СКОМОРОШЕ, Чортківський район, Тернопільська область

 

Україна, Тернопільська область, Чортківський район, с. Скомороше
Підпорядковане Звиняцькій сільській раді. Поблизу Скоморошого є хутори Муравщина та Перейма. Площа села 143.77 га. На 01. 01. 2009 року у селі проживало 265 чол.

Перша згадка 1508 рік. У 1549 р. король Сигізмунд Август дозволив дружині воєначальника Я. Будзановського Катерині перейменувати дідичне село Скоморохи на місто Буданів. Проте Скоморохи залишилися, а Буданів розбудувався трохи далі на північ.

Є дві версії, щодо назви села. Згідно першої назва села походить від назви музикантів Скоморох , які поселилися на березі річки Серет і таким чином утворилося село. Якщо правдива друга версія, то село заснував пан Скоморось, або інший варіант Скоморовський від прізвища якого і походить назва села. Жителі села Буданів і в даний час кажуть на людей з Скомороше – Скоморовські.

27 вересня 1849 року було освячено храм Чесного Хреста. Дах церкви був покритий гонтом (тоненькі дощечки) , на середині даху красувалася велика баня. У 1912 році у селі була велика пожежа, яка знищив пів села. Згорів і дах церкви, який з часом відремонтували і накрили церкву бляхою, змінивши форму бані.

Діяв у селі й дерев’яний костел святого Людвіка, знищений у середині 1950-х. На початку 1960 року закрили церкву. Церковне майно частково було передане до церкви с. Звиняч (під час пожежі у церкві воно згоріло), а в приміщенні церкви до кінця 1980-х знаходився склад кінофільмів. 4 липня 1989 року після тривалого ремонту та реставрації храм відкрив свої двері знову.

Приміщення теперішньої школи побудоване ще в 1850-60 роках для школи в якій навчання проводилось польською мовою, але й були уроки української мови. Змінювався час, влада, а школа і досі продовжує свою роботу.

У другій половині 1940-х років було організовано сільський клуб, працювали гуртки, театральні та фольклорні. У 1949 році почала діяти бібліотека з фондом у 50 примірників видань. Про це свідчить перша інвентарна книга знайдена в архіві бібліотеки.  З 1968 року діють у новому приміщенні сільського будинку культури.

Храми:

  • церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього (УГКЦ; 1812)
  • церква святого Великомученика Димитрія Солунського (УАПЦ; 1992)

Каплиці

  • з дерев’яною фігурою св. Яна (кін. XVII — поч. XVIII ст.);
  • Пресвятої Богородиці.
  • У селі насипано символічні могили УСС (1991) та УПА (1992).

Пам’ятники:

  • Пам’ятний знак воїнам-землякам, які загинули в роки Другої світової війни
  • Споруджено пам’ятник воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1985), встановлено пам’ятний хрест на честь скасування панщини (1852),
  • вцілів дерев’яний хрест із розп’яттям, біля якого традиційно відзначають пам’ятні дати.

Джерело

Ковальков, Ю. Скомороше [Текст] / Ю. Ковальков, Я. Чорпіта //Тернопільський енциклопедичний словник [Текст] : у 4 т. Т. 3. — Тернопіль, 2008. — С. 279.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2786 публікацій.

Залишити відповідь