Населені пункти, виведені з облікових даних: Теребіж

Село, виведене з облікових даних у зв’язку з переселенням мешканців, належало до Вістрянської сільської ради. «У зв’язку з будівництвом магістрального газопроводу «Оренбург-Західний кордон СРСР» жителі села Теребіж переселені у навколишні села. А тому райком Компартії України і райвиконком просить зняти з обліку с. Теребіж» (Лист виконавчого комітету Монастириської районної ради депутатів трудящих  до виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів від 10.04.1978).

На березі р. Дністер як з села Вістря у бік до села Діброва (обидва нині Монастириського району) було колись село Теребіж. Невідомо про першу згадку про це село. Є згадка про сусіднє село Вістря як Остра під 1437 роком. Хоча, за переказами, село Теребіж виникло ще у княжі часи.

За іншими переказами, тут оселилися кілька сімей із Коропця після спалення містечка у 1672 року турецько-татарськими ордами. Перші поселенці «витеребили», викорчували ліс і назвали цю територію «Теребіж» чи «Тербіж». Ці слова походять від староруського «теребити».

За версією більшості вчених, таке ж походження назви столиці удільного князівства – Теребовль. Слово «теребити» і сьогодні є в активному словнику мешканців навколишніх сіл і означає «звільнити плід від лушпиння» (теребити кукурудзу, квасолю).

До речі, на території Монастирищини і Бучаччини ця назва популярна і нині, зокрема у с. Межигір’я Монастириського району таку назву має ліс, з півдня до Русилова притулився ліс, який називають «Тероіж», у сусідніх Скоморохах є поле «Тербіжі», а в селі Костільники (всі села Бучацького району) – місцевість із назвою «Теребіж».

У лютому 1952 році хутір Теребіж належав до Вістрянської сільської ради, де у 15 будинках проживало 58 осіб. У цей же час було прийнято рішення про виселення мешканців у східні області УРСР і довколишні села. Проте план не реалізували і в кінці 1950-х – хутір Теребіж, до якого приєднали інші хутори, отримав статус села.

У другій половині 1970-х за участю будівельників семи країн (СРСР, Польща, Чехословаччина, Болгарія, Угорщина, Румунія і НДР) споруджували магістральний газопровід «Союз» (Оренбург – Західний кордон СРСР), частина якого пролягала територією Тернопільської області.

Джерела

Уніят-Карпович, В. «Зняти з обліку село Теребіж…» [Текст] : [про історію с. Теребіж Монастир. р-ну, знятого з обліку у 1978 р.] / В. Уніят-Карпович // Місто. – 2013. – 2 січ. – С. 19. -Маловідоме Тернопілля).

Карпович, В. «Зняти з обліку село Теребіж…» [Текст] / В. Карпович // Свобода. – 2017. – 28 лип. – С. 2 : рис. – (Втрачена історія).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2331 публікацій.

Залишити відповідь