Музей Арсена Річинського (м. Кременець)

 In Музеї

 

Україна, Тернопільська область, м. Кременець, вул. Ю. Словацького, 12
Зареєстрований в управлінні освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації, як музей при навчальному закладі, 20 листопада 2007 року, свідоцтво № 20/71.
Веб-сайт училища: http://www.kremed.te.ua

Музей Арсена Річинського в Кременецькому медичному училищі імені Арсена Річинського заснований 24 травня 2004 року. З нагоди 5-річчя присвоєння училищу імені вченого було відкрито музейну експозицію, в якій розмістилася невелика кількість експонатів, котрі на той час вдалося зібрати.

Відкриттю музею передувала ґрунтовна науково-пошукова робота. Відбулися численні наукові експедиції в Нововолинський народний історичний музей Волинської області, у фондах якого зберігається архів сім’ї Річинських, Брестський державний архів (Білорусія), Волинський обласний державний архів (м. Луцьк), Володимир-Волинський міський архів Волинської області, Ізяславський районний архів Хмельницької області, проводилися зустрічі з краєзнавцями м. Ківерці та Володимира-Волинського Волинської області.

Значну допомогу у створенні експозиції музею надали працівники Нововолинського народного історичного музею і особисто його директор Н. Н. Войтюк, наукові консультанти – доктор філософських наук, професор А. М. Колодний (Київ) та професор А. М. Гудима (Тернопіль), краєзнавець Г. І. Чернихівський (Кременець). Науково-методичне забезпечення музей отримував від Кременецького районного краєзнавчого музею.

Зібрані численні та цікаві історичні документи, книги, фотографії потребували розширення музею для кращої демонстрації відвідувачам, тому в 2008 р. його експозиція була повністю поновлена. Відкриття музею відбулося 2 грудня 2008 р.

В експозиції знаходяться чотири фотостенди з фото та текстовою інформацією, вітраж з цитатами та тезами його основних праць, а також три вітрини, в яких експонуються ксерокопії документів, книги, наукові праці. Автором більшості розміщених на музейних стендах фотографій є сам А. Річинський, адже він був фаховим фотографом. Підписи до фотографій – його ж авторства.

Серед оригіналів праць А. Річинського представлені:

  • На манівцях. Збірка статей, присвячених питанням українського церковно-національного життя, м. Володимир-Волинський, виданої накладом автора, з друкарні «Більбос», Львів, 1932 р.;
  • Походження єпископату. В зв’язку з питанням про благодатність ієрархії української автокефальної православної церкви, видавництво «На Варті», друкарня Вассера, м. Володимир-Волинський, 1926 р.;
  • Часопис «На варті». Незалежний орган українського культурного і церковного відродження,1925 р., вересень № 9–10;
  • Проблеми української релігійної свідомості (Перевидання головної праці 2000, 2002, 2009 рр.),
  • а також книга з особистої бібліотеки – Академик И. П. Павлов. Избранные произведения. Издательство Академии наук СССР,1949 г.

Матеріали та книги про А. Річинського, які стосуються сучасності розміщені у третій вітрині. Містяться тут програми, анкети учасників та матеріали І – VІІІ Річинських читань (які з 2008 р. стали Міжнародними), рішення Перших Річинських читань, фотографії, буклети, дослідження, збірки, спогади, пістолярна спадщина.

Завершує експозицію килим, який власноруч вишила і передала в музей Людмила Арсенівна Річинська. Їі продовженням є споруджений на території училища пам’ятний знак на честь А. Річинського, який був відкритий і освячений під час проведення VII Міжнародних Річинських читань 8 жовтня 2010 р. Автор пам’ятного знаку – Ірина Дацюк.

Джерело

Recommended Posts

Leave a Comment

Цей сайт захищений reCAPTCHA і застосовуються Політика конфіденційності та Умови обслуговування Google.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search