СІЛЬКЕВИЧ Альфред (Антон)

13.08.2018 | Автор: | Категорія: Художня фотографія
Сількевич Альфред (Антон; 1855, м. Тернопіль – 1902?) – фотограф, фотомайстер.

Альфред Сількевич народився в 1855 році в тернопільській родині військовослужбовця. Любив подорожувати з батьком, який виїжджав у службових справах до Львова, Кракова, Відня. Там хлопець і захопився фотографією.

Ази майстерності опановував у фотомайстрів Львова та Праги. Заможні батьки допомогли придбати дорогі на той час апарати, прилади для лабораторії і фотоматеріали. Перше фотоательє відкрив у польському місті Новий Сонч, назвавши на честь другої дружини фотографа – Яніні Губнер й називалось «Яніна».

Згодом з’являється його фотоательє у «Пасажі Адлера», на другому поверсі зліва в двоповерховому будинку (сьогодні цей будинок триповерховий на вул. Комсомольській, 6 / Кульчицької,4), де в 1881-1882 роках почала працювати «Фотографія кабінетова» А. Сількевича.

А. Сількевич робить портретні фотографії, а також фото на фоні штучно виготовлених декорацій «кабінетних пейзажів» — сільського та міського. Відкриття фотоательє утверджувалося магістратом міста з виданням патента, за що його власник платив податок. Фотознімок, як правило, наклеювали на товстому картонному папері білого кольору, виготовленому друкарським способом. Внизу лицьової сторінки був друкований напис «Фотографія кабінетова: А. Сількевич — Тернопіль».

Зятем Сількевича був Август Фройнд (August Freund), відомий хімік-органік, професор, який тричі обирався ректором Львівської Політехніки, а саме у 1876-1877 роках — Технічної академії та у 1882–1883, 1889–1890 роках — Львівської політехнічної школи. В 1859 році він одружився на доньці Сількевича – Вільгельміні. Свої перші хімічні досліди з органічної хімії Август Фройнд проводив в лабораторії фотоательє свого тестя.

Кілька разів світлини Сількевича видавались у спеціальних збірках. Варто згадати дуже цікаву й пізнавальну збірку фотоматеріалів з етнографічної виставки в Тернополі 1887 р., зокрема колекцію народного одягу.

У 1882 році фотографічний заклад Сількевича в Тернополі видає збірку світлин на картоні під назвою «Пам’ятки Сенявських в Бережанах». Колекція містила образи Бережанського замку, пам’ятника Адама Сенявського, родинної каплиці та ін. Сількевич є автором відомих фотопортретів Соломії Крушельницької у національному одязі, бургомістра і письменника  та багатьох знаних артистів театру «Руська бесіда».

У колекції Львівської наукової бібліотеки імені В. Стефаника зберігаються оригінали фотографій А. Сількевича відомих артистів Львівського мандрівного театру товариства «Руська бесіда» (зроблені під час гастролей театру в Тернополі):

  • Іванни Біберовичевої (1861—1937),
  • Антоніни Осиповичевої (1855—1926),
  • Іванни Стефуракової (1840—1885),
  • Кароліни Клішевської (1864— 1927),
  • Андрія Стечинського (1849—1896),
  • Антона Клішевського (1852—1930),
  • а також письменника і довголітнього бургомістра Тернополя Володимира Лучаківського (1838— 1903),
  • викладача Тернопільської учительської семінарії Якова Миколаєвича,
  • подруги С. Крушельницької, учасниці концертного життя Тернополя 80—90 і років Климентини Кузьми
  • та інших.

Деякі з них надруковані в УРЕ, книгах про театр, журналах останнього десятиріччя; окремі з них публікуємо і в нашій газеті.

На початку 90-х років минулого століття припиняється праця фотографа А. Сількевича і дальша його особисте доля нам невідома. Є тільки згадка, що в кінці 1880-х років вік обновив свій фотосалон. Цей салон згодом придбав у Сількевича наступний фотограф міста Б. Калішевський.

За інформацією Тараса Циклиняка, помер Сількевич в 1902 році.

Джерело:

Бойцун, Л. Сількевич Альфред  [Текст] / Л. Бойцун, І. Дем‘янова, Б. Пиндус // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т . — Т. 4. А–Я (додатковий). – Тернопіль, 2009. – С. 557-558.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2963 публікацій.

Залишити відповідь