НА ХОМАХ | Борщівський район | Тернопільська область

29.09.2017 | Автор: | Категорія: Пам'ятки природи, Спелеотуризм

 

Печера «На хомах» — геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Розташована на південь від с. Кривче Борщівського району, в межах лівосхилу ріки Циганки біля хутора Хоми.

Оголошена рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради від 20 грудня 1968 року № 870 «Про затвердження Списків пам’яток природи, що беруться під охорону держави».

Площа 0,1 га.

Під охороною — печера карстового походження, що утворилась у верхньотортонських гіпсах неогену під дією тектонічних рухів та процесів карстування. Будова печери — вузькі щілинні ходи, позбавлені гіпсових кристалів і натічних утворень. Тип печери коридорний з бічними замкненими розгалуженнями.

Порожнина закладена в крупнокристалічних коричневих гіпсах. Чудово відслідковуються результати дії карстових вод (шліфовка стін), структура гіпсів. Мікроклімат печери стабільний лише у віддаленій частині. Довжина лабіринтів — 126 метрів.

Охоронна зона печери площею 0,8 га створена відповідно до рішення Тернопільської обласної ради від 18 березня 1994 року «Про внесення змін і доповнень до мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду і затвердження Списку дикорослих, рідкісних, ендемічних рослин області, що підлягають особливій охороні».

Пам’ятка природи перебуває у віданні Кривченської сільської ради Борщівського району.

Джерела

Леньків, І. На Хомах [Текст] / І. Леньків // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 585.

Унікальні перлини Тернопільщини [Текст] / В. М. Черняк, Г. Б Синиця, І. О П’ятківський. – Тернопіль, 2014. – С. 97-98.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 3095 публікацій.

Залишити відповідь