Трипільське двошарове поселення Блищанка ІІ

 In Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Трипільське двошарове поселення Блищанка ІІ (заліщицький варіант етапу ВІ-ВІІ, 4400-4100 рр.
до н. е. та кошиловецький тип етапу СІІ, 3200-3000 рр. до н. е.) поблизу с. Блищанка Заліщицького р-ну, урочище «Горби». Розкопки Ю. М. Малєєва 1974 р.

Поселення в урочищі «Горби» розташоване на правому березі струмка Гнила та на лівому березі
струмка Ярмівка (праві притоки р. Серет), на мису над місцем їх злиття (на схилі першої надзаплавної тераси).

На цьому трипільському поселенні було закладено розкоп і досліджено «площадку» (залишки
наземного житла) та 4 господарчі ями трипільської культури в межах житла. Під завалами обпаленої глини було простежено глиняну долівку завтовшки 2 см. Вся антропоморфна пластика знайдена під час розчистки глинобитних залишків житла та ям (сім статуеток та один антропоморфний виріб).

Верхня половинка антропоморфної статуетки – від середини голови до стегон. Голова була сплощена, зі щипковим носом (верхня частина відбита), на короткій широкій шиї. На місці рук частково збереглися горизонтальні відростки, направлені в боки.

Спереду під шиєю – дугаста заглиблена риска, стегна також обведені заглибленою рискою. На поверхні фігурки місцями зберігся щільний червоний ангоб (ймовірно, вся вона була пофарбована червоним). Ліплення досить недбале. Спереду під шиєю (ліворуч), на обличчі (праворуч) та під правою рукою збереглися дактилоскопічні відбитки пальців трипільського майстра. Висота – 78 мм.

Статуетка була досить велика, її загальна висота могла досягати 20 см. Схематизовані статуетки з виразними плечовими виступами без проколів мають аналоги в близьких територіально пам’ятках.

Верхня частина торсу чоловічої (?) статуетки – від шиї до стегон. Шия широка, масивна (частково відбита разом з головою). Тулуб фігурки сплощений, у перерізі – видовжено-овальний, на ледь опуклому животі наколом позначено пуп. У надстегнових виступах були наскрізні проколи (залишились сліди на зламі). Руки передані витягнутими в боки відростками, плавно загнутими вгору (поза адорації).

Поверхня загладжена (потерта), місцями – сліди коричнюватого ангобу. Висота – 40 мм. Яма № 1. Інв. № а288/347. Найближчі аналоги по манері виконання рук маємо на цій самій пам’ятці (серед матеріалів із Заліщицького музею), а також у Кошилівцях. Позу фігурок з піднесеними вгору руками Т. Г. Мовша називала «позою Оранти».

Нижня половинка жіночої схематизованої статуетки (від стегон). Фігурка зображена в стоячій позі, має суцільну веретеноподібну ніжку, в литці розширену і потовщену, донизу звужену (кінчик збитий навскіс). Стегна досить широкі, сідниці опуклі, трохи сплощені.

У нижній частині живота заглибленою рискою окреслене лоно, вертикальна риска ділить ніжку навпіл у верхній частині. Поверхня гладенька, підлощена. Ззаду на литці по центру – півкругла ум’ятина з крапковою ямкою в центрі (можливо, відбиток зерна гороху?). Висота – 50 мм.

Права ніжка від двоногої антропоморфної статуетки: в литці трохи розширена, донизу звужена (кінчик збитий навскіс). Судячи з відхиленого вперед кінчика, мала модельовану ступню. З внутрішнього боку ніжка сплощена (була стулена з другою, лівою, але не дуже щільно). Кожна ніжка була виліплена окремо. Поверхня гладенька (потерта). Висота – 59 мм.

Нижня половинка правої ніжки (відбита від коліна). Належала двоногій антропоморфній статуетці. Форма ніжки передана дуже реалістично, вона має досить велику модельовану ступню. Поверхня загладжена, нерівна. Висота – 60 мм. Найближчі аналоги – в Кошилівцях, де серед антропоморфної пластики значна кількість стоячих статуеток на двох ногах з виділеною ступнею.

