Свт. Іоанна Милостивого Загаєцький чоловічий монастир

19.04.2017 | Автор: | Категорія: Церкви, монастирі, культові споруди

Тернопільська обл., Шумський р-н., с. Малі Загайці
Святого Іоанна Милостивого чоловічий монастир Тернопільської єпархії Української Православної Церкви.
ВК: Загаєцький свт.Іоанна Милостивого чоловічий монаcтир: https://vk.com/club100055718 

Особливістю його є те, що там знаходиться ікона “Ісус Христос на Голгофі”, яка сама пособі відтворюється (оновлюється) і мироточить. Щороку 25 листопада на прощу до монастиря приходять сотні прочан.

Тут збереглися архітектурні споруди 17-18 століття. Історія Загаєцького чоловічого монастиря розпочинається у далекому 1626 році, коли його засновниця Ірина Ярмолинська за проханням свого духівника, надала кошти на будівництво храму і келій для монахів.

У продовж століть монастир розбудовувався і процвітав. При храмі була відкрита школа, де мали змогу навчатися діти різного віку і з різних сімей. Ще один цікавий факт з життя монастиря, це те, що до 1914 року тут зберігалася Острозька Біблія (1581).

Життя вирувало в Малих Загайцях, до поки місцевість на облетіла звістка про початок Другої Світової війни. От тоді і розпочався процес руйнування монастиря. А 1943 рік став найжахливішим за час його існування, тоді на скиту, що належав монастирю, було вбито і спалено багатьох монахів, вижили лише дві людини.

Зараз монастир святого Івана Милостивого оновлюється: реставруються келії, відбудовуються при монастирські будівлі. На жаль, не буває добра без лиха. Хоча Загаєцький монастир ожив, але перед ним постала болюча проблема. Гора, на якій розташована територія монастирських будівель, осідає і цим самим руйнує фундамент та споруди. Це питання потребує негайного вирішення, адже від нього залежить подальше життя монастиря. Чи він зникне з лиця Землі, чи розквітне і відновиться як видатна пам’ятка культури українського народу.

Не так багато праць було написано та видруковано про цю духовну святиню. На жаль не збереглися і рукописні твори загаєцьких монахів про монастир та життя в ньому. Тож добре, що з друку вийшла книга, презентація якої відбулася в серпні цього року в Загайцях.

У праці «Загаєцький святого Іоанна Милостивого чоловічий монастир» детально розповідається про історію заснування, про життя монастиря упродовж майже чотирьох століть, та про його сучасність. Автори – кандидат історичних наук, доцент кафедри стародавньої та середньовічної історії ТНПУ ім. В. Гнатюка Олександр Петровський та краєзнавець, керівник групи «Свята спадщина» Віталій Мрига ставили за мету донести до пересічного читача не тільки важливість цієї пам’ятки, як колишнього осередка духовності й освіти, але й цінність історичну та культурну для нашого сьогодення, яке, як частку національного надбання, необхідно зберегти і відновити.

Читати також:

Монастирі [Електронний ресурс] : офіційний сайт Синодальної комісії Української Православної Церкви у справах монастирів. – Режим доступу: http://monasteries.org.ua/objects/monasteries/172/?lang=uk, вільний.

Довгань, З. Духовна пам’ятка – Загаєцький чоловічий монастир [Електронний ресурс] // Хай Вей. – Режим доступу: http://h.ua/story/79928/#ixzz4ehPKypMM, вільний.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1200 публікацій.

Залишити відповідь