ТОВСТЕ, Заліщицький район, Тернопільська область

 

Містечко Товсте розташоване не березі річки Тупа на трасі “Тернопіль – Чернівці” між Чортковим та Заліщиками. Звичайно, пам’ятки тут не таки знамениті і величні, як Червоногородський замок, але їх у містечку багато, і всі вони розташовані досить компактно.

Поселення Товсте скоріш за все виникло ще за Київської Русі, свідченням чого є розташоване поруч городище, оточене валами. Вперше згадується у 1414 році. Назва, пішла від першого власника поселення – галицького боярина В’ячеслава Толстого, васала князя Романа Мстиславовича, якому той надав поселення у користування.

Після переходу під владу Польщі у 1435 році містечко мало назву Тлусте і входило до Червоногрудського повіту Подільського воєводства. У 1548 році Тлусте отримує Магдебурзьке право та статус містечка. 1571 року власник міста Ян Ходоровський отримав привілей на 2 ярмарки на рік та щотижневі торги.

У XVI – XVII столітті Товсте було міцною фортецею, оточену муром. За описами у 1846 році цей мур ще існував. Так само існували і старовинна міська брама, яка була зруйнована під час Першої світової війни. Руйнування замку, скоріш за все, пов’язано з повстанням Б. Хмельницького. Останній має безпосереднє відношення до Товстого.

У другій половині XVI ст. містечко належало Михайлу Хмелю – батькові Богдана Хмельницького. Цілком ймовірно, що гетьман появився на світ саме у Тлустому. За часів Хмельниччини воно було однією з баз повстанців на Поділлі.

У ті часи у Тлустому було збудовано чотири форти, які були з’єднані між собою довгими тунелями. Один з таких тунелів довжиною 255 метрів було відкрито у 1993 році під час прокладання газопроводу. Залишки фортів збереглися до наших часів у сильно перебудованому вигляді. Один з них знаходиться на бічній вулиці, яка веде з головної дороги до залізничного вокзалу.

Один з фортів було використано для розбудови садиби магнатів Солонецьких у XVIII столітті. Від садиби до наших днів дійшов невеликий класицистичний палац ХІХ століття і пансіонний парк навколо нього.

З 1672 по 1683 роки Тлусте перебувало під владою турків і входило до складу Чортківського пашалику. Після повернення до Польщі, як і сусідній Червоногруд, належав Понінським, а згодом – Любомирським і Потоцьким.

У 1701 році король Август І підтвердив для Тлустого Маґдебурзьке право і всі раніше надані привілеї. Про те, що Тлусте було містечком, нагадує ратуша в центрі,  збудована у 1925 році. У містечку Товстому, що між Чортковом і Заліщиками ратуша без вежі.

Джерела:

Вістовський, О. Селище величі, краси та доброти [Текст] / О. Вістовський // Колос. — 2014. — 22 жовт. — С. 8 : фот. — (Літературна світлиця) .

Павлик, Я. Історія Товстого [Текст] / Я. Павлик. — Заліщики, 1998. — 96 с. : фот.

Павлик, Я. Історії Товстого – 600 літ [Текст] / Я. Павлик // Колос. — 2014. — 17 січ. — С. 5 : фот.

Павлик, Я. Михайло Хмельницький мав маєток у Товстому : [батько гетьмана Б.Хмельницького] / Я. Павлик // Колос. — 2008. — 5 квіт. — С. 4.

Павлик, Я. Товсте [Текст] / Я. Павлик // Тернопільський енциклопедичний словник /ред. кол. Г. Яворський, Б. Мельничук, М. Ониськів та інш. – Тернопіль, 2008. – Т. 3: П – Я. – С. 454 455.

Павлик, Я. Товсте у Першу світову війну [Текст] / Я. Павлик // Колос. — 2014. — 7 листоп. — С. 6.

Тракало, О. Духовний скарб і свідок століття [Текст] / О. Тракало // Свобода. — 2012. — 14 груд. — С. 5 : фот. — (Святині Тернопілля).

Шостак, Н. Хранитель історичних скарбів. Мешканець селища Товстого Заліщицького р-ну Ярослав Павлик опікується місцевим музеєм [Текст] / Н. Шостак // Вільне життя. — 2007. — 14 лип. — С. 1 : фот.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2515 публікацій.

Залишити відповідь