Тернопільський обласний історико-меморіальний музей політичних в’язнів

26.09.2016 | Автор: | Категорія: Музеї
 Тернопільський історико-меморіальний музей політичних в’язнів

Тернопільський історико-меморіальний музей політичних в’язнів

 ІСТОРИКО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ ПОЛІТИЧНИХ В’ЯЗНІВ, як відділ Тернопільського обласного краєзнавчого музею відкрито й освячено 14 жовтня 1996 року на свято Покрови Пресвятої Богородиці. Ідея створення музею належить краєзнавцю, археологу, директору Інституту національного відродження — Ігорю Ґереті.

Засновано: 1996
Адреса: м. Тернопіль, вул.Коперника, 1

Режим роботи 10:00 – 17:00

Переглянути на карті →

Виставкові зали музею розміщені у 28-ми камерах колишнього слідчого ізолятора радянської спецслужби. Будівля, в якій знаходиться музей, розміщена на вул. Коперника, 1 та була побудована на базі підвалів будинків XVII та XIX століть у 1944-1947 роках німецькими військовополоненими.

Так, згідно із штатним розкладом, станом на 15 травня 1944 року (тобто через місяць, після вступу червоноармійців до Тернополя) установа, яка розміщувалась у цій будівлі мала назву Управління НКДБ по Тернопільській області і нараховувала 9 підрозділів Управління та 38 районних. Внутрішня тюрма відносилась до Адміністративно-господарського відділу (АГВ) і нараховувала 31-у штатну одиницю.

Власне згадана будівля перестала використовуватись як приміщення для спецслужби у 1986 році, а сама внутрішня тюрма, розпочинаючи із кінця 1970-х — початку 1980-х, втратила своє функціональне призначення.

Важливо відзначити, що перед «виселенням» спецслужби із цього приміщення всі стіни камер були старанно замальовані та поштукатурені. Камери музею відкривались у кілька етапів, у зв’язку із тим, що перед від’їздом у в’язниці було зведено ряд стін, які відділяли одну частину в’язничного коридору від іншої. Та завдяки спогадам політв’язнів і посильній роботі працівників музею, врешті вдалось відновити автентичний вигляд внутрішньої тюрми.

Серед експонатів — карта СРСР із зазначенням місць розташування спеціальних таборів, копія посмертної маски Степана Бандери, автентичний бронежилет Ярослава Стецька, стенди життєписів керівників збройного підпілля: Дмитра Клячківського, Омеляна Польового, Василя Сидора, Романа Шухевича та інших, речі політв’язнів, фотографії та біографії провідників ОУН і УПА, листівки 1940—1950, світлини з унікального фотоархіву УПА, знайденого 1999 в Івано-Франківській області, матеріали про репресії 1939-1941 у Західній Україні.

З ініціативи працівників музею виготовлено й встановлено барельєф на вулиці Омеляна Польового і присвячену жертвам політрепресій 1945-1986 пам’ятну стелу на фасаді будинку колишнього управління КДБ (2000), впорядковано могили УСС у Тернополі та інше.

Джерело:

Олещук, І. Музей політичних в’язнів  [Текст]  / І. Олещук // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. Тернопіль, 2005. Т. 2 : К — О. 706 с.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1572 публікацій.

Коментарі (1)

  1. […] історико-меморіального музею політв’язнів (1997, у підвалах колишнього приміщення обласного управління КДБ); […]

Залишити відповідь