ПЕРЛИНА | печера

27.09.2017 | Автор: | Категорія: Пам'ятки природи, Спелеотуризм

Перлина — печера, геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення. Розташована за 1,5 км на південний захід від села Крутилів Гусятинського району (Краснянське лісництво природного заповідника «Медобори», кв. 51 в. 4).

Оголошена розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 2 серпня 1971 року № 611-й Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 584 «Про зміну деяких рішень Уряду України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про природно-заповідний фонд України» пам’ятка природи затверджена як об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Печера відкрита у 1969 році місцевими жителями при виробці вапняку. Назва печери пов’язана з тим, що в ній було знайдено печерні перлини — красиві кульки з кальциту діаметром 10—12 мм.

Під охороною — печера, що утворилась у товщі неогенових рифових вапняків Товтрової гряди. Печера типу вертикалі з горизонтальним розгалуженням у глибинній частині. Вона має форму колодязя, в якому на глибині 10—30 метрів горизонтально розгалужуються ходи загальною довжиною до 240 м.

Печера являє собою тектонічну тріщину в масиві щільних сарматських вапняків. Сліди карстування незначні і виявляються лише у формуванні натічних кальцитових утворів — кірки, драпувань, невеликих сталактитів, що спостерігаються у верхніх ділянках печери.

У нижній частині розлому було знайдено кілька зразків метаморфізованого вапняку (так званого «подільського мармуру»). В ложі інфільтраційного водотоку виявлено до 30 штук оолітів (печерних пер¬лин) — кальцитових утворень діаметром 10-12 міліметрів.

За структурою Перлина належить до печер тектонічного походження. Вона є розломом у вапняку. Висота горба, в якому знаходиться печера, – 300 — 400 м. Печера не прокарстована, тому що була глухо закритою поверхневим шаром землі та глинозему.

Назва пов’язана з тим, що там знайдено печерні перлини — кульки з кальциту діаметром 10—12 мм. Тут також є сталактити, сталагміти та інші натічні утворення. На відміну від інших печер Поділля, «Перлина» утворена в товщі вапняків Товтрового кряжу.

Загальна довжина горизонтальний ходів — 240 м. Загальна глибина бл. 26 м. Вхід — вертикальна шахта, завглибшки 11 м. Постійна температура повітря — 9°C. Основні показники мікроклімату: температура повітря +4 — 9 °С (при зовнішній — 2 °С), відносна вологість повітря 90%.

Ця єдина відома на Поділлі вертикальна печера має форму колодязя завглибшки 11 м, що продовжується похилим тріщинним ходом із невеликими уступами. Пам ‘ятка природи перебуває у віданні природного заповідника «Медобори».

Джерело

Печера «Перлина» [Текст] // Унікальні перлини Тернопільщини [Текст] / В. М. Черняк, Г. Б Синиця, І. О П’ятківський. – Тернопіль, 2014. – С. 150.

Свинко, Й. Перлина [Текст] /Й. Свинко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 50.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 3095 публікацій.

Залишити відповідь