СТРИЄК Дмитро

Стриєк Дмитро [Стрієк, Дмитро] (05.11.1899, с. Ланівці (нині — Борщівського району Тернопільської області) — 07.03.1991, м. Саскатунь, Саскачеван, Канада) —  українсько-канадський художник-примітивіст, один із найвизначніших примітивних художників Канади.

Дмитро Стриєк народився 5 листопада 1899 р. в селі Ланівці Борщівського повіту. Після служби в українській армії, він імігрував до Канади в 1923 році. Оселившись поблизу Хаффорда (Саскачеван), працевлаштувався в Канадську національну залізницю, де пропрацював 38 років.

За час роботи робив маленькі портрети чорнилом та олівцями, але лише після виходу на пенсію в 1965 році почав серйозно малювати. Після переїзду в Саскатун в 1967 році вінпочав виставляти і привернув увагу кураторів та мистецтвознавців, особливо Пітера Мілларда.

Його сюжети включають пейзажі , квіти, птахів, релігійно-історичні події, часто ті, що пам’ятаються з юності в Україні. Його портрети включають деяких відомих українців , таких як Тарас Шевченко, Леся Українка, гетьман Іван Мазепа, Симон Петлюра та кардинал Йосиф Сліпий, а також світові лідери, такі як королева Єлизавета II, Індіра Ганді, Джон Діфенбахер та П’єр Трюдо.

Хоча Стриєк прожив більшу частину свого життя в Канаді, його бачення глибоко вкорінене в його українському середовищі та українській громаді в Саскатуні. Його картини дивовижно винахідливі та приголомшливо ліричні (наприклад, серіал «Пагорб квітів»).

Блискучий колорист, Стрийєк домагається свіжості, яка здається невичерпною, і кидає виклик прийнятим ідеям неторованого живопису як окремої від основного мистецтва.

Монографія Пітера Мілларда « Стриєк: Спроба кольорів» (Саскатун, 1988) була опублікована спільно з перехресною Канадою пересувною виставкою картин Стриєка.

Джерело

Zelska-Darewych, D. Stryjek, Dmytro [Електронний ресурс] / Daria Zelska-Darewych // Encyclopedia of Ukraine / Canadian Institute of Ukrainian Studies. — Toronto, 2001- . — Режим доступу: http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkpath=pages%5CS%5CT%5CStryjekDmytro.htm, вільний (ост. пер.: 25.01.2020).

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 3095 публікацій.

Залишити відповідь