Тернопільський район

10.02.2017 | Автор: | Категорія: Карта Тернопільської області

 

Карта Тернопільської області: Тернопільський район

Площа району — 0.8 тис. кв. км.
Населення — 65,2 тис. осіб.
27 сільським радам підпорядковано 54 населених пункти, серед яких два селища міського типу — Велика Березовиця та Великі Бірки.
Утворений у 1966 році.
Розміщений у центральній частині області.
Центр — місто Тернопіль.

 

джерело

Географічні дані

Лежить у межах Подільської височини. На сході району — горбисте пасмо Товтр. Трапляються карстові форми рельєфу.
Корисні копалини: кварцовий пісок, глина, вапняки, пісковики, торф. Є джерела мінеральної води (поблизу села Настасів).

Район належить до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони. Річки – басейну Дністра: Серет з притокою Нестерівкою і Гнізною. Переважають темно-сірі опідзолені ґрунти.

Площа лісів – 4.9 тис. га. У районі – Чистилівський заказник та частина Серетського заказника (державного значення), 4 заказники, 2 пам’ятки природи, Настасівський і Плотичанський парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва (місцевого значення).

Промисловість

У Тернопільському районі розміщено ряд підприємств харчової промисловості та інших галузей. Усього – 22 об’єкти. Розвинуте сільське господарство. У районі – 102 фермерські господарства.
Функціонують 50 загальноосвітніх шкіл, 25 дошкільних закладів. На сторожі здоров’я у районі стоїть 149 лікарів, 338 працівників середнього медичного персоналу.

Культура

Культосвітньою роботою займаються 56 клубів та бібліотек. У районі розвинуте аматорське мистецтво: 12 народних аматорських колективів, 4 зразкових. Серед них – зразковий дитячий ансамбль бального танцю «Пролісок», народний ансамбль естрадного танцю РБК «Сведлем».

Об’єкт туризму: будинок, у якому пройшли дитячі та юнацькі роки української співачки та педагога Соломії Крушельницької, меморіальний музей співачки (с. Біла). Зберігся арковий залізничий міст у селі Буцневі, численні пам’ятки архітектури, історії та культури різних держав, народів і епох.

У с. Баворові, народився письменник, історик та громадський діяч В.Будзиновський. Село Шляхтинці – батьківщина братів Барвінських, які відзначилися в літературному і культурному житті західних земель України.

У с. Кип’ячці народився відомий літературознавець та мовознавець, фольклорист і письменник, академік АН України К.Студинський. Село Острів є батьківщиною поета В. Ярмуша, у селі Лучка народився Л.Гарматій – етнограф, фольклорист, педагог і громадський діяч, а у с. Настасові – І.Тесля – вчений-географ, кліматолог і гідролог.

Великі міста та селища району

На території Тернопільського району розташовані два селища міського типу – Велика Березовиця та Великі Бірки. Велика Березовиця – селище міського типу, розташоване в центральній частині району, за 7 км на південь від м. Тернополя на автошляху та залізничній лінії Тернопіль – Чернівці.

Велика Березовиця – промисловий центр, є залізнична станція. Тут працюють комбінат «Будіндустрія», цукровий завод «Поділля», комбінат з виробництва шляхобудівельних матеріалів та ін.

Великі Бірки – селище міського типу, що розташоване у східній частині Тернопільського району на берегах річки Гнізни. Залізнична станція на лінії Київ – Львів. Перша письмова згадка про селище належить до 1410 року.

Тут є загальноосвітня школа, будинок культури, бібліотека. Містечко є батьківщиною видатного українця, вченого світового рівня, автора численних праць із соціальної та педагогічної психології С.Балея.

У Великих Бірках також народилися просвітянин П.Бігус, науковець К. Дейна, педагог і громадський діяч Ф.Замора. В селищі проживали: громадський діяч о. д-р В.-В.Гавліч, актор і режисер Й.Стадник. Тут проводив археологічні дослідження І. Ґерета (1987).

 


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2769 публікацій.

Коментарі (3)

Залишити відповідь