СОРОКА Петро Іванович

СОРОКА Петро Іванович (06.01.1956, с. Грицівці Збаразького району Тернопільської області – 05.06.2018, с. Петрики, Тернопільський район, Тернопільська область), письменник, літературознавець, редактор, видавець. Член НСПУ, міжнародного ПЕН-клубу. Кандидат філологічних наук. Секретар Тернопільської обласної організації НСПУ.

Закінчив Кременецьке медичне училище та Тернопільський педагогічний університет, захистив кандидатську дисертацію з проблем розвитку гумору і сатири.

Нині – доцент кафедри теорії літератури і порівняльного літературознавства ТНПУ ім. В. Гнатюка. Співзасновник і видавець ряду альманахів і видань. Працював кореспондентом, редактором журналів «Сова» і «Тернопільський оглядач».

«Тернопільський Оглядач» – третя і, мабуть, «остання ілюзія» Петра Івановича «створити в Україні професійний і регулярний журнал». До цього були, як зізнається письменник, не зовсім вдалі спроби – «Курінь» (на початку 1990-х) і «Сова» (в середині 1990-х).

Автор книг «Секрет довгожителя», «Крона роду», «Сповідь сльозою», «Пам’яті навперейми», «Рік подвійних райдуг», «Найкраще помирати в понеділок», «Голос із притвору», «Емма Андієвська. Літературний портрет», «Однокрилий янгол, або Роман Бабовал», «Слідами жар-птиці», «Шедевр», «Жезл і посох» тощо.

Автор численних наукових монографій про майстрів слова і пензля, серії «Денників», а також поетичних збірок. Окремі твори перекладено англійською, російською, французькою і чеською мовами. Українською мовою переклав Михайла Пришвіна і Крістіана Бобена.

Член міжнародного ПЕН-клубу і НСПУ. Лауреат міжнародних і всеукраїнських літературно-мистецьких премій: «Слово України», «Тріумф», ім. В. Сосюри, ім. Г.Сковороди, ім. Д. Нитченка-Чуба, ім. М. Гоголя, ім. Р. Федоріва, «Лісова пектораль», ім. І. Филипчака, ім. Братів Лепких, премії журналу «Літературний Тернопіль», обласної премії в галузі культури у номінації «Твір для дітей та юнацтва – імені Іванни Блажкевич» (за читанку для молодших школярів «Лісова скарбничка». 2011, Тернопіль).

У 2011 році про творчість Петра Сороки вийшла збірка досліджень «Вивільнення світла». Книга Петра Сороки «Шедевр» стала кращою книгою 2014 року (за версією НСПУ і Асоціації українських письменників). Видання «Жезл і посох» (2015) висунуто на здобуття Шевченківської премії.

2019 – Перші лауреати премії імені Петра Сороки

2016 – Петра Сороку нагородили медаллю Івана Мазепи

Продовжити читати →


2019, 28 травня, у рідному селі Петра Сороки (1956-2018) на стіні місцевої школи було встановлено пам’ятну дошку:

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2386 публікацій.

Залишити відповідь