СВЯТО-УСПЕНСЬКА ЦЕРКВА | Кошилівці

Церква Успіння Пресвятої Богородиці (1564). Тернопільська область, Заліщицький р-н, с. Кошилівці

Успенська церква с. Кошилівці збудована в першій пол. XVI ст. у бувшому містечку на лівому березі р. Джурин при дорозі. Церква пристосована до оборони, кам’яна, тридільна з прямокутною навою, до якої зі сходу примикала апсида, а з заходу – квадратна в плані двоярусна вежа-дзвіниця. Перший ярус вежі слугував притвором.

Незвичність її в тому, що церква «комбінована»: складається з двох ярусів. Перший ярус – мурований з товстими стінами і двома контрфорсами, про прилягають до бабинця із заходу. Під час татаро-турецького нападу верхню частину церкви і верхню половину вежі було зруйновано. Згодом західний фасад притвору було укріплено двома контрфорсами.

Другий ярус храму – дерев’яний і більше нагадує окрему триверху дерев’яну церкву, ніж частину оборонного храму. Але так було не завжди: раніше храм мав кам’яні склепіння. При перебудові у XVIII ст. церква отримала дерев’яне завершення у вигляді трьох об’ємів із дерев’яними верхами, покритими ґонтом. Пізніше, у ХІХ століття, у вівтарної частині з’явилася кам’яна прибудова.

На захід від церкви стоїть двоярусна дзвіниця з наскрізним проїздом, як раніше слугувала в’їздом на храмове подвір’я. Перший її ярус мурований із товстими стінами. Другий являє собою відкриту дерев’яну аркаду і колись була вкрита ґонтом – типовий прийом для української народної архітектури.

Храмову територію було обведено кам’яними мурами з вбудованими старими хрестами. До наших днів церква дійшла зі значними втратами через неодноразові перебудови.  У ХХІ ст. криті гонтом стіни верхів заховали під відразливим пластиком, а мурований нижній ярус храму додатково обмазали сірим тинькобетоном.

Під час проведення ремонтних робіт у 2000-х роках храм втратив значну частину архаїчних рис, що свідчили про оборонну функцію. Дзвіниця збереглась до наших часів відносно добре, хоч її верхня частина перебудована.

Джерела:

Храм ожив і засіяв [Текст] : [освячення церкви Успіння Пресвятої Богородиці у с. Кошилівці Заліщ. р-ну] // Колос. – 2017. – № 3/4 (13 січ.). – С. 4 : фот.

Чень, Л. Я. Особливості оборонних церков Галичини [Текст] / Л. Я. Чень // Будівництво України. – 2015. – № 5. – С. 2- 11.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2279 публікацій.

Залишити відповідь