ПІДЛІСЦІ. Каплиця, XVI в.

Підлісці. Каплиця, XVI в. Охоронний № 674.
Адреса: с. Підлісці, Кременецький р-н, Тернопільська oбласть

Переглянути на карті →

Розташована під горою, над яром, недалеко від джерела. Будівля була складена з місцевого піщаника, прямокутна в плані. Здавна носить вона назву Богданової. «У недалекому від Кременця селі Підлісцях ще на початку 60-х років XX століття стояла старенька кам’яна каплиця XVII ст., звана в народі Богдановою. Вона була зведена з місцевого каменю пісковику, у плані — прямокутна. Однак через байдуже ставлення в часи імперської системи каплиця розвалилася… Відбудована, відновлена з руїн, стала ще красивішою й нині милує око кожного, хто тут побуває…», — писав Гаврило Чернихівський.

За легендою, влітку 1651 року козаки Богдана Хмельницького освятили біля неї бойові знамена і зброю перед Берестецьким боєм. Після бою, на зворотному шляху, поховали біля каплиці важко поранених товаришів, про що досі нагадують старі козацькі могили.

Були вони не тільки біля каплиці, а й вище, у лісі. У червні,  на храмовий празник, після святкової літургії у храмі здійснюється урочистий хід до Богданової каплиці.

За переказами, орієнтовно у 900-х роках на цій горі стояв напівзруйнований монастир. У 1651 році на руїни звернув увагу Богдан Хмельницький і дістався до цього місця. Коли гетьман нагнувся над криницею, щоб напитися води, у віддзеркаленій поверхні він нібито побачив картину своєї поразки під Берестечком. Очевидно, другий раз у Підлісці Хмельницький не вступав – він був затриманий татарським ханом, а ось козаки, котрі залишилися живими, завернули до каплички, щоб поховати своїх побратимів…

Згадка про давню каплицю зафіксована у церковних хроніках середини ХVІІ століття.
Польський археолог, професор Олександер Цинкаловський у краєзнавчому словнику «Стара Волинь і Волинське Полісся» так писав про Підлісці: «Село Крем’янецького повіту, Бережецька волость, 6 км від Крем’янця, недалеко від р. Ікви. У кінці ХІХ ст. було там 73 доми і 346 жителів. В селі на стоці гори старі могилки, де, за переказом старожилів, в 1651 р. було поховано багато померлих там поранених козаків під Берестечком гетьмана Богдана Хмельницького».

Іван Крип’якевич у 1925 році присвятив перебуванню Хмельницького у селі навіть окрему статтю «Богданова каплиця біля Підлісець Крем’янецького повіту».


Підлісці – одне з двох сіл, яке належить до Великомлинівецької сільської ради. Назва села Підлісці ( тобто, «під лісом») за всю історію існування не змінювалась. Село розташоване у підніжжя Кременецьких гір.

Перша згадка про село Підлісці датується 9 (18) травня 1438 року у зв’язку із наданням Кременцю Магдебурзького права і довгий час належало Кременецькому замку. Вдруге про село згадується в акті опису Кременецького замку за 1545 рік. В цьому акті говориться, що люди цих сіл ходять для обробітку полів замкових.

У грудні 1917 року в селі було проголошено Радянську владу. До 1920 року влада мінялася кілька разів. З 1920 -1939 року село входило до складу Польщі, з вересня 1939  – УРСР. Під час ІІ Світовій війні загинуло 32 мешканці, упродовж 1944- 1950 роках  – 22.

У 1982 році у селі Підлісці було побудовано пам’ятник полеглим воїнам у Великій Вітчизняній війні.
У селі є каплиця Богдана Хмельницького та діє церква Святого Преображення, побудована у 1913 році на руїнах дуже старої церкви. В селі є школа І-ІІ ступенів, ФАП, бібліотека, клуб.

Джерела:

Галевич, О. Підлісці [Текст] /О. Галевич, Г. Івахів //  Тернопільщина: історія міст і сіл : в 3 т. Т. 2. Тернопіль, 2014. С. 576-577: фот.

Подлесцы, село. Часовня, XVI в. [Текст] // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской РСР. Т. 4. Киев, 1986. С. 76.

 

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2768 публікацій.

Коментарі (1)

Залишити відповідь