ПОСТОЛАН Мирослав Данилович

ПОСТОЛАН Мирослав Данилович (14 жовтня 1949 м. Чірк, Уельс, Велика Британія) — бандурист, співак (бас, 2-й тенор), педагог; діяч культури.

У 1970-1990 співав у Великій Британії в Пластовому хорі під керівництвом Я. Бабуняка,  у хорах «Гомін», «Булава» (керівнки П. Гунька), «Дніпро» (керівник С. Мороз).

У 1969—1970 роках проживав у Римі, де навчався на священика старший брат Михайло, там і вивчав українську мову. У цей час і придбав бандуру роботи В. Гляда. Тривалий час листувався з бандуристом Віктором Мішаловим (на той час проживав в Австралії), який викладав Постолану мистецтво гри на бандурі у формі методичних листів і звукозаписів.

Мирон Постолан джерело

У 1970-х роках розпочав власну  виконавську діяльність у складі хорових і танцювальних колективів діаспори, як соліст-бандурист чи в дуеті з братом Михайлом. Крім виконавської діяльності він організовав творчі колективи.

У 1974 – ансамбль «Даніель», названий на честь батька Данила, отримав Гран-прі на музичному проекті в м. Аймбридж (Велика Британія). Ансамбль складався з двох бандуристів (Мирослав та Мирон) та два гітаристи. Хоч він проіснував недовго, але зробив вагомий внесок у культурне життя Великої Британії.

1980-х роках організував у Великій Британії українське товариство «Бандура». У 1984 році створив фольклорно-інструментальний ансамбль «Село» в місті Ноттінгемі, а згодом і «Мале село», учасниками якого стали діти. Одночасно він бере участь у складі хорових і танцювальних колективів діаспори «Гомін», «Дніпро», «Говерла».

У серпні 1992 року в Україні виступали колективи з Великої Британії, учасником яких був М. Постолан (хор «Дніпро», ансамбль «Село») та «Мале село».

У 2003 році М. Постолан перебрався до с. Жуків, що на Тернопільщині. Проживав у в будинку своєї матері з дружиною Оксаною, сином Іваном і дочкою Марічкою.

Викладав у місцевій музичній школі грі на харківській, діатонічній бандурі. Створив єдиний на Тернопільщині музей кобзарського мистецтва. Після його від’їзду музей не зберігся, фонди частково експонує Марія Євгеньєва — керівник Спілки кобзарів Тернопільщини.

Навесні 2008 року М. Постолан повернувся до Великої Британії, у м. Дербі. За інформацією діаспорної газети “Свобода“:

Упродовж багатьох років збирає інформацію про лірників України. У Краснопущі існувала лірницька школа під керівництвом Івана Гриньківа. Збереглися фотографії, де лірник грає на лірі серед січових стрільців у селі Рай, є світлини лірників Івана Рибака й Івана Снігура з Теребовлянщини, різні цікаві фото з Почаєва, Підгаєць, Золочева, Кам’янця-Подільського, Харкова і навіть Донецька.

Лірник у місті Підгайці. 1915 рік. (Фото: архів Мирона Постолана) джерело

 

Джерела:

Євгеньєва М. Концертно-виконавська діяльність бандуриста Мирослава Постолана [Текст]  / М. Євгеньєва // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : Мистецтвознавство. – 2017. – № 1. – С. 92-100. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NZTNPUm_2017_1_15, вільний.

Євгеньєва, М.  ПОСТОЛАН Мирослав Данилович [Текст] / М. Євгеньєва, О. Маруняк, Я. Павлів  // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 109. — С. 122 : фот.

Євгеньєва, М.  Постолан Мирослав Данилович [Текст]  / М. Євгеньєва  // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник / Жеплинський Б. М., Ковальчук Д. Б. — Львів, 2011. — С. 208.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2600 публікацій.

Залишити відповідь