МІСЕВИЧ Кость (Костянтин) Федорович

МІСЕВИЧ Кость (Костянтин) Федорович (17.11.1890, с. Лезнів (передмістя Хмельницького, тепер вул. Московська) – 11.09. 1943, с. Попівці біля Почаєва, нині – Кременецького району Тернопільської області) – бандурист, художник, громадський діяч.

Кость Місевич за фахом телеграфіст, до листопада 1920 працював начальником Подільської залізниці. У час революції Проскурівський повіт обрав його до парламенту – Центральної Ради в Києві. Був сотником армії УНР.

Після 1917 зацікавився бандурою. Купив бандуру і від сліпого кобзаря Антона Митяя навчився грати. Далі вдосконалював мистецтво гри по підручнику Гната Хоткевича і досяг великої майстерності гри.

 

Згодом виїхав до Польщі. Виступав як бандурист та художник (розмальовував церкви) в Галичині, очолив українське товариство пасічників Галичини. Після смерті першої дружини, одружився з Маргаритою Петрівною Боно і жив у с. Млинівцях Кременецького р-ну Тернопільської області.

Деякий час був дрібним службовцем на тютюновій фабриці в Кременці. Був дуже обдарований. За короткий час став бандуристом і майстром бандур. Серед інших виготовив два інструменти для бандуристів (брата й сестри) Свідерських.

У 1927 гастролював у Дубенському та Млинівському повітах на Волині (нині Рівненщина). У 1939 переїхав до Холма, де у 1940 організував клас бандури в українській гімназії. На початку війни у 1941 разом із дружиною Боно Місевич часто їздив по селах Кременеччини, мав зв’язки з повстанськими загонами. Виступав перед воїнами УПА.

У 1943 переховувався від німецьких окупантів у с. Попівцях біля Почаєва. Там його арештували фашисти. Намагався втекти і був поранений. Щоб не потрапити в руки фашистам, важко поранений покінчив життя самогубством. Помер і похований в с. Попівцях.

Кость Місевич мав хороший голос (тенор) і мистецьки виконував на бандурі думи та жартівливі пісні. Часто виступав в дуеті з бандуристом Гонтою, з яким разом і виготовляли бандури, а також деякий час в тріо з Данилом Щербиною.

Виступав в Кременці, Станіславові, Перемишлі, Яворові, Уневі, Бучачі, Жовкві, Почаєві. У часі концертних подорожей записував маловідомі пісні, працював над школою гри на бандурі. У академічному домі у Львові грав у зведеній капелі бандуристів Галичини разом з Ю. Сінгалевичем.

На місці поховання Костя Місевича споруджено пам’ятник (2003). Його ім’ям названо школу кобзарського мистецтва в м. Нью-Йорк (США).

Від 2000 року проводиться Всеукраїнський фестиваль кобзарського мистецтва ім. К. Місевича. У Кременецькому краєзнавчому музеї зберігається бандура  Місевича. Серед його учнів – Зіновій Бережан (Штокалко), С. Малюца-Пальчинецький, Б. Чайківський.

Джерела

Жеплинський, Б. М. Місевич Кость (Костянтин) Федорович [Текст] / Б.М. Жеплинський, Д.Б. Ковальчук // Жеплинський, Б. М. Українські кобзарі, бандуристи, лірники : енцикл. довідник. – Львів, 2011. – С. 143.

Жеплинський, Б. М. Бандурист, патріот і борець Кость Місевич [Електронний ресурс] / Б. М. Жеплинський // Ятрань / М. Сидоренко. –  [Україна?], 2007 – 2018. – Режим доступу: http://www.yatran.com.ua/articles/735.html, вільний.

Євгеньєва, М. Кость Місевич: мистецький внесок у розвиток українсько-польських взаємин [Text] / М. Євгеньєва // Діалог двох культур = Dialog dwoch kultur. – Варшава ; Люблін : Tekst, 2014. – Річник 8, зошит 1/2: VIII міжнародні зустрічі музейників. Х міжнародні зустрічі літераторів. Х міжнародні зустрічі науковців. V фотопленер. XV warsztaty kulturowo-artystyzne dla polakow z Ukraine w Bolestraszycach 20-30 wrzesnia 2013 = VIІІ miedzynarodowe spotkania muzealnikow. Х miedzynarodowe spotkania literatow. Х miedzynarodowe spotkania naukowcow.V plener fotocraficzny XV warsztaty kulturowo-artystyzne dla polakow z Ukraine w Bolestraszycach 20-30 wrzesnia 2013. – С. 318-328 : фот.

Столярчук, Б. Бандуристи Рівненщини [Текст] : бібліогр. довід. /Столярчук Б. Топоровська Г. – Рівне, 2006. – С. 66-67.

Уніят, В. Місевич Кость (Костянтин) Федорович [Текст] / В. Уніят, Г. Чернихівський // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль, 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 533.

Хома, Б. Відчит Костя Місевича про бандуру [Електронний ресурс]: [виступ зз нагоди відкриття курсу для провідниць дитячих садків на запрошення Жіночої Секції при УДК в Холмі] / Б. Хома // Zbruch. – Львів, 2018. – Режим доступу: https://zbruc.eu/node/52662, вільний.

***

Вітер, В. “Кобзарська ватра” визначила переможців : [підсумки 2-го регіон. фестивалю-конкурсу кобзар. мистецтва ім. К. Місевича] / В. Вітер // Вільне життя. – 2010. – 19 листоп. – С. 1 : фот. кольор. – (Знай наших!).

Губ’як, Д. Струнам співати вічно, або не заглушити пісню кобзаря! [Текст] : [про І-ий Регіональний фест.-конкурс ім. Кості Місевича “Кобзарська ватра”, що відбувся у Кремен. гуманіт. ін-ту] / Д. Губ’як // Діалог. – 2009. – 22 трав. – С. 5 : фот. – (Фестивалі).

Article Source

Автор:

Даний автор додав 2391 публікацій.

Коментарі (1)

Залишити відповідь