Переморівка. Дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці 

Україна. Тернопільська область. Шумський район. с. Переморівка. Переморівська дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці  збудована в  1753 році на церковні кошти і добровільні пожертвування селян. При­міщення церкви, а також дзвіниця дерев’яні. Є достаток інвентаря, – значить­ся у Клірових відомостях за 1903 рік. Була приписана до парафії в с. Зіньки.
Переглянути на карті →

На церковній землі збудовано дерев’яний будинок, в якому проживав у той час священик Модест Капустинський. При церкві було 3 десятини 5 сажнів присадибної землі, 2 десятини 1116 сажнів левадної і 23 десятини 1989 сажнів орної землі, порослої чагарниками і в п’яти ді­лянках.

Церква мала 12 десятин 2389 саж­нів лісу, понад 6 десятин лугів, а також непридатні землі. Всього за церквою раху­валося 39 десятин 389 сажнів землі. У церковному архіві зберігалися всі не­обхідні документи на право володіння зем­лею.

Причт був той що і в Зіньках, тому до­даткових коштів на його утримання не пе­редбачалось. Із записів у Клірових відомостях можна дізнатися, що село Переморівка розташо­ване в 45 верстах від Кременця і 12 вер­стах від Шумська.

Акуратно зроблені опис майна, прихідно-розхідні відомості, копії метричних книг з 1830 року зберігаються у церкві. Церковним старостою був місцевий се­лянин Федот Харитонович Климчук.

На той час у селі проживало 118 жінок і 111 чоловіків, двоє військових, одна дво­рянка. Всього було в Переморівці 29 дво­рів. П’ять сімей сповідували католицьку віру. Новий іконостас встановлений у 1853 році.

Протягом 1869-1870 років зовнішні стіни церкви оббиті новими дошками, прибудовані ризниця і присінок. Наступного року дахи перекриті бляхою і фарбовані масляною фарбою. Дзвіницю прибудували до церкви перед 1890 роком.

Є інформація, що церкву реконструювали у 1947 році (ймовірно, після того, як була понищена під час Другої світової війни). Пам’ятка архітектури місцевого значення в користуванні громади УПЦ МП.

Стоїть на низькому підвищенні посеред села, поблизу східного берега ставка. Вівтарем орієнтована до південного сходу. Святиня тридільна, опирається на кам’яний фундамент, її нава вкрита чотирисхилим дахом, який вінчає ліхтар з маківкою.

З півночі до вівтаря прибудована ризниця, з заходу до бабинця прилягає ширша дерев’яна дзвіниця. Зовнішні стіни церкви наново фарбовані.

Джерела:

Бесараб, М. Переморівка [Текст] / М. Бесараб, Б. Хаварівський // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 49.

Уніят, В. Переморівка [Текст] / В. Уніят, І. Фарина, М. Федечко // Тернопільщина. Історія міст і сіл: у 3-х томах. Том 3. – Тернопіль, 2014. – С. 515-517 : фот.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2965 публікацій.

Залишити відповідь