Старозбаразький скарб

 В Історія регіону, Меморіальні об’єкти | Пам'ятники | Пам’ятки

Старозбаразький скарб виявлений на території давньоруського града “Събыражь”, дитинець якого розташований поблизу сучасного с. Старий Збараж Збаразького району, під час робіт, пов’язаних із реконструкцією пізньосередньовічного замку в 1934 р. До скарбу належали:

  • три срібні шийні гривни,
  • дві трикутноподібні підвіски,
  • два орнаментованих пластинчатих браслети,
  • шість скроневих прикрас-підвісок та сім ажурних намистин.

Скарб частково передав у воєводський реґіональний Подільський музей у Тернополі Петро Муха, а скроневі прикраси потрапили у Міський музей старожитностей Червеньської землі у Львові. Таким чином, згаданий скарб був розірваний як єдиний комплекс.

На жаль, у фондах сучасного ТОКМ є тільки три шийні гривни у вигляді масивного обруча з розімкнутими кінцями, що розклепані й зігнуті в трубочку. Перша з них виготовлена методом скручування трьох дротів, кінці яких розплескані, й закінчується вушками у вигляді скрученої трубочки. Діаметр цієї гривни 195 мм, товщина 10 мм, вага гривні 178 грамів, срібло в межах 400 проби.

Друга і третя гривні виготовлені зі сплаву аналогічно до попередньої, але у складнішій техніці. Ювелір застосував метод переплетіння тонких дротів. Вага цих гривен становить відповідно 126,4 і 126,7 грама.

У 2011 р. на Тернопільщині виявлена схожа шийна прикраса; вона виготовлена у техніці, подібній до тієї, що попередні дві, але її розклепані кінці прикрашені заглибленими вдавленнями, нанесеними пуансоном. До згаданого скарбу належали і сім намистин; п’ять із них циліндричні й прикрашені зерню, а три – зі слідами блакитної емалі.

Джерело

Гаврилюк, О. Історія краю за часів княжої Русі (Х–перша половина ХІV ст.) [Текст] / О. Гаврилюк //Тернопільщина. Історія міст і сіл [Текст] : у 3 т. Т. 1. — Тернопіль, 2014. — С. 52—53.

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.