СТРАСБЕРГ Лі

09.09.2017 | Автор: | Категорія: актори, Діячі культури й мистецтва
Страсберг Лі (при народженні Ізраїль, англ. Lee Strasberg; 17.11.1901 — 17.02.1982) — американський режисер, керівник акторської студії, актор і продюсер. Премія Дж. Пулітцера

Народився 17 листопада 1901 року в містечку Будзанів, Австро-Угорщина (нині — Буданів, Теребовлянський район, Україна). Батьки — Іда та Борух Меєр Страсберги в 1908 році емігрували в США.

Коли Лі познайомився з театром, він отримував невеликі ролі в постановках на ідиші, а потім вступив в один з драмклубів. У 23 роки Страсберг почав навчання в театральній школі Clare Tree Major School of the Theater, яку закинув заради практики зі студентами Станіславського, Марією Успенською і Річардом Болеславським в Американському експериментальному театрі.

У 1931 році став одним із засновників театрального колективу «Group Theatre». У 1949 році почав працювати в школі акторської майстерності «Actors Studio» в Нью-Йорку. У 1952 році став її керівником, навчання вів за своєю методикою на основі системи Станіславського. Серед випускників школи — Пол Ньюман, Аль Пачіно, Мерилін Монро, Джейн Фонда, Дастін Гоффман, Роберт де Ніро, Марлон Брандо, Міккі Рурк.

Перш ніж потрапити до Страсберга, Джек Ніколсон (Jack Nicholson) пройшов п’ять прослуховувань, Дастін Хоффман – шість, а Харві Кейтель – одинадцять. Після кожного відмови кандидат повинен був чекати, як мінімум рік, щоб повторити спробу. Тільки Мартін Ландау і Стів Маккуїн, єдині з двох тисяч претендентів, потрапили в школу з першого разу.

У 1962-му одна з найуспішніших учениць Страсберга, 36-річна Мерилін Монро , імовірно, наклала на себе руки. Якось Страсберг заявив, що з усіх акторів, з якими він працював, Монро була тією, що стояла вище всіх інших, поступаючись тільки Марлону Брандо. До речі, вона заповіла своєму вчителеві більшу частину свого майна.

У 1966 році заснував «Actors Studio West» у Лос-Анджелесі. У 1969 році заснував «Інститут театру і кіно Лі Страсберга». У 1974 році зіграв роль другого плану у фільмі «Хресний батько-2». За цю роль Страсберг номінувався на кінопремії «Оскар» і «Золотий глобус».

На думку театрального критика Мела Гассоу, Страсберга можна вважати «батьком методу акторської техніки в Америці», а з 1920-х і до самої своєї смерті в 1982-му Лі був «революціонером у мистецтві, надаючи глибокий вплив на акторську гру в американських театрах і фільмах».

Лі Страсберг помер від серцевого нападу, в Нью-Йорку, 17-го лютого 1982 го, у віці 80-ти років. За день до його раптової смерті він був офіційно повідомлений про те, що буде введений в Американський театральний зал слави (American Theatre Hall of Fame).

Джерело

Уніят, В. Страсберг Лі [Текст] / В. Уніят // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 359.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1572 публікацій.

Залишити відповідь