ОСАДЦА Тетяна Степанівна

ОСАДЦА Тетяна Степанівна (з дому – ЖУК; 31.01.1926, с. Пониква, нині Бродівського району Львівської області— 08.04.2008, м-ко Ґлен-Спей, Нью-Йорк) – українська художниця, меценатка. Дружина А. Осадци. Почесна громадянка м. Бережани (2000). Почесний член Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей.

Таня Осадца – художниця, визнана майстриня народного декоративного орнаменту, з дому Жук, народилася 5 травня 1919 року у селі Пониква Велика поблизу Бродів на Львівщині. Дитинство і юність її минули у Бережанах, де вона закінчила гімназію і зустріла свого майбутнього чоловіка, гімназиста Аполінарія Осадцу. У Бережанах досі стоїть будинок, котрий побудувала її мати.

Батько Стефан Жук за Австрії займав високу посаду в державній установі. Коли прийшли поляки, то зажадали від нього змінити національність і стати римо-католиком. Отримавши відмову, його звільнили.

Таня Осадца. „Пліткарі“ джерело: http://svoboda-news.com

У час воєнної хуртовини в Україні родина виїхала до Польщі, а згодом до Німеччини. 18 травня 1949 року Осадці прибули до Америки. Спершу вони оселилися з двома донечками в малій кімнатці у Ню-Йорку. У Ню-Йорку у подружжя народилася третя донька.

У 1959 році Т. Осадца почала малювати‚ згодом вступила до мистецької школи у Ню-Йорку, де навчалася у відомого американського художника Томаса Фоґарті. Швидко опанувавши техніку розпису і випалювання, Т. Осадца пішла своїм шляхом розпису, ніде й ніколи не повторюючи того самого рисунка.

У її затишному помешканні на Форест-Гілс, у Ню-Йорку, почали з’являтися великі барвисті тарелі, котрі взорами нагадували український розпис на печах і далекі перські мережки-взори, а далі – вази, глечики та інша кераміка, надзвичайно оригінальна, самобутня і неповторна. Одночасно Т. Осадца почала малювати і майже повністю присвятила себе образотворчому мистецтву.

Творчість Т. Осадци характеризує досконале знання народних традицій, вона знайшла свою власну мову в мистецтві і власне осмислення своїх творів, з яких променіє енергія землі, людської душі, надій і почувань.

Її знали як дружину відомого в Америці архітектора А. Осадци, а те, що світ її уяви витворює художні полотна і керамічні розписи‚ відкрилося лише у 1972 році, на першій спільній мистецькій виставці у Галереї Українського Літературно-Мистецького Клубу в Ню-Йорку. Від 1975 році – учасниця колективних виставок, індивідуальних виставок у США.

Тетяна Осадца. „Пава“. джерело: http://www.svoboda-news.com/arxiv/pdf/2008/Svoboda-2008-25.pdf

Персональні виставки:

 • виставка в галереї Українського Інституту Америки в Ню-Йорку
 • виставка в галереї Об’єднання Мистців Українців в Америці (відкривав скульптор Михайло Черешньовський).
 • образотворча виставка «Українське декоративне мистецтво» в Музеї й Архіві ім. сенатора Сомнера (Вашингтон, 1988)
 • виставка в Сейнт-Пітерсбурзі (Флорида)
 • 1986 – персональні виставки 1986 в Києві, Бережанах, Тернополі, Львові, Каневі та Коломиї (на запрошення товариства «Україна». Остання її виставка була у Києві‚ в Музеї Гетьманства.
 • 1991 – персональні виставки в ТОКМ, Бережанському краєзнавчому музеї, Київському будинку архітектора.

Перебувала в Бережанах, Тернополі (1993, 1996, 1998). Матеріально сприяла будівництві церкви в с. Волощина Бережанського району. Понад 60 робіт зберігаються в українських музеях.Окремі твори у ТОКМ, Бережанському краєзнавчому музеї.

Таня Осадца‚ „Євшан-зілля“. джерело: http://svoboda-news.com

Коли у 1966 році померла мати художниці, на цвинтарі св. Марії у Філядельфії над її могилою постав незвичайний хрест-вишиванка з простим надписом – «Мама». Цю різнокольорову вишивку створила на плитках і обрамувала хрест Т. Осадца.

Померла художниця 8 квітня 2008 року в Ґлен-Спеї, Нью-Йорк, де й похована.

У 2006 році видавництво «Манускрипт-Львів» у 2006 році видало багато ілюстровану книжку «Мистецька родина Татяни й Аполінарія Осадців».

Упорядник Надія Волинець розпочала альбом розповіддю про цю незвичайну родину, яка залиши ла слід численними мистецькими та архітектурними здобутками і пам’яттю про щедру доброчинність.

Альбом поділено на 2 частини:

 • «Райський сад» Тетяни Осадци»
 • «Диво таланту Аполінарія Осадци».

Про мистецьке подружжя розповідають в альбомі письменники:

 • Василь Барка, Леонід Полтава, Микола Сингаївський, Ольга Кузьмович,
 • знавці українського мистецтва Олександра Мудра, Святослава Ященко, Віра Стецько, Валентина Рубан , Ярослава Мазурак,
 • шанувальники творчості Осадців Ігор Ліховий, Галина Винник, Ольга Чорна‚ Олена і Петро Когути з України, Володимр Савчак з Австралії, Стефа Гнатенко з США.

Хвилюючим є розділ «Продовження в спадкоємцях» про талановитих дітей і внуків Осадцих. Але справжнім скарбом альбому є числені світлини з родинної хроніки, а також репродукції живописних творів обох митців і архітектурної спадщини А. Осадци.

Джерела:

ОСАДЦА Тетяна Степанівна  [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 422—424. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf(останній перегляд: 30.03.2019).

Осадца, М. Таня Осадца – визнана майстриня народного орнаменту [Електронний ресурс] / М. Осадца // Свобода. — Нью-Йорк. — 2018. — 30 берез. — С. 25 : фот. кольор. — Режим доступу: http://svoboda-news.com/svwp/Таня-Осадца-визнана-майстриня-народ/Таня-Осадца-визнана-майстриня-народ (останній перегляд: 30.03.2019).

Хм[ельковський], Л. Цей альбом — найкращий пам’ятник Осадцам в Україні [Текст] / Л. Хм[ельковський] // Свобода. — Нью-Йорк. — 2008. — № 25 (20 черв.). — С. 25 : фот. кольор. — Режим доступу: http://www.svoboda-news.com/arxiv/pdf/2008/Svoboda-2008-25.pdf (останній перегляд: 30.03.2019).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2890 публікацій.

Залишити відповідь