ШВАЙКІВЦІ: фіґура св. Флоріана, 1864

12.03.2018 | Автор: | Категорія: Пам'ятники | Меморіальні об'єкти

 

Фіґура св. Флоріана, 1864. Тернопільська область. Чортківський район. Швайківці. На постаменті напис – «RENOVA TUM» та «1864».

Встановлений на кошти пана Родорфа у 1864 році. За переказами 1864 року в Швайківцях бенкетували військові. Одні джерела називають їх «драгунами», інші – «офіцерами-квалеристами», треті «військовими пожежниками». Випадково під час бенкету панський маєток запалав… Один із військових кинувся в панські палаючі конюшні – коней таки порятував, але загинув.

Пан, з почуттям вдячності за врятованих коней, виділив кошти на фіґуру святому Флоріану, і наказав майстру, щоб святий на пам’ятнику був схожий на відважного офіцера. На пам’ятнику вояк тримає у правиці глек з якого щедро струменить вода на якусь ошатну будівлю.

У селі вважають, що це пам’ятник святому Флорину, який за римо-католицьким обрядом є захисником від вогню.  Святий (за життя римський воїн) – покровитель пожежників. Згідно з переказами, якось загасив величезну пожежу кухликом, з ним (або глеком) і зображається, в одежі римського воїна.

Частково пошкоджений пам’ятник існує й зараз. До 2008 року монумент  був безголовим, пізніше голову «повернули»(виглядає, що голова «рідна»).   Це, на думку краєзнавців, одна з  найцікавіших скульптурних пам’яток Чортківського району.

Автором гіпотези, що «в Швайківцях єдиний в Європі пам’ятник військовому пожежнику», є колишній директор Чортківського краєзнавчого музею Яромир Чорпіта.

Джерела:

Мельничук, Б. Швайківці [Текст] / Б. Мельничук, В. Уніят, М. Федечко // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль, 2014. — T. 3 : М — Ш. — С. 519—520.

Чортківщина [Текст]: істор.-турист. путівник / автор-упоряд. В. Погорецький. — Тернопіль, 2007. — 188 с.

Швайківці, пам’ятник св.Флоріану, 1864 [Електронний ресурс] // Тіні Ґардаріки: краєзнавство Тернопільського Подністровя. — 2008—2015. — Режим доступу:  http://archive.li/SW3gf, вільний (20.02.2018).

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2291 публікацій.

Залишити відповідь