ОЛІЙНИК Юрій Олексійович

ОЛІЙНИК Юрій Олексійович (01.12.1931, м. Тернопіль) – піаніст, композитор (автор багатьох творів для бандури), педагог, діяч української культури, закордонний член Національної спілки композиторів України.

Народився в родині громадського діяча, правника Олекси Олійника. Дитинство минуло в с. Купчинці (нині Козівського району Тернопільської області). Навчався в гімназіях у Тернополі та Німеччині (від 1944). Першою його музичною вчителькою була Ірина Крих – видатна українська піаністка і педагог.

В 1944 році родина Олійників була вимушена емігрувати. Перебуваючи в таборах для переселенців у Німеччині, Юрій Олійник продовжив навчання у відомого піаніста і педагога Романа Савицького. Згодом, у Баварії його вчителем був Франц Вагнер.

У 1950 році родина переїхала до США, де Юрій закінчив фортепіанний відділ музичний інститут у м. Клівленд (1956, бакалавр, клас Артура Лєссера) та відділ музикології університету Вестерн Резерв (м. Кейс, 1959, магістр).

Свою педагогічну діяльність Ю. Олійник здійснював у Клівлендській школі «Сеттлмент» (1956–1959), викладав гру на фортепіано, теорію та композицію у Музичній консерваторії Сан-Франциско (1960–1967), Каліфорнійському Університеті Сакраменто (1985–87, 1990–1993) та ін.

Сьогодні він працює професором Амерікен Рівер коледжу в місті Сакраменто (штат Каліфорнія) де викладає курси теорії музики та введення в музику, а також має приватну музичну студію по класу фортепіано.

Як композитор, Юрій Олійник працює у жанрах інструментальної та вокальної музики. Композиції Юрія Олійника:

 • П’ять спонтанних танків для фортепіано (1959),
 • П’ять етюдів для фортепіано (1969),
 • Соната для фортепіано (1977),
 • Фортепіанна фантазія для лівої руки (1982),
 • Концерт для фортепіано «Ритуальний», або «Обрядовий» (1988),
 • Концерт для кларнету з оркестром (2005),
 • збірник дитячих українських творів для фортепіано та ін.,

вокальні композиції:

 • Героїчна пісня на слова Олександра Олеся, яка виграла конкурс імені Лариси Целевич у 1975 році (Нью Йорк);
 • «Баллада про Чорнобильське село» на слова Олекси Гай-Головка (1991)
 • та ін.

Творча співпраця з відомою бандуристкою, заслуженою артисткою України Ольгою Герасименко-Олійник (дочкою бандурного педагога та майстра бандури ,,Львів’янка”, професора В. Я. Герасименка) спрямувала творчу ініціативу композитора на створення багатьох оригінальних композицій для бандури. Бандурна творчість Юрія Олійника. Він є автором оригінальних композицій:

 • для бандури – соната, токата, рондо «Українське Різдво»;
 • цикл сюїт для бандури і фортепіано «Чотири подорожі в Україну» (1994) – «Весняний танок», «Обжинки», «Всебарвна осінь», «Зимові контрасти»,
 • Сюїта для бандури і фортепіано «Неймовірні пригоди Козака Мамая» в 3-х частинах (грудень 2009),
 • Фантазія і Фуґа для бандури (лютий 2010),
 • Шостий концерт «Антифонний» для двох бандур і оркестру (2012),
 • «Привіт з далекої країни» для бандури соло (2012).
 • Три наспіви і Фуґи для Дмитра Губ’яка (2013)
 • та ін.

Крім цього, він створив шість концертів для бандури та симфонічного оркестру, які стали неоціненним внеском у скарбницю сучасного бандурного мистецтва України і світу.

Прем’єра його першого «Американського» концерту для бандури з оркестром відбулася зі С’єрра Симфонічним оркестром у грудні 1992 року в Каліфорнії. Протягом травня–червня 1995 року його музика лунала на фестивалі «Віртуози» у Львові. Серед творів був також новий на той час Другий концерт для бандури з оркестром, присвячений дружині Олі. Американська прем’єра того ж концерту відбулася в жовтні 1995 року в Сакраменто з Камелія Симфонічним оркестром і отримала визнання публіки так критиків.

