ЦЕРКВА ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО | Вілія

Церква Преображення Господнього, 1797. Пам’ятка архітектури місцевого значення
Вілія | Шумський район | Тернопільська область

Вілійська церква зведена коштом парафіян без жодного металевого цвяха у 1797 році. Ремонтована у 1866 році коштом держави. У цей же рік збудували кам’яну дзвіницю, дах якої у 1888 році замінили на бляшаний і пофарбували. Святиня була парафіяльною. Під час бурі у 1941 році церква могла б згоріти, але парафіяни встигли загасити вогонь.

У 1945 році постраждала від обстрілів радянського війська. З 1961 до 1989 року церква була зачинена, але не пристосована під іншу функцію. Після ремонту 1989 року знову чинна. Зовні оновлена у 2004 році. Церква сьогодні в користуванні української православної громади. Належить до пам’яток архітектури місцевого значення, так, як і дзвіниця.

Автор: IgorPunda – Власна робота, CC BY-SA 4.0, https://ua.wikimedia.org/wiki/Файл:Дерев%27яна_церква_Вілія.jpg

Церкву стоїть неподалік дороги посеред східної частини Вілії, на схилі, недалеко на південь від цвинтаря. Невелика, тризрубна, одноверха, має прибудовану з півдня до вівтаря ризницю, а з заходу до бабинця – маленький присінок.

Бічний вхід – з півдня до нави. Стіни прикрашають декоративні пілястри, більшість вікон замінили на пластикові. Зовнішні стіни свіжо фарбовані. Дзвіниця мурована, двоярусна, стоїть з заходу напроти входу до церкви.

Джерела:

Вілія. Церква Преображення Господнього 1797 [Електронний ресурс] // Дерев‘яні церкви Західної України / В. Громик. — Львів, 2007—2018. — Режим доступу: http://decerkva.org.ua/ter/viliya.html, вільний. — Дата ост. пер.: 30.08.2019.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2600 публікацій.

Залишити відповідь