ЦЕРКВА СВ. ІВАНА ХРЕСТИТЕЛЯ | Баворів

Церква св. Івана Хрестителя. Пам’ятка архітектури національного значення (охоронний номер 1597/0). Адреса: Тернопільський р-н, Тернопільська обл., с.Баворів. Телефон (0352) 294139  Пам’ятка архітектури національного значення в селі Баворів Тернопільського району Тернопільської області (охоронний номер 1597/0).

Замкових оборонних церков у Західній Україні майже не залишилось. До наших днів дійшла перебудована в 1743 р. із більш давнього замкового храму (XIV ст.) церква св. Івана Хрестителя в с. Баворів.

Церква збудована у XVI ст. у вигляді замкової каплиці. Півтораметрові стіни нагадують про романський архітектурний стиль. Церква носить назву Різдва Івана Хрестителя.  Коли і ким була посвячена вперше, немає. Від первісної оборонної церкви залишилась нижня частина півкруглої апсиди з товщиною стін 2,3 м.

Спочатку це була замкова каплиця, яку звели в XVI столітті родина Баворовських, церквою Різдва Івана Хрестителя стала з 1747 року — тоді каплицю дещо перебудували. Храм виконував свою місію до середини ХХ століття.

У 1954 році його примусово переведено в підпорядкування Московському патріархату. А вже в 1961 року церкву взагалі закрила більшовицька влада і почала нищити все, що було цінним у храмі. Руйнації не оминула дзвіниця. Та баворівчанам у 1963–1964 роках вдалося врятувати церковні дзвони від знищення.

6 січня 1989 року відбулося друге народження храму, а 7 січня баворівчани уже колядували у стінах своєї церкви.

Нині за кам’яна, однонавна з дещо вужчою від нави півкруглою в нижній частині і п’ятигранною у верхній частині апсидою та прибудованими до неї ризницею та паламарнею, центральною частиною нави здіймається на ліхтар.

Про оборонний характер церкви свідчать стіни і високо розміщені високі вікна з півциркульними перемичками. Пам’ятка фіксує територію одного з давніх укріплень.

У сакральній архітектурі оборонних храмів в останній чверті XIV-XVII ст. спостерігаються інтенсивні пошуки нових форм, здатних іти нові смаки та мистецькі ідеї. Оборонні храми Галичини позначені характерною технікою мурування та своєрідністю архітектурно-пластичного вирішення.

Джерела

Лещишин, А. Баворів Баворовських [Текст] : [про історію с. Баворів Терноп. р-ну та його архітектурні пам’ятки] / А. Лещишин // Місто. – 2011. – 6 квіт. – С. 17 : фот.

Мельничук, Б. Баворів [Текст] / Б. Мельничук, В. Уніят // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 64.

Мороз, В.Люди забули, що Баворів – місто [Текст] / В. Мороз // 20 хвилин. – 2009. – 10 лип. – С. 16 : фото. кольор. – (Історії).

Салабай, Н. “Наш Баворів – найкраще місце на землі” [Текст] : [бесіда з сільським головою Бавора / провела] Галина Юрса // Подільське слово. – 2010. – 12 лют. – С. 8 : фото. – (Гість сторінки).

Чень, Л. Я. Особливості оборонних церков Галичини [Текст] / Л. Я. Чень // Будівництво України. – 2015. – № 5. – С. 2- 11.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2279 публікацій.

Залишити відповідь