ПІНЗЕЛЬ Іоанн-Георгій

ПІНЗЕЛЬ Іоанн-Георгій (Рenzel Іоhann Georg, Пільзе, Пільце, Пільзнов, Йоганн Георг. Ян-Єжи, Іван-Юрій, Майстер Пінзель; бл. 1725, м. н. невід.  — кін. 1761, ймовірно, м. Бучач) — скульптор. За однією з версій дослідників, Пінзель — це Лазар Відман із м. Пльзень (Чехія), за іншою — Антон Браун.

Належав до найвидатніших скульпторів бароко України 18 ст. Наприкінці 1740-х прибув до М. Потоцького — міського старости в м. Канів (нині Київська область).

13 травня 1751 в Бучачі взяв шлюб із М.-Є. Кейтовою, там само хрещені їх сини Бернард (1752) й Антон (1759), найімовірніше, там і проживав. Приблизно з 1750 року — в Галичині, працював із львівським архітектором Б. Меретином, виконуючи замовлення графа М. Потоцького.

Творча діяльність Пінзеля тривала близько 10 років. Виконував декоративні скульптури —”фіґури” і барельєфи з каменю-пісковика (на фасадах) та дерева (в інтер’єрах). Для творів Пінзеля властиві динаміка фігур, композицій та експресія пластичної мови, гармоній, поєднання в рельєфах сюжету і стилізація рослинного орнаменту.

Пінзель оформив фасади костьолів отців Тринітаріїв і св. Марціна (1756-57), собору св. Юра у Львові (1759-61), парафіяльні костьоли містечок і сіл на Львівщині та Прикарпатті (Городенка, Мар’ямпіль, Городок, Годовиця, Лопатин, Соколівка).

У Бучачі виконав придорожні монументи св. Іоанна (1750) і св. Анни (1751); цикл кам’яних фігур і рельєфів на фасаді ратуші (1751; із 14 збереглось 4 — дуже пошкоджені); деревині фігури і рельєфи у парафіяльному костьолі (1761), ряд барельєфів у церкві Покрови Пресвятої Богородиці (1761).

У музеях м. Тернопіль зберігаються роботи “Подорож до Еммаусу”, “Ангел-Хоронитель”, “Благовіщення”, “Відсічення голови св. Іоанна Хрестителя”, “Св. Миколай-Чудотворець” (усі — дерево, левкас, позолота).

Парафіяльний костьол у м. Монастириська був оздоблений (1761) 2-а вівтарями роботи Пінзеля — Пресвятої Діви Марії і св. Розалії та 6 фігурами. Фігури св. Анни та пророка Аарона (пошкоджені) зберігаються у м. Львові. Пінзелю належить скульптурне оформлення костьолу в с. Буданів (нині Теребовлянського району).

Чергове відкриття творчості великого Майстра наприкінці ХХ  століття належить музеєзнавцям Вірі Стецько (м. Тернопіль) та Борису Возницькому (м. Львів). Першу виставку врятованих шедеврів Пінзеля організував у 1987 році Б. Возницький у музеї-заповіднику “Одеський замок”.

У 1988-1995 роботи експонувались у містах Москва (нині РФ), Прага (Чехія), Вільянів, поблизу Варшави, Вроцлав, Познань (усі — Польща) і Києві. 16 квітня 1966 у Львові відкрито Музей барокової скульптури Пінзеля.

Основні твори: “Святий Ян Непомука” (1750), “Богоматір” (1751), “Самсон, що роздирає пащу лева”, “Жертвоприношення Авраама”, “Розп’яття” (бл. 1760-х).

Роботи Пінзеля зберігаються у Львівській галереї мистецтв (близько 40), Тернопільському обласному краєзнавчому музеї (15), Івано-Франківському художньому музеї (6), Баварському національному музеї (м. Мюнхен, Німеччина).

На Тернопільщині, Львівщині та Івано-Франківщині 2007 згідно з рішенням сесій обласних рад проголошено роком Пінзеля На міжнародній конференції у Львові (вересень 2007) завідувач відділу Тернопільського обласного краєзнавчого музею Віра Стецько розкрила сенсаційну гіпотезу, що на передпліччі статуї “Алегорія мужності” вирізьблено зображення-автопортрет Пінзеля. Фотоальбом робіт скульптора видано в 2007 в м. Івано-Франківськ, альбом “Іоанн Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення” — у Києві.

2016 — Бучач запрошує на «Дні Пінзеля» →

2018 — Пінзель у 3D вимірі

Джерела

Дуда, І. ПІНЗЕЛЬ Іоанн-Георгій  [Текст]  / І. Дуда  [та ін.] // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. Тернопіль, 2005. Т. 3 : К — О. С. 87.

Пінзель Іоанн-Георгій (бл. 1725—1761) — скульптор  [Текст]  // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; вступ. ст. І. Дуда ; кер. проекту та наук. ред. В. Вітенко ; ред. Г. Жовтко. Тернопіль, 2015. С. 376—3276.  Електронна версія видання: http://library.te.ua/vydannya/bibliograf/2016_m (дата зверення: 10.10.2016).

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2933 публікацій.

Коментарі (4)

  1. […] Дні Пінзеля — культурно-мистецький фестиваль у Бучачі, покликаний привернути увагу до мистецької спадщини та поширювати інформацію про творчість відомого скульптора Йогана Георга Пінзеля. […]

  2. […] ДНІ ПІНЗЕЛЯ (м. Бучач). Культурно-мистецький фестиваль у Бучачі, покликаний привернути увагу до мистецької спадщини та поширювати інформацію про творчість відомого скульптора Йогана Георга Пінзеля. […]

  3. […] в с. Підзамочку Бучацького району, де жили й творили Іоанн Георгій Пінзель, Бернард Меретин, Міхал Чепіта Юліуш Коссак, Кирило […]

Залишити відповідь