Підволочиський район

 In Карта Тернопільської області

 Карта Тернопільської області: Підволочиський район — адміністративно-територіальний район у північно-східній частині Тернопільської області. Площа — 800 км² — 5,8% від території області.

Україна
Тернопільська область
Код КОАТУУ: 6124600000
Утворений: 1939
Населення району: 42676 чол. (станом на 01.01.2016 р.)
Площа: 837 км² Густота: 51.9 осіб/км²
Тел. код: +380-3543. Поштові індекси: 47800—47877
Районний центр: Підволочиськ
Міські ради: 1. Селищні ради: 1. Сільські ради: 34. Міста: 1. Смт: 1. Села: 60
Районна влада: 47800, Тернопільська обл., смт. Підволочиськ, вул. Д. Галицького, 80, 2-17-27
Веб-сайт Підволочиської районної ради http://pidvolochyska-rada.gov.ua

Географічні дані

Розташований у східній частині Тернопільської області, лежить у межах Подільської височини. Є поклади вапняків, піску. Річка – Збруч з притоками Гнилою і Самцем (бас. Дністра). Переважають чорноземи. У районі – частина Медоборського заказника державного значення, Мединський заказник, 11 пам’яток природи та заповідне урочище Полупанівка (місцевого значення).

Район належить до вологої, помірно теплої агрокліматичної зони.
У районі – дві залізничних станції. Відстань від райцентру до Тернополя – 42 км. Район на сході межує з Волочиським районом Хмельницької області, між ними протікає річка Збруч, яка довгий час штучно розділяла ці українські землі.

Промисловість

Розвинута харчова та переробні промисловості. На щорічній дегустації найкращих алкогольних напоїв світу у Вашингтоні горілчані вироби з с. Новосілки посіли друге місце. Ось уже 40 років працює в районному центрі фабрика пластмасових виробів. Усього – 19 промислових підприємств.

Розвинуте сільське господарство, нараховується 40 фермерських господарств. Працює 51 загальноосвітня школа, 25 дошкільних закладів. До послуг населення – понад 400 медичних працівників, 405 лікарняних ліжок.

Культура

До послуг населення – 59 клубних установ та 58 бібліотек. У районі нараховується 12 народних аматорських колективів, три зразкових, два народних аматорських театри, народна аматорська хорова капела с. Кошляки, зразковий ансамбль танцю «Барви».

Підволочиська земля дала життя багатьом відомим митцям, ученим. Серед них – уродженець с. Ободівки П.Обаль – видатний український живописець і графік. У с. Голошинцях народився живописець і графік М.Осінчук, співзасновник і почесний голова Об’єднання митців України в Америці й постійний учасник його виставок.

У с. Токах народилися видатний український живописець, графік та майстер кераміки, заслужений художник України Зіновій Флінта, живописець, графік і мистецтвознавець Антін Малюца, а в Терпилівці -майстер сцени, актор і режисер Ярослав Геляс.

Доповнює плеяду митців цього чарівного надзбручанського краю безмежно закоханий у пісню і музику бандурист, заслужений працівник культури України Михайло Баран – уродженець с. Хмелиськів.

Далеко за межами України відоме ім’я ще одного знаного токівчанина, краєзнавця Є. Гасая, що своєю невтомною пошуковою роботою віднайшов та допоміг зустрітися сотням ветеранів, родинам, знайомим. Ще один відомий краєзнавець, дослідник Є.Дорош народився в с. Оріхівцях.

У надзбручанському селі Супранівці біля Підволочиська часто гостював Іван Франко. Тут жив і працював П. А. Литвин – засновник першої народної школи, друг Франка з юнацьких літ.

Невеличке село привертало увагу письменника ще й тим, що воно знаходилось за чотири кілометри від Збруча – російського кордону. Франко вибрав його як вигідний пункт зв’язку з Наддніпрянщиною. Сьогодні тут, у будинку, де зупинявся Великий Каменяр, оформлено меморіальну кімнату та встановлено бюст.

