ПОСТОЛАН Мирослав Данилович

 In Діаспора, Митці | Мистецькі колективи | Виконавці, Освітяни
ПОСТОЛАН Мирослав Данилович (14 жовтня 1949 м. Чірк, Уельс, Велика Британія) — бандурист, співак (бас, 2-й тенор), педагог; діяч культури.

У 1970-1990 співав у Великій Британії в Пластовому хорі під керівництвом Я. Бабуняка,  у хорах «Гомін», «Булава» (керівнки П. Гунька), «Дніпро» (керівник С. Мороз).

У 1969—1970 роках проживав у Римі, де навчався на священика старший брат Михайло, там і вивчав українську мову. У цей час і придбав бандуру роботи В. Гляда. Тривалий час листувався з бандуристом Віктором Мішаловим (на той час проживав в Австралії), який викладав Постолану мистецтво гри на бандурі у формі методичних листів і звукозаписів.

Мирон Постолан джерело

У 1970-х роках розпочав власну  виконавську діяльність у складі хорових і танцювальних колективів діаспори, як соліст-бандурист чи в дуеті з братом Михайлом. Крім виконавської діяльності він організовав творчі колективи.

У 1974 – ансамбль «Даніель», названий на честь батька Данила, отримав Гран-прі на музичному проекті в м. Аймбридж (Велика Британія). Ансамбль складався з двох бандуристів (Мирослав та Мирон) та два гітаристи. Хоч він проіснував недовго, але зробив вагомий внесок у культурне життя Великої Британії.

1980-х роках організував у Великій Британії українське товариство «Бандура». У 1984 році створив фольклорно-інструментальний ансамбль «Село» в місті Ноттінгемі, а згодом і «Мале село», учасниками якого стали діти. Одночасно він бере участь у складі хорових і танцювальних колективів діаспори «Гомін», «Дніпро», «Говерла».

У серпні 1992 року в Україні виступали колективи з Великої Британії, учасником яких був М. Постолан (хор «Дніпро», ансамбль «Село») та «Мале село».

У 2003 році М. Постолан перебрався до с. Жуків, що на Тернопільщині. Проживав у в будинку своєї матері з дружиною Оксаною, сином Іваном і дочкою Марічкою.

Викладав у місцевій музичній школі грі на харківській, діатонічній бандурі. Створив єдиний на Тернопільщині музей кобзарського мистецтва. Після його від’їзду музей не зберігся, фонди частково експонує Марія Євгеньєва — керівник Спілки кобзарів Тернопільщини.

Навесні 2008 року М. Постолан повернувся до Великої Британії, у м. Дербі. За інформацією діаспорної газети “Свобода“:

Упродовж багатьох років збирає інформацію про лірників України. У Краснопущі існувала лірницька школа під керівництвом Івана Гриньківа. Збереглися фотографії, де лірник грає на лірі серед січових стрільців у селі Рай, є світлини лірників Івана Рибака й Івана Снігура з Теребовлянщини, різні цікаві фото з Почаєва, Підгаєць, Золочева, Кам’янця-Подільського, Харкова і навіть Донецька.

Лірник у місті Підгайці. 1915 рік. (Фото: архів Мирона Постолана) джерело

 

Джерела:

Євгеньєва М. Концертно-виконавська діяльність бандуриста Мирослава Постолана [Текст]  / М. Євгеньєва // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : Мистецтвознавство. – 2017. – № 1. – С. 92-100. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NZTNPUm_2017_1_15, вільний.

Євгеньєва, М.  ПОСТОЛАН Мирослав Данилович [Текст] / М. Євгеньєва, О. Маруняк, Я. Павлів  // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 109. — С. 122 : фот.

Євгеньєва, М.  Постолан Мирослав Данилович [Текст]  / М. Євгеньєва  // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник / Жеплинський Б. М., Ковальчук Д. Б. — Львів, 2011. — С. 208.

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt