Оборонні храми Тернопільщини: Надставна церква в Тернополі

Цікаве оригінальне ємно-просторове вирішення має оборонна церква Воздвиження Чесного Хреста (так звана Надставна церква) в Тернополі, споруджена на невеликому пагорбі над озером у північно-західній частині міста в другій пол. XVІ ст.

Церква кам’яна, тридільна з прямокутною навою, півкруглою апсидою та квадратним у плані притвором, над яким в 1627 р. зведено масивну триярусну вежу-дзвіницю. Наявність напівкруглої апсиди, що походить ще з давньоруських традицій XVI-XVII ст., відрізняло святиню від інших оборонних храмів.

Біля церкви був споруджений будинок для священика, Згодом з північної сторони апсиди і нави було прибудовано квадратну в плані ризницю.

В XIX ст. у північно-східному куті прямокутного в плані церковного подвір’я було споруджено цегляну дзвіницю, що складалася з 6 пілонів з арковим завершеннями. Дзвіниця увінчувалась вальмовим дашником з невеликим шпилем посередині гребеня.

Первісно вся храмова територія була оточена оборонними мурами. Оскільки вежа церкви піднімалась над валами міських укріплень поблизу Львівських воріт, безсумнівно використовувалась для обстрілу ворога на підступах до валу.

Перші історичні відомості про церкву містяться у грамоті князя Василя Костянтина Острозького від 1570 року. Проте народні легенди пов’язують існування церкви із періодом князювання Данила Галицького, що суперечить офіційній версії про заснування міста 1540 року Яном – Амором Тарновським.

Свого часу біля храму була збудована Львівська брама, на якій чинився опір під час турецько – татарських нападів, тому церква виконувала важливу оборонну функцію, була фортифікаційною спорудою. В той час використовувалася також сигнальна система: дзвонили в дзвони, палили смолоскипи, розводили багаття – це допомагало підтримувати зв’язок із Залізцями, Підкаменем, Почаєвом.

У 1627р. до Надставної церкви була прибудована вежа-дзвіниця, що мала оборонне значення. Над входом вмурована кам’яна плита, на якій вирізблено напис слов’янською в’яззю, що засвідчує дату закінчення будівництва дзвіниці: “За щасливого панованя яснеосвенцоного Его милості пана Томи Замойского восводи Києвскаго і Ея милості паней воєводиной Катарини преосвященного Іеремйі Тесаревского… сія звонница року Бож. 1627 місяца Юлія 28”.

Згодом Надставна церква була занедбана парафіянами, приміщення зачинили і використовували як склад. Через деякий час власниця міста, Гелєна Потоцка, надала грамоту датовану 6 червня 1760р., згідно з якою церква отримувала дотацію у вигляді “сіножаті на вітцівщині”, що сприяло подальшому відродженню храму.

На пагорбі за церквою розміщувався перший у Тернополі християнський цвинтар. Останні надгробки на ньому були датовані 1783p., коли цісар Йозеф II заборонив поховання на цвинтарях при костьолах і церквах. Винятки робили лише для духовенства.

Церква Воздвиження Чесного Хреста свого часу мала реліквії, які становили велику цінність для духовенства. Саме в Здвиженській церкві знаходилося старовинне Євангеліє, надруковане у Вільні у 1649 році і майстерно оправлене відомим тернопільським ремісником.

Напрестольне Євангеліє було оздоблене плоскорізьбою, в центрі якої знаходилося Розп’яття Христа, а навколо різьблене зображення Святих Тайн. У Євангелії містився запис про те, що воно «відкуплене від жовнірів під час Межибозького збурення».

Також у храмі знаходився чудотворний образ Пречистої Діви, стверджений грамотою єпископа Атанасія Шептицького у 1730 році. Пізніше чудотворна ікона була перенесена у Середню церкву.

Існує думка, що в храмі находилася чудотворна ікона Божої Матері. Її історія розпочинається із 1673р. коли загони кримського хана Селім Гірея з півдня і сходу вдарили на Теребовлю, а з півночі, і зловісного Чорного шляху вдерлися під Тернопіль й оточили його з трьох сторін.

Козаки, які стояли залогою у місті, разом з міщанами відбивались з валів, маючи опору тільки у церкві Різдва Христового, де була сильна обсада й гармати. Люди зібралися у надставній церкві і в молитві просили порятунку у Божої Матері.

Раптом почувся пронизливий крик і одночасно вбіг переляканий єврей. Під час Богослужіння він стояв неподалік і по-своєму молився. Враз він побачив у повітрі над церквою пані, котра стелила над храмом вузьке полотно. Коли він вбіг у храм, то остовпів, в образі, перед яким молилися люди впізнав цю пані. Це була Матір Божа.

Під час Першої світової війни церква була частково зруйнована, після Другої – зруйнована вщент. Було знищено дзвіницю, цінний іконостас, розписи інтер’єру. Сучасного вигляду вона набула після реставрації 1954р. Тепер церква належить Українській автокефальній православній церкві. Відновлення іконостасу і розпис інтер’єру виконав тернопільський художник Богдан Ткачик.

Джерела:

Гулько, Я. Невмирущі наші храми як основа історії міста [Текст] : [про церкви м. Тернополя : Надставну (Воздвиження Чесного Хреста), Монастириську (Успіння Пречистої Діви Марії)] / Я. Гулько // Місто. – 2012. – № 20 (23 трав.). – С. 10. – (Проект виходить за підтримки генерального директора ТОВ “Тернопільбуд” Василя Лила) (Невідомий Тернопіль).

Лещишин, А. Надставна церква Воздвиження Чесного Хреста – одна з найбільших загадок міста [Текст] / А. Лещишин // Місто. – 2010. – 8 верес. – С. 15 : фото. – (Проект “Маловідоме Тернопілля” реалізований за підтримки генерального директора ТОВ “Тернопільбуд” Василя Йосиповича Лила.) (Маловідоме Тернопілля).

Лівінський, О. Надставній церкві виповнилося 470 [Текст] / О. Лівінський // Тернопіль вечірній. – 2010. – 29 верес. – С. 16 : фот. кольор. – (Остання сторінка).

Мороз, В. Надставна святиня Тернополя [Текст] : церква Воздвиження Чесного Хреста / В. Мороз // 20 хвилин. – 2010. – 2 квіт. – С. 18 : фот. кольор. – (Ретро).

Мороз, В. Церкви міста до війни [Текст] : [про найдавніші церкви Тернополя – Надставну та Середню] / В. Мороз // RIA плюс. – 2013. – № 30 (24 лип.). – С. 19 : фот. – (Ретро).

Федорців, Н. Національну пам’ятку руйнують плавуни. Влада обіцяє лише… консультації [Текст] : [церква Воздвиження Чесного Хреста (Надставна)] / Н. Федорців // Місто. – 2011. – № 28 (20 лип.). – С. 1, 2 : фот. кольор.

Цебрій, Є. Наші храми у небезпеці [Текст] : [про руйнування споруд терноп. храмів: церкви Різдва Христового та Надставної] / Є. Цебрій // RIA плюс. – 2011. – № 31 (3 серп.). – С. 7 : фот. кольор.

Чень, Л. Я. Особливості оборонних церков Галичини [Текст] / Л. Я. Чень // Будівництво України. – 2015. – № 5. – С. 2- 11.

Article Source

Автор:

Даний автор додав 1824 публікацій.

Залишити відповідь