Середня частина жіночої схематизованої статуетки (від пояса до колін). Належить до стоячих на суцільній ніжці, типу конічних. Тулуб сплощений, внизу живота заглибленими рисками окреслено трикутник – ознаку жіночої статі. Ніжка масивна, кругла в перерізі, розділена навпіл глибоким врізним жолобком спереду та ззаду – разом із опуклими сідницями.

Надстегнові виступи майже не виділені, лише ззаду над стегнами – по глибокій насічці. Поверхня загладжена, трохи шорстка, без слідів фарби. Висота – 52 мм.

Верхня половинка ніжки від антропоморфної статуетки. Ніжка суцільна, типу конічних, овальна у перерізі, сплощена з фронтальних боків, опукло потовщена в литці. Ззаду у верхній частині – вертикальна заглиблена риска, що ділить ніжку навпіл, над потовщенням литки – чотири горизонтальні паралельні риски.

З цього ж фронтального боку ніжка оздоблена двома ланцюжками подвійних наколів, розміщених по боках від розподільної риски вертикально: вони спускаються від стегна до литки. Решта поверхні гладенька (у тому числі й зворотний, лицьовий бік ніжки).

Крім заглибленого декору, статуетка була оздоблена монохромним розписом коричневою фарбою, яка частково збереглася у вигляді навскісної смужки ззаду та горизонтальної – спереду. Висота – 70 мм.

Прямий аналог статуетці відомий з цієї ж пам’ятки, зберігається у Заліщицькому краєзнавчому музеї. Від тієї статуетки збереглася нижня половинка, від пояса, її прикрашають такі ж подвійні ланцюжки наколів, розміщені ззаду фігурки. На епонімній пам’ятці Кошилівці-Обоз антропоморфна пластика прикрашена наколами та врізними горизонтальними рисками як спереду, так і ззаду, але ніжки прикрашено переважно ззаду.

Антропоморфного виробу (посудини?) фрагмент у вигляді ноги: верхня частина (від коліна) конусоподібно розширена (краї обламані), має всередині конічну порожнину. У коліні ніжка звужена перехватом, далі – різко розширена в усі боки (відповідає литці), донизу звужена й має виділену трикутну навскісну ступню.

Ліплення досить недбале, поверхня нерівна, горбкувата, потерта. Висота – 82 мм. Серед аналогічних антропоморфних виробів на «людських» ніжках – відомий «бінокль» з Кошилівців. Зустрічаються також уламки порожнистих ніжок на більш ранніх пам’ятках.

Модель крісельця (ослінчика).  Має масивний суцільний корпус, витягнутий по ширині й заокруглений зусібіч, на сплощеній овальній основі. Сидіння увігнуте, по боках має півкруглі виступи на зразок поручнів-билець. По периметру верхня частина ослінчика (сидіння та бильця) оздоблена глибокими поперечними насічками. Решта поверхні загладжена, нерівна. Розміри: 25×41×20 мм. Блищанка, урочище «Над Гнилою», п. м.

Джерело

Якубенко, О. Трипільська антропоморфна пластика з Тернопільщини [Текст]: із зібрання Національного музею історії України / Якубенко, О. // АРХЕОЛОГІЯ &ФОРТИФІКАЦІЯ УКРАЇНИ : зб. матеріалів VIІ Всеукр. наук.-практ. конф. Кам’янець-Подільського держ. іст. музею-заповідника, присв. 65-й річниці від дня народж. М. Б. Петрова (1952—2008) та 110-й річниці від дня народж. Олега Ольжича (О. О. Кандиби) (1907—1944) / редкол.: Г. Яворський та ін. — Кам’янець-Подільський, 2017. — С. 26—27. — Режим доступу: http://muzeum.in.ua/files/pdf/book_muzey_Arxeologiya-ilovepdf-compressed.pdf, вільний.

Recommended Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search