СКОРИКИ. Церква Iоанна Богослова

Церква Iоанна Богослова (1700). Тернопільська обл., Підволочиський р-н, с. Скорики. Пам’ятка архітектури національного значення.

Переглянути на карті →

Церква Iоанна Богослова — комплексна пам’ятка архітектури і монументального мистецтва XVII ст., чудовий зразок храму подільської школи дерев’яної архітектури. Церква Iоанна Богослова – дерев’яна, тризрубна, триверха. Майже квадратні в плані зруби перекриті восьмигранними наметовими верхами на масивних восьмериках.

Середній верх за висотою майже вдвічі перевищує бічні. Навколо церкви влаштоване широке опасання на фігурних кронштейнах. Дахи та опасання покрито ґонтом, стіни над опасанням – вертикальною шалівкою.

В інтер’єрі висотно розкритий внутрішній простір. Бабинець має хори і відкривається в наву двоярусною фігурною аркою-вирізом. Старовинний іконостас із царськими вратами та іконами походить з XVIII ст.

За легендою Церква Iоанна Богослова стояла в Скориках вже в сер. XVII ст. Дослідники ж датують її орієнтовно кін. XVII чи поч. XVIII ст. В 1744 р. церкву, ймовірно, відновлено. За легендою в 1649 р., перед походом на Збараж, у Церква Івана Богослова сповідалися і приймали причастя козаки Богдана Хмельницького разом із гетьманом.

В 1989-1991 рр. проведено реставрацію храму. В 1999 р. реставровано іконостас. Оповідають легенду, що кошти на реставрацію іконостасу виділили після відвідин с. Скориків президентом Кучмою. Отець Степан Кебало ніби-то розповів йому легенду про щедру опіку храму славетними гетьманами України і натякнув Леоніду Даниловичу, що добре було б відреставрувати чудовий іконостас, доставлений до церкви на вола за наказом самого Богдана Хмельницького.

У церкві Іоанна Богослова зберігалися цінні ікони «Богоматір» (Богоматір тримає Дитину у вишитій сорочці) та «Старшний суд» (грішники в широко розкритій пащі Люцифера).

Джерело

Бондаренко, Р.І. Iоанна Богослова церква в с. Скорики [Текст] / Р. І. Бондаренко // Енциклопедія історії України : Т. 3: Е—Й / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. — Київ, 2005. — 672 с.: іл. — Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Ioanna_Bogoslova_cerkva  (04.01.2017).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2896 публікацій.

Залишити відповідь