УГРИНЬ | карстова печера

 В Клімат | природні ресурси, ПРИРОДА І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ КРАЮ, Спелеотуризм, ТУРИЗМ

Угринь – карстова печера, геологічна пам’ятка природи місцевого значення, розсташована біля с. Угринь Чортківського району Тернопільської області. Оголошена об’єктом природно-заповідного фонду рішенням виконкому Тернопільської обласної ради № 870 від 20 грудня 1968 року. Перебуває у віданні Угриньської сільради. Площа природоохоронної ділянки — 0,25 га.

Розташована на південний схід від с. Угринь Чортківського району Тернопільської області. Загальна довжина — 2120 м. Утворилась у верхньотортонських (неоген) гіпсах. Вхід — у верхній частині схилу долини річки Млинки (ліва притока Серету).

 

Ближня частина печери відома з першої половини ХХ століття. У 1934 році вчитель з місцевої школи Отецький розкопав отвір у горі і натрапив на великий підземний зал. З того часу почалось освоєння печери.

Згодом печера Угринська стала власністю Подільського туристично-краєзнавчого товариства (ПТКТ), нею опікувався відділ Чортківського ПТКТ.

З 1935 року печера Угринська стала  доступна для туристів. На вході було збудовано браму, на якій встановили напис: «Вхід у підземні лабіринти – платний». При печері утримувався платний провідник, що проводив екскурсії в печеру за вхідними квитками. Угринська печера стала відома далеко за межами повіту.

Оглядати її приїздили туристи з Сербії, Румунії, Франції, Англії та інших країн. Цікавились нею вчені і студенти Тернополя, Львова, Кракова, Варшави. Всі, хто побував у печері, залишали свої відгуки про неї у спеціальній книзі. Перше письмове повідомлення про печеру датується 1936 роком. Про неї є згадка в путівнику по Тернопільському воєводству Томаша Кунцека.

У 1959 році печеру досліджував вчитель Угринської восьмирічної школи Михайло Біль. Він зробив невеличкий опис печери, який опублікував в районній газеті. Вперше повний план відомої частини печери виконав у 1962 році шахтовий загін Інституту мінеральних ресурсів м. Сімферополя під керівництвом В. М. Дублянського було закартовано 428 метрів.

У 1966 році кияни під керівництвом В. Я. Рогожнікова, подолавши вузькі щілини ходу що іде на північ, відкрили Північний районі та провели його топозйомку. У 1973 році група тернопільських спелеологів (Зімельс Ю. Л., Немировський Е. А., Федоров С. І.) провели топозйомку Ближньої та Північної частини печери, так як плани Рогожникова і Дублянського виявилися неточними.

У 1986 році тернопільські спелеологи прокопали хід в південній частині Північного району і з’єднали його з ближнім районом. Дослідження печери тривають.

Куратор: Чортківський СК «Кристал»

Джерела

Бай, І. Угринь (Кришталева) печера [Текст] / І. Бай // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 483.

Свинко, Й. Сторінки геологічного минулого рідного краю [Текст] /Й. Свинко. — Тернопіль, 1991.

Печери України: Млинки // Природа України : портал. — Режим доступу: http://speleo.land.kiev.ua/cave-14.html, вільний

Рекомендовані публікації

Залишити коментар

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.