ОСАДЦА-КЛИМ Таня (Атанасія) Андріївна

11.07.2019 | Автор: | Категорія: Діаспора, Майстри народних ремесел
ОСАДЦА-КЛИМ Таня (Атанасія) Андріївна (3.01.1926) — писанкарка, мистецтвознавець.  Почесний  член Спілки народних майстрів України (1994). Член Американського фольклорного товариства.

Народилася 3 січня 1926 року в м. Седльці (Польща), за іншими даними — м. Копичинцях, нині Гусятинського району. Родина сестер Тані Осадци та Аки Перейми походить з Копичинець та села Котівка, де зростала їхня бабуся Параска з Поморянських- Елеїв. Саме вона навчила свою дочку Павлину.

Батьки дівчат Андрій Клим та Павлина Елеїв були вчителями і у 20-х роках змушені були переїхати до Польщі. У пошуках кращої долі родина переїздила з Польщі до Австрії, потім у повоєнну Німеччину, а у 50-му році назавжди емігрувала до США.

Любов до писанкарства перейшла Тані Осадці від бабусі Параски і мами, котра навчила виводити на білосніжному яйці простенькі узори. Але побачивши в Копичинцях писанки із Гуцульського Космача, Таня назавжди зачарувалася магією розмальованого яйця.

Захоплення писанкарством стало сенсом її життя на чужині. Спочатку Таня Осадца писала писанки для себе й для дитини на Великдень , а згодом і для знайомих, і навіть для чужих людей, тим самим пропагуючи українську культуру і мистецтво.

Від 1950 року навчалася на факультеті історії мистецтва Кентського університету. Досліджувала мистецтво української народної писанки. У 1980 році була куратором музейної виставки «Писанка і її символи».

З роками Таня Осадца стала неперевершеним знавцем такої оригінальної народної творчості, як писанка. Вона стала справжнім професіоналом у писанкарстві. Свій скарб вона збирала по крихті із дитячих споминів бабусиних узорів, із скупої літератури про писанки, із прикладів української вишивки,із зразків розпису інших майстрів…

У кінці 50-х років Таня Осадца починає досліджувати символіку писанок, розшифровувати мову оберегу. Сьогодні в неї зібрано і розтлумачено майже дванадцять тисяч писанкових символів,а її колекція писанок нараховує понад дві тисячі зразків, виконаних власноруч та іншими майстрами.

Упорядкувала каталог з інформацією про візерунки понад 2000 писанок, виконаних власноручно. Від 1960 року роботи Т. Осадци експонуються в США, Україні тощо. У 1992 році в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулася виставка робіт мисткині та її сестри А. Перейми.

Т. Осадца — авторка науково-популярних праць, зокрема «Писанки та їх символіка» (Нью-Йорк, 1980). Учасниця світових конгресів писанкарів (Київ, 1992, 1993).

 

Джерела:

ОСАДЦА (КЛИМ) Таня (Атанасія) Андріївна [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 425. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf(останній перегляд: 30.03.2019).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2898 публікацій.

Залишити відповідь