В 2004 році цей концерт був також виконаний у Голівуді симфонічним оркестром «Вест Голівуд» із солісткою Олею Герасименко. В 1996 керівник Симфонічного оркестру Сакраменто Звонімір Гачко, замовляє новий концерт для бандури з оркестром.

У лютому 1997 року прем’єра Четвертого концерту для бандури з оркестром відбулася в Одесі (Україна). Американська прем’єра відбулася в березні 1998 року в Каліфорнії з Одеським філармонічним симфонічним оркестром та солісткою бандуристкою Олею Герасименко.

У 1999 році три бандурні концерти Юрія Олійника записано на компакт-диску фірмою YVO Productions з тою ж солісткою. Це був перший історичний запис бандурних концертів з симфонічним оркестром.

П’ятий концерт для бандури, хору та оркестру «Тисячолітній» (2007), Оля Герасименко – солістка, і Шостий концерт для 2-х бандур і оркестру «Антифонний» (2012), Тарас Лазуркевич і Олег Созанський – солісти, виконано й записано у Львові під орудою Юрія Луцева. У 2001 році чотири концерти для бандури з симфонічним оркестром були опубліковані видавництвом Те-Рус у Львові.

У вересні 2003 року Третій «Екзотичний» концерт для бандури та оркестру виконано у світовій прем’єрі з великим успіхом в Сакраменто (Каліфорнія). Оксана Герасименко, якій цей твір був присвячений, була солісткою з оркестром Камелія під орудою Юджіна Кастільйо. У квітні 2006 року цей концерт виконав Державний Філіпінський Симфонічний Оркестр у Манілі, Філіпіни з тою солісткою і дириґентом.

У жовтні 2010 року Філармонічний оркестр м. Сакраменто, Каліфорнія, виконав Четвертий концерт для бандури з оркестром «Трипільський». Оля Герасименко-Олійник була солісткою, дириґент – Майкл Морґан.

Тривалий час Ю. Олійник разом із дружиною представляли Україну та її історію, культуру і мистецтво у серії концертів-лекцій в публічних школах, університетах, музеях, коледжах.
Крім творчої та педагогічної праці, Юрій Олійник веде активну громадську діяльність.

Він є одним із засновників та Головою Товариства збереження української спадщини Північної Каліфорнії та Українського академічного товариства Каліфорнії, а також є членом Історичного радного комітету при Каліфорнійському департаменті освіти. Власним коштом видав книгу-довідник про культурне життя України.

Ю. Олійник мав багато концертних виступів у США. Його репертуар включає як інтернаціональні концертні твори, так і композиції українських авторів: Василя Барвінського, Миколи Колесси, Віктора Косенка, Станіслава Людкевича, Левка Ревуцького, Романа Савицького та його власні.

У 1999 році за особистий внесок в українську культуру і популяризацію української музики у світі Юрій Олійник був нагороджений Почесною грамотою Кабінету міністрів України, а у 2008 році за вагомий внесок у популяризацію історичних та сучасних надбань України у світі був відзначений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

У 2011 році Юрій Олійник був нагороджений Почесною Відзнакою ІІІ ступеня Міністерства закордонних справ України за значний особистий внесок у збереження і розвиток українського музичного мистецтва, зміцнення українсько-американських відносин, утвердження позитивного іміджу України у світі та з нагоди 80-річчя від дня народження.

Джерела

Євгеньєва, М., Попович Н. (ЕСУ). Олійник Юрій Олексійович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 671-672.

Олійник Юрій Олексійович [Електронний ресурс] / підгот. О. Ваврик // Facebook. Тернопільський обласний методичний центр народної творчості. – (Славетні постаті Тернопільщини). – Режим доступу: https://www.facebook.com/ternopilomcnt. – Назва з екрана. – Дата публікації: 25.06.2019. – Дата перегляду: 30.07. 2019.

 

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2963 публікацій.

Залишити відповідь