НАЗАРАК Юліан

 In Архітектори | Художники | Скульптори, Військовики, Письменники
НАЗАРАК Юліан (1893, с. Черкавщина, нині Чортківський район — 1916, Галичина або Волинь, на фронті) — український поет, військовик, хорунжий Легіону Українських січових стрільців.

Народився у 1893 році в селі Черкавщина тодішнього Чортківського повіту Королівства Галичини та Володимирії Австро-Угорської імперії (нині Чортківського району Тернопільської області, Україна) в селянській родині.

Змалку навчився читати і любив малювати. Парох сусіднього села о. Мар’ян Крушельницький звернув увагу на Юліана, якому порадив учитися. За підтримки пароха Юліан навчався у Станиславівській українській гімназії (нині — м. Івано-Франківськ), після успішного закінчення якої вступив до Краківської академії мистецтв.

Будучи студентом, цікавився життям Галичини. Одним із перших відгукнувся на заклик Головної української ради — представника інтересів українського народу в Австро-Угорщині — до створення військового формування для боротьби за волю України.

У складі Українських січових стрільців (УСС) вирушив на фронт, у Карпатах отримав бойове хрещення. Першим і важливим успіхом Легіону була битва на горі Маківці, де вояки УСС втратили 42-х убитими, 76 пораненими (зокрема, десятник Юліан Назарак) і 35 полоненими.

Після одужання був активним учасником «Пресової квартири», що об’єднувала у своїх рядах людей з літературно-мистецьким хистом, організовувала і спрямовувала духовне, культурне та творче життя Легіону. Нагороджений двома медалями за хоробрість.

Загинув у бою на фронті в 1916 році: за одними даними, над річкою Стрипою, за іншими — на Волині.

24 серпня 2014 року в селі Черкавщина освячено пам’ятник Юліанові Назараку.

ТВОРЧІСТЬ

  • гумористична стрілецька опера «Штурм на полукіпки»
  • пісні на мелодії Михайла Гайворонського:
    • «Слава, слава, отамане»,
    • «Нема в світі кращих хлопців»,
    • «Ми до штурму багнети наложім»
    • та інші

низка художніх полотен, серед них — картина на тему боїв під Семиківцями, що над річкою Стрипа.

Джерело:

Дуда, І. Назарак Юліан [Текст] /  Дуда І., Мельничук Б. // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 593—594.

Recommended Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search