью-йоркськську вечірню школу індустріального дизайну та зосередився виключно на малюванні. В 16 років уже створював титульні написи у Paramount Animation Studio.

У пошуках підзаробітку в 1922 році почав працювати в John Terry’s Studio і досить швидко став одним з найбільш високооплачуваних аніматорів студії. У 1928 році впродовж 18 місяців  вивчав рисунок в Парижі, брав уроки в художника й ілюстратора Бордмана Робінсона, надихався своїм улюбленим художником Пітером Брейгелем, вивчав скульптуру, відвідав і батьківщину батьків на Тернопільщині. Повернення до Америки пояснював тим, що розчарувався у собі й розумів, що ніколи не досягне рівня майстрів, з якими зустрівся тут.

У США Володимир знову пішов працювати на Terrytoons. Він заробляв хороші гроші, проте не отримував задоволення від роботи. Ця студія робила мультфільми низької якості. Проте звільнятися Володимир не поспішав у часи «Великої депресії».

Все ж у 1934 році він відправився у Голівуд на студію Уолта Діснея. Дуже швидко на його роботи звернули увагу й почали залучати до головних проектів студії. Володимир Титла був серед аніматорів перших повнометражних мультфільмів – «Білосніжки й семеро гномів» («його гномами»” були Буркотун і Сонько), «Піноккіо» (створював образ Стромболі).

У 1938 році Володимир одружився з Адріен ле Клерк (актриса й модель із Сіетла, позувала на мистецьких заняттях для аніматорів студії Діснея). Їхній син Петро (Peter) був натхненням для батька при створенні образу слоника Дамбо: «Більшість манер, емоцій я взяв зі своєї власної дитини. Немає нічого награного у дворічного малюка».

Після виходу мультфільму Петро Титла отримував безліч листів від прихильників і увагу самого Уолта Діснея. На жаль, на початку 1943 року Володимир звільнився зі студії, про що шкодував аж до смерті. Причиною цього була його участь у страйку працівників студії проти Уолта у 1941 році (через економічну кризу Уолту Діснею довелось багатьох звільнити).

Він приєднався до страйкарів для підтримки друзів, і визнавав, що співчував їм, але не хотів робити чогось проти Уолта. Звільнився сам, бо відчував напруження в студії, а ще намагався перебратися з родиною на схід, через воєнну активність японців (ще в середині 30-х років Володимир придбав ферму у штаті Коннектикут).

Він знову повернувся працювати до Terrytoons, потім творив для Famous Studios (власність Paramount Pictures), Tempo Production. За цей час він створив відомі образи, зокрема, Каспера, малої Лілу (прототипом стала дочка Тамара) та малого Ендрю. Володимир Титла весь цей час прагнув повернутися на студію Діснея, часто був у депресії через відмови, що стосувались його робіт. Помер 29 грудня 1968 року у штаті Коннектикут.

Ніхто більше з художників-ілюстраторів не працював так особисто й чесно. Саме тому найкращою анімацією, яку робили в історії цієї мистецької форми, й досі визнається сцена емоційних відносин місіс Джамбо до слоника Дамбо, в яких Володимир змалював свої відносини з сином.

Через таку віддачу роботі страждала його сім’я. Дружина згадувала, що часто стояла в дверному проході його майстерні. Вона завжди називала його Вілл, не зважаючи на використовуване ним «Білл» для американізації свого слов’янського імені.

Першочергові у його роботах – почуття й емоції характерів – і надалі залишаються основним пріоритетом діснеївських аніматорів. Володимир Титла любив слухати записи українських пісень. Він був закоханий у землю, тому його так захоплювало життя на фермі.

Протягом останніх чотирьох років життя Володимир Титла, якого сьогодні вважають одним з найкращих художників-мультиплікаторів, провів у пошуках роботи. У серпні 1968 року віце-президент студії Діснея не прийняв його навіть з випробувальним терміном, хоча Титла був членом Американської кіноакадемії і Національного товариства анімації.

Помер Володимир Титла на своїй фермі у штаті Коннектикут. Йому було лише 64 роки… У 1998-у  посмертно отримав нагороду «Діснеївські легенди». 

Діти Володимира також митці, проте, в основному зосереджуються на мистецтві фотографії (веб-сайт Петра Титли). У 2005 році дружина митця Адріен Титла видала книгу про Володимира – «Діснеївський гігант» (початкова назва звучала “Прекрасний світ Віллі Т.»).

 

Джерела:

Ониськів, М. Основоположник анімації Діснея – Володимир Титла // UA Modna. – Chicago-Івано-Франківськ, 2012-2017. – Режим доступу: http://www.uamodna.com/articles/osnovopolozhnyk-dysneyivsjkoyi-animaciyi-volodymyr-tytla, вільний.

Sampson, W. Adrienne Tytla: The Disney Giant and the Artist’s Model /W. Sampson. – Режим доступу: https://www.mouseplanet.com/8177/Adrienne_Tytla, вільний.

Vladimir “Bill” Tytla – Режим доступу: http://disney.wikia.com/wiki/Vladimir_%22Bill%22_Tytla
fakty.ua/210706-v-studii-uolta-disneya-mne-pokazalos-chto-ya-popal-v-sumasshedshij-dom-priznavalsya-hudozhnik-vladimir-titla

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2971 публікацій.

Залишити відповідь