ХРАМ ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО | Підгоряни

Преображенська церква. с. Підгоряни. Тернопільська обл. Теребовлянський р-н.

На високому березі річки Серет, поблизу села Підгора, за 3 кілометри на південь від містечка Теребовля, знаходиться Підгорянський монастир-фортеця чину Святого Василія Великого (Преображенський Василіанський монастир).

Вже в літописах XVI століття монастир згадується як такий, що побудований дуже давно. До найбільш цікавих оборонних монастирських пам’яток періоду пізнього ренесансу відноситься Преображенська церква, збудована в XVI ст. в глибині монастирського подвір’я.

26

Спираючись на збережені документи, можна зробити припущення, що монастир був заснований в княжі часи, князем Васильком, в XII столітті. Під час монголо-татарської навали хана Батия, монастир було знищено. Аналогічна доля спіткала і василіанський монастир у Плісненську поблизу Підгірець. Обидві обителі відбудовувалися у XVII столітті.

Преображенська церква споруджена з червоного теребовельського каменю, тридільна з прямокутним притвором та гранчастою апсидою, перекрита півциркульними склепіннями з розпалубками та масивною вежею-дзвіницею над притвором.

В північній стіні притвору розташовані сходи на горище та на вежу над притвором, що мали бійниці. Строгі монументальні фасади церкви були оздоблені ренесансним декором – білокам’яними порталами, розетами та обрамленням вікон. Оборонна церква разом із примикаючими до неї монастирськими келіями та надбрамною вежею утворювали Г-подібний план.

 

Весь монастирський комплекс був обведений оборонними муром, кути якого підсилювали чотири двоярусні циліндричні башти, перекриті конічним дахом. Всі споруди в комплексі являли собою міцний оборонний вузол.

Головна вежа з брамою була зведена в 1716 році, про що є напис на західній стіні. З лівої сторони від вежі з брамою було споруджено житловий корпус для монахів (63 на 10 метрів), що складався з келій та їдальні на першому поверсі, та з великої зали на другому поверсі. До житлового корпусу прилягала тридільна кам’яна церква Івана Хрестителя.

Враховуючи поважний вік церкви (вона старша за мури монастиря) і зведена в XVI столітті, храм зберіг у своїй архітектурі класичні аркадні склепіння, елементи готики та ренесансу. Під дахом церкви збереглися оборонні бійниці, що свідчить про оборонний характер храму.

На початку XX століття церква була відновлена та перекрита бляхою. Та під час Першої світової війни пограбували монастир та підірвали мури та келії монастиря. В 1926 році розпочалася часткова реставрація та консервація решток споруд монастиря польською владою. З 1939 року занепад монастиря продовжився. Після Другої світової війни на території монастиря, з 1960 року, розмістилася військова частина. Вояки в 1960 році підірвали одну з башт.

На початку 90 років XX століття монастир переданий парафіям сіл Зеленче та Підгора. Під керівництвом пароха Ярослава Стрілки відбудували церкву. Всі інші споруди монастиря знаходять в напівзруйнованому та зруйнованому стані. Зараз проходять кволі реставраційні роботи. В 2011 році відновлювалася східна башта та східний оборонний мур.

Джерела:

Мороз, В. Де жили ченці-астрономи [Текст] : [про історію монастиря Спаса у Підгорі Теребовл. р-ну] / В. Мороз // 20 хвилин. – 2009. – 13 лют. – С. 16 : фот. кольор.

Мельничук, Б. Незнайомий знайомий Ярослав Пастернак [Текст] / Б. Мельничук // Вільне життя плюс. – 2014. – № 24 (28 берез.). – С. 6. – (Рядок з біографії краю).

Мороз, В. Осінні мандри: Підгора-Теребовля-Струсів [Текст] / В. Мороз // RIA плюс. – 2015. – № 42 (14 жовт.). – С. 12 : фот. кольор.

Чень, Л. Я. Особливості оборонних церков Галичини [Текст] / Л. Я. Чень // Будівництво України. – 2015. – № 5. – С. 2- 11.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2279 публікацій.

Залишити відповідь