ОСАДЦА Аполлінарій Корнелійович

А. Осадца. джерело

ОСАДЦА Аполлінарій Корнелійович (12.11.1916, с. Волощина, нині Бережанського району —26.08.1997 (за іншими даними — 26.(08?) 09.1997, м. Глен Спей (штат Нью-Йорк, США) — архітектор.

Народився 12 листопада 1916 року в с. Волощині, нині Бережанського району. Закінчив початкову школу в рідному селі, потім — Бережанську гімназію. Упродовж 1935—1941 років навчався у Львівському політехнічному інституті (нині Національний університет «Львівська політехніка»), де ознайомився з основами живопису та мистецькою фотографією.

У 1944 році виїхав до Польщі, далі — до Німеччини. У 1949 році емігрував до США, оселився в м. Нью-Йорку. Свою першу роботу за спеціальністю А. Осадца знайшов в архітектора Ю. Ястремського, після цього 16 років очолював проектувальний відділ в американській фірмі «Еґґерс енд Ґіґґінс».

Потім, набувши знань і досвіду, розпочав трудову діяльність у відомого американського архітектора В. Лесказа, який був носієм модерної архітектури в США. Від 1969 року А. Осадца працював самостійно.

Церква св. Юрія (м. Нью-Йорк) джерело

Першою великою роботою була церква Святого Юрія в м. Нью-Йорку, згодом — церква в м. Глен Спеї, римо-католицька катедра Святого Йосифа в м. Гартфорді, українська католицька церква Святого Володимира в м. Ютиці та ряд інших українських храмів.

Для Індіанського університету в м. Блумінгтоні А. Осадца звів близько 20 будівель (стадіон, студентський гуртожиток, бібліотеку). У творчому доробку архітектора українські католицькі школи в м. Брукліні, церква Святого Миколая в м. Пассейку, хрест-пам’ятник на цвинтарі Святого Духа в м. Гемптонбурзі, а також заклади культури, освіти, молодіжні центри.

Церква св. Володимира у Ґлен-Спеї, Ню-Йорк. (Малюнок Аполінарія Осадци) джерело

Його роботи прикрашають багато міст США. А. Осадца активно займався громадською діяльністю. Був головою Союзу українських хорів в Америці, співзасновником і головою хору «Думка» у м. Нью-Йорку, головою та членом комісії проектування й будівництва пам’ятника Т. Шевченку в м. Вашингтоні.

У 1994—1995 роках виставки творчих робіт, проектів майстра проходили у Львові, Тернополі, Києві, Коломиї, Каневі. З ініціативи та за фінансової підтримки родини Осадців збудовано церкву Положення Ризи Пресвятої Богородиці в рідному селі архітектора.

Востаннє відвідав Україну в 1996 році. Помер А. Осадца 26 серпня (за іншими даними — 26 вересня) 1997 року в м. Глен Спеї (штат Нью-Йорк, США).

Джерела:

Осадца Аполлінарій Корнелійович [Текст] // Мистці Тернопільщини. Ч. 1. Образотворче мистецтво : бібліогр. покажч. / Департамент культури, релігій та національностей Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. В. Миськів ; авт. вступ. ст. І. Дуда ; ред. Г. Жовтко ; керівник проекту та наук. ред. В. Вітенко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2015. — С. 420—422 : фот. — (Мистецька Тернопільщина). — Режим доступу: http://library.te.ua/wp-content/uploads/2009/03/2016_mt.pdf (останній перегляд: 30.05.2019).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2963 публікацій.

Залишити відповідь