САВЧАК Володимир Васильович

 In Архітектори | Художники | Скульптори, Видатні діячі регіону, почесні громадяни регіону, Діячі культури й мистецтва, Освітяни
САВЧАК Володимир Васильович (25.05.1911, м. Бережани – 06.03.2007, Австралія) – український художник, пейзажист, педагог. Почесний громадянин міста Бережани (1993).

Народився Володимир Васильович Савчак 25 травня 1911 року на околиці Бережан, у так званій Адамівці (нині вулиця Шевченка), поблизу старовинної дерев’яної церкви св. Миколая. Навчався в Бережанській гімназії.

Малюванням цікавився змалку, то ж довкола малювання зосередив і свою освіту – Львів, Варшава, і нарешті, Віденська Мистецька Академія. Великою підтримкою в його студіях була стипендія від Митрополита Андрея Шептицького.

Вчителювати почав перед війною. Під час першої радянської окупації був декоратором в Бережанському театрі «Сокіл», а в час ІІ Світової війни викладав малювання у Бережанській гімназії. Емігрував спочатку до Німеччини, згодом до Австралії (1948). Жив та працював у Мельбурні, Брізбені, Катумбі (з 1970).

У 1950 році Володимир Савчак став офіційним членом Мистецтв Австралії і членом Галереї мистецтв у Сіднеї. Майже щороку брав участь у збірних виставках Галереї Мистецтв Вікторії в Мельбурні. З 1956 року викладав малярство в Місії св. Терези.

Околиці Брисбена. 1962. Полотно, олія. 46 × 62 см. джерело

Мистецький доробок Володимира Савчака можна розділити на три групи – пейзажі, портрети і релігійне мистецтво. Твори його експонувались на 10 персональних виставках в Австралії (з 1956), Лондоні (1981), Парижі (1981), Нью-Йорку (1980 і 1982), Філадельфії (1980 і 1981), Вашингтоні (1980), Торонто (1980, 1982), Оттаві (1982), Чікаґо (1982). В Україні твори В. Савчака експонуються з 1993 р. На виставці «Митці Синіх Гір» (Австралія) одержав нагороду «Найкращого місцевого митця».

Починаючи з перших виставок Володимира Савчака, сучасники підкреслювали великий поступ художника в картинах, що зображують центральну Австралію, звертають увагу на майстерне використання світла та барв, на проникливий зір і мистецьке відображення баченого.

У творчому доробку художника окремо виділяють твори релігійної тематики, особливо розписи української католицької церкви Успіння Пресвятої Богородиці в околиці Ардір в Мельбурні.

Картини Володимира Савчака зберігаються в музеях і приватних колекціях Австралії, Канади, США, України та інш. У 1989 році Міжнародний біографічний центр в Кембріджі (Англія) вніс його до переліку найбільш видатних і діяльних людей світу (у 8 виданні енциклопедії “Хто є хто”), як “одного з найбільш потужніших інтелектуалів світу”.

Церква св. Миколая на Адамівці в Бережанах. джерело

Помер художник 6 березня 2007  року, похований на Голосківському цвинтарі у Львові. У Бережанському краєзнавчому музеї виділено Фонд Володимира Савчака. Тут зберігається 169 робіт і особисті речі художника. За цей внесок у розвиток культури району митцю присвоєно звання “Почесний громадянин міста Бережани”.

Джерела:

Савчак Володимир Васильович [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 441—443. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.03.2019).

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt