СВЯТО-МИКОЛАЇВСЬКА ЦЕРКВА | Теребовля

08.06.2018 | Автор: | Категорія: Оборонні храми

Церква св. Миколая. вулиця Тараса Шевченка, 12, Теребовля, Тернопільська область, 48100

Рідкісним пристосуванням храму до оборони відзначається церква св. Миколая в Теребовлі. Пам’ятка архітектури національного значення, храм УГКЦ, одна з найдавніших церков Теребовлі. Перша письмова згадка про церкву походить з 1614 року.

Споруджена наприкінці XVI – поч. XVII ст. Первісна церква була тридільною, без бань, пристосованою до оборони, на горищі по всьому периметру збереглися бійниці. Церква зазнавала руйнувань під час татарських нападів 1672, 1675 та 1687 років.

В 1734 р. храм було перебудовано: первісний притвор розібрано і збудовано новий великий квадратний у плані, який утворив три нави нової споруди. Від первісного храму залишилась п’ятигранна апсида і квадратна в плані нава. Унікальною особливістю храму було те, що над апсидою розміщено спеціальний закритий бойовий ярус з бійницями.

Перебудова церкви здійснювалася і на щедрі пожертвування теребовлянських міщан, що підтверджує власноручне твердження священника А.Римбали. Він також побудував муровану дзвіницю з сімома дзвонами і скарбницею, а в іншому кінці від брами – мурований шпиталь.

На цьому місці стараннями греко-католицької парафії побудовано пізніше двохповерхову кам’яницю, в якій містилися: руська читальня, приватне помешкання і кравниці.

18 лютого 1760 р. було проведено ґрунтовне обстеження церкви св.. Миколая з докладним описом будівлі і внутрішнього опорядження. З цього опису довідуємося, що церква з фундамента мурована, черепицею зеленою покрита. Мала два куполи, покриті білою бляхою, і третій, малий, критий гонтою. Церква була тинькованою з двору, а в середині гладко виправлена і вибілена. В олтарі була мальована простими фарбами по фрамути, а в середній частині – тільки по склепіння.

Єпископ Львівський, Галицький і Кам’янецький Петро (Білянський) у серпні 1784 року посвятив перебудовану церкву святого Миколая в Теребовлі. З 3 березня 2009 року в церкві ведеться «Золота книга тверезості».

Джерела

Ґерета, І. Теребовля: шлях через віки [Текст]  : історико-краєзнавчий нарис / І. Ґерета. — Львів, 1997 . — 127 с.

Городиський, Л. Мандрівка по Теребовлі і Теребовлянщині [Текст] / Городиський, Л., Зінчишин І. — Львів, 1998. — 294 с.

Чень, Л. Я. Особливості оборонних церков Галичини [Текст] / Л. Я. Чень // Будівництво України. – 2015. – № 5. – С. 2- 11.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2279 публікацій.

Залишити відповідь