У районі споруджено пам’ятники Т. Г. Шевченку, Б.Хмельницькому, 16 пам’ятників воїнам-визволителям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни. Пам’яткою архітектури XVII ст. є Михайлівська дерев’яна церква в с. Скориках.

Великі селища

Підволочиськ – селище міського типу, районний центр. Розташований на берегах Збруча (притоки Дністра) та його притоки р. Семець. Є залізнична станція, автостанція. Населення – 7.5 тис. осіб. З давніх часів через цю місцевість проходив торговий шлях, що перетинав річку Збруч.

Уперше згадується в історичних джерелах у 1463 р. 1786 року було прокладено шосейну дорогу між Тернополем і Підволочиськом. Це дещо сприяло розвитку населеного пункту. Через цю місцевість проходить залізниця Львів – Тернопіль – Підволочиськ – Волочиськ. Багато було купців, комерсантів.

У 1883 році працював великий народний млин, продукцію якого вивозили в Австро-Угорщину. Старожили Підволочиська розповідають, що тут був гарний, з критим пероном двоповерховий вокзал, який за красою та архітектурою нагадував Львівський. Цей вокзал, як і багато інших будівель, був зруйнований у роки Великої Вітчизняної війни.

Тепер селище набуло сучасного вигляду, живе, працює, розвивається. З цим містечком пов’язані імена відомих людей. Так, нещодавно його відвідали гості з Нюрнберга, аби поклонитися батьківщині великого письменника, поета і критика , гуманіста Германа Кестена. Його твори відомі всьому світові, але вперто замовчувались до 1990 року. Вони мало відомі нам і сьогодні. У Підволочиську народився маестро шпіонажу Вальтер Кривіцький (справжнє прізвище С. Гінзбург).

Містечко відвідував й Іван Франко. Вперше він тут побував у жовтні 1883 року. Вражений тяжкою долею селян навколишніх сіл, поет пише два вірші під однією назвою «Журавлі» та відомий революційний вірш «Беркут», що своєю темою та алегорією близький до «Каменярів».

Із селищем пов’язана і громадсько-політична діяльність І.Франка. Тут він брав активну участь у передвиборній агітації на зборах селян та робітників у 1897 і 1898 роках. Востаннє відвідував це місто Каменяр у 1913 році.

Скалат розташований на березі річки Гнилої, правої притоки Збруча, за 20 км від районного центру. Перші згадки про нього зустрічаються в письмових джерелах 1564 року. Населення – 4,0 тис. осіб. Залізничну станцію на лінії Скалат зв’язали залізницею з Тернополем, що сприяло дальшому розвитку міста та його промисловості.

Поряд з цим розвивалася народна культура, зокрема вжиткове мистецтво. Скалат славився своїми гончарними виробами та художньою керамікою.

Із січня 1940 р. до грудня 1962 р. Скалат був центром району. З промислових підприємств активно працює ЗАТ «Скалатська фабрика «Лотос» (побутова хімія).

У місті є дві пам’ятки природи місцевого значення: ділянка степова та болото. Об’єкт туризму: пам’ятка архітектури – замок (1630).

Старий Скалат – село, розташоване за 17 км від Підволочиська й за 5 км від найближчої залізничної станції – Скалат. Тут народився видатний український режисер і актор Лесь Курбас (1887-1937).

У 1987 році на честь нашого видатного земляка у селі було відкрито музей-садибу, яка розмістилася в 5-ти кімнатах родинного будинку Курбаса. Тут можна зазирнути в минуле та доторкнутись до прекрасного.


Дізнатися більше:

Бережанський район | Борщівський район | Бучацький район | Гусятинський район | Заліщицький районЗбаразький районЗборівський район | Козівський район | Кременецький районЛановецький район | Монастириський районПідволочиський район |  Підгаєцький район | Теребовлянський районТернопільський районЧортківський район | Шумський район |

Об’єднані територіальні громади |

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search