ЦЕРКВА ВВЕДЕННЯ В ХРАМ Пр. БОГОРОДИЦІ | Стара Ягільниця

Церква Введення в Храм Пр. Богородиці | 1794
Стара Ягільниця | Чортківський район | Тернопільська область

Староягільницьку збережену дерев’яну церкву датують  1894 роком, хоча в Шематизмах Станиславівської єпархії з 1893 до 1938 років подають дату 1794 р. Церква була парафіяльною.

Вона є прекрасним витвором народної слов’янської архітектури кінця XVIII століття. Її споруджено без жодного цвяха. Це восьмигранна споруда з двох прямокутників, що містили в собі бабинець і захрестя. Вгорі три куполи з хрестами. На хрестах, як не дивно, – шестикутна зірка і півмісяць у фазі молодика. Що вони символізують? У 1240 році Київ І всі інші прилеглі землі (князівства) були захоплені монголо-татарами. Один із перших наказів хана – зрізати всі хрести на храмах, а на їх місця почепити півмісяці. З перемогою християнства вирішено було не знімати півмісяці, але хрести знову встановити. Усі церкви, які сягають сивої давнини, мають півмісяць у підніжку хреста. Шестикутна зірка на церквах ХVI-ХVІІІ ст. – зірка царя Давида, встановлена на честь народження Ісуса Христа, збереглась і на церкві у с.Стара Ягільниця. (джерело)

У 1930-х роках  парафіяни села Петро Тильний і Захар Ревуцький закупили великі дзвони до церкви. Дзвін Захара Ревуцького пропав під час Другої світової війни, а дзвін Петра Тильного зберігся до наших днів.

У 1944 році снаряд розбив баню над бабинцем, яку відновили по закінченні війни. Церква була зачинена радянською владою з 1963 до 1989 року, коли після ремонту її наново освятили. У 2014 році громада УГКЦ святкувала 220-ліття церкви.

Стоїть у центрі села, біля роздоріжжя, на маленькій ділянці. Вівтар орієнтовано до південного сходу. Тризрубна триверха святиня виразний силует якої запам’ятається завдяки трьом високим восьмерикам. У плані бабинець і вівтар не прямокутні, а шестибічні, нава в плані – восьмибічна.

Має щонайменше дві прибудови до основної конструкції: з заходу до бабинця присінок, з півночі до вівтаря – ризницю. Над опасанням стіни все ще оббиті гонтами, під опасанням – дерев’яною вагонкою, вікна тепер металопластикові.

Мурована двоярусна дзвіниця розташовується напроти входу до церкви.

Джерела:

Погорецький, В. Купольні хрести на дерев’яній церкві у с. Стара Ягільниця на Чортківщині увінчані шестикутною зіркою і півмісяцем [Електронний ресурс] / Погорецький, В. // Золота Пектораль. — Чортків, 2007—2018. — Режим доступу: http://zolotapektoral.te.ua/kupolni-hresty-na-derevyanij-tserkvi-u-s-stara-yahilnytsya-na-chortkivschyni-uvinchani-shestykutnoyu-zirkoyu-i-pivmisyatsem, вільний. — Дата ост. пер.: 30.08.2019.

Стара Ягільниця. Церква Введення в Храм Пр. Богородиці 1794 [Електронний ресурс] // Дерев‘яні церкви Західної України / В. Громик. — Львів, 2007—2018. — Режим доступу: http://decerkva.org.ua/ter/st-yahilnytsia.html, вільний. — Дата ост. пер.: 30.08.2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2771 публікацій.

Залишити відповідь