ОСАДЦА-КЛИМ Таня (Атанасія) Андріївна

 In Діаспора, Майстри народних ремесел
ОСАДЦА-КЛИМ Таня (Атанасія) Андріївна (3.01.1926—29.12.2019) — писанкарка, мистецтвознавець.  Почесний  член Спілки народних майстрів України (1994). Член Американського фольклорного товариства.

Народилася 3 січня 1926 року в м. Седльці (Польща), за іншими даними — м. Копичинцях, нині Гусятинського району. Родина сестер Тані Осадци та Аки Перейми походить з Копичинець та села Котівка, де зростала їхня бабуся Параска з Поморянських- Елеїв. Саме вона навчила свою дочку Павлину.

Батьки дівчат Андрій Клим та Павлина Елеїв були вчителями і у 20-х роках змушені були переїхати до Польщі. У пошуках кращої долі родина переїздила з Польщі до Австрії, потім у повоєнну Німеччину, а у 50-му році назавжди емігрувала до США.

Любов до писанкарства перейшла Тані Осадці від бабусі Параски і мами, котра навчила виводити на білосніжному яйці простенькі узори. Але побачивши в Копичинцях писанки із Гуцульського Космача, Таня назавжди зачарувалася магією розмальованого яйця.

Захоплення писанкарством стало сенсом її життя на чужині. Спочатку Таня Осадца писала писанки для себе й для дитини на Великдень , а згодом і для знайомих, і навіть для чужих людей, тим самим пропагуючи українську культуру і мистецтво.

Від 1950 року навчалася на факультеті історії мистецтва Кентського університету. Досліджувала мистецтво української народної писанки. У 1980 році була куратором музейної виставки «Писанка і її символи».

З роками Таня Осадца стала неперевершеним знавцем такої оригінальної народної творчості, як писанка. Вона стала справжнім професіоналом у писанкарстві. Свій скарб вона збирала по крихті із дитячих споминів бабусиних узорів, із скупої літератури про писанки, із прикладів української вишивки,із зразків розпису інших майстрів…

У кінці 50-х років Таня Осадца починає досліджувати символіку писанок, розшифровувати мову оберегу. Сьогодні в неї зібрано і розтлумачено майже дванадцять тисяч писанкових символів,а її колекція писанок нараховує понад дві тисячі зразків, виконаних власноруч та іншими майстрами.

Упорядкувала каталог з інформацією про візерунки понад 2000 писанок, виконаних власноручно. Від 1960 року роботи Т. Осадци експонуються в США, Україні тощо. У 1992 році в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулася виставка робіт мисткині та її сестри А. Перейми.

Т. Осадца — авторка науково-популярних праць, зокрема «Писанки та їх символіка» (Нью-Йорк, 1980). Учасниця світових конгресів писанкарів (Київ, 1992, 1993).

 

Джерела:

ОСАДЦА (КЛИМ) Таня (Атанасія) Андріївна [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 425. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf(останній перегляд: 30.03.2019).